Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

V Tunisku poprvé svobodně volí prezidenta. Završují tím arabské jaro

Svět

  8:54aktualizováno  9:21
TUNIS - V Tunisku začalo první kolo prezidentských voleb, které jsou první od revoluce v roce 2011 a které mají završit demokratizační proces v zemi. Favoritem je šéf sekulární strany Hlas Tuniska Kaíd Sibsí.

Současný tuniský prezident Moncef Marzouki je druhým favoritem prvních svobodných voleb hlavy státu. foto: Reuters

Sibsího formace vyhrála v říjnových parlamentních volbách nad islamistickou Stranou obnovy, která vlastního prezidentského kandidáta nepostavila.

Do prvních svobodných prezidentských voleb se do konce září, kdy vypršela lhůta pro podání kandidatury, přihlásilo 25 uchazečů včetně dvou žen. Hlavní soupeř Sibsího je Munsif Marzúkí, který je od prosince 2011 prozatímní hlavou státu.

Favorit prvních svobodných prezidentský voleb v Tunisku Kaíd Sibsí vhazuje...
Tunisko žije prvními svobodnými volbami prezidenta. Favorit Kaíd Sibsí zdraví...
Předvolební sraz současného tuniského prezidenta Munsifa Marzúkího se svýnmi...
Současný tuniský prezident Moncef Marzouki je druhým favoritem prvních...

Očekává se, že nikdo nezíská potřebných více než 50 procent hlasů potřebných k vítězství v prvním kole a bude se muset konat rozhodující druhé kolo mezi dvěma dnešními nejúspěšnějšími kandidáty. Plánuje se na 28. prosince.

ČTĚTE TAKÉ:

Volební místnosti se v neděli uzavřou v 18.00 a volební komise má na oznámení výsledků do 26. listopadu. Obavy z útoků islamistů, kteří se rozhodli nepodpořit žádného z kandidátů, vedly k mobilizaci bezpečnostních sil v celé zemi.

První vlaštovka Arabského jara

Tunisané byli první z občanů arabských zemí, kteří koncem roku 2010 povstali proti vládě. Potom se rozpoutaly revoluce známé jako arabské jaro.

Stoupenci umírněných islamistů se radují, strana získala 90 mandátů.

Film Rouge Parole se odehrává během revolučních událostí v Tunisku.

Tuniská revoluce vedla ke svržení bývalého prezidenta Zína Abdidína bin Alího, ale pak se země propadla do vleklé krize. Volby vyhráli islamisté ze Strany obnovy, kteří však měli mnoho odpůrců. Po sérii násilí a protestů následovalo dlouhé vyjednávání s opozicí. Strana obnovy poté odstoupila a dohodla se na sestavení přechodného nepolitického kabinetu.

Svržený prezident Tuniska Zine Al-Abidin Ben Ali na archivním snímku

Autoři: ,
Témata: Tunisko, revoluce, Tunis

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...