Sobota 30. března 2024, svátek má Arnošt
130 let

Lidovky.cz

Tunisko prodloužilo výjimečný stav. Necestujte po zemi sami, radí Čechům ministerstvo

Svět

  14:05
TUNIS - Výjimečný stav, který byl v Tunisku vyhlášen před rokem a půl, byl ve středu prodloužen o další čtyři měsíce. S odvoláním na prohlášení tuniské prezidentské kanceláře o tom informovala agentura AFP. V zemi byl výjimečný stav vyhlášen po teroristických útocích v listopadu 2015 a od té doby byl prodloužen už několikrát.

Tuniská policie (ilustrační foto) foto: Reuters

„Po rozhovoru s premiérem a předsedou parlamentu se prezident Kaíd Sibsí rozhodl prodloužit od 15. června výjimečný stav o další čtyři měsíce,“ uvedla kancelář tuniského prezidenta v prohlášení na Facebooku. Naposledy byl výjimečný stav v Tunisku prodloužen koncem května. Prezidentská kancelář tehdy rozhodnutí zdůvodnila „trvajícím bojem proti terorismu“.

Toto opatření zvyšuje kompetence policie a zároveň dává úřadům právo zakázat shromažďování a stávky, které by mohly narušit veřejný pořádek.

Od revoluce v roce 2011 čelí Tunisko rostoucí aktivitě džihádistů. Výjimečný stav je nepřetržitě v platnosti od listopadu 2015, kdy extremisté napojení na organizaci Islámský stát provedli atentát na prezidentskou stráž.

V březnu a červnu 2015 napadli teroristé muzeum Bárdá v hlavním městě a přímořské letovisko Súsa. Na obou místech zahynuly desítky lidí, hlavně zahraničních turistů.

Přes jisté zklidnění situace zůstávají džihádisté aktivní zejména ve vnitrozemských horách. Loni v srpnu při jejich bombovém útoku zahynuli tři vojáci.

Tunisko také patří k zemím, odkud pochází mnoho bojovníků Islámského státu. V řadách islamistů podle oficiálních údajů bojuje v Sýrii, v Iráku a v Libyi několik tisíc Tunisanů.

DOPORUČENÍ K CESTÁM DO TUNISKA

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) ČR vyzývá české občany při cestách do Tuniska k maximální obezřetnosti, doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob, individuálnímu cestování po zemi a nočnímu cestování mimo nejdůležitější silniční trasy.

Důrazně se nedoporučuje cestovat do oblastí kolem hranic s Alžírskem a Libyí, do horských oblastí guvernátů Kasserine a Kef, ve kterých pravidelně probíhají vojenské antiteroristické akce. Dále MZV ČR nedoporučuje cestovat do oblasti měst Siliana, Kairouan a Kasserine, do pouštní zóny jižně od linie Bir Rijm Maatoug – Borj Bourguiba – Ben Guerdan a do horské oblasti na severozápadě Tuniska.

Spontánní manifestace a protestní hnutí mohou způsobit dopravní problémy po celé zemi. K návštěvě turistických oblastí na jihozápadě země se proto doporučuje letecká přeprava. Je nezbytné důsledně dodržovat pokyny bezpečnostních sil a to po celém území Tuniska. MZV ČR při cestování doporučuje mít vždy při sobě osobní doklady a pas, vyhýbat se větším shromáždění osob a nepohybovat se venku v nočních hodinách. Dále MZV doporučuje vyhýbat se izolovaným oblastem a necestovat v noci. Pohyb v pohraničních a pouštních oblastech je formálně zakázán. V případě silniční kontroly se vždy řiďte doporučením místních bezpečnostních sil.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Autor: