Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

V muzeu vraždil kurýr. Inspiroval ho internet a výcvik v Libyi

Svět

  6:00
TUNIS - Tuniská vláda o víkendu zveřejnila záběry z průmyslové kamery, která zachytila teroristy v muzeu. Jedním z pachatelů byl i 27letý Jasín Labídí, jehož portrét přinesl server Middle East Eye.

Jasín Labídí, jeden z pachatelů teroristického útoku v Tunisu. foto: Reuters

Labídí, kterého policisté při zásahu zastřelili, pocházel ze středostavovské rodiny z města Umrán. V hledáčku policie byl už dříve kvůli své prosincové výpravě do Libye, kde měl absolvovat pětitýdenní výcvik u jedné z radikálních skupin. 

Mše za oběti teroristického útoku v Tunisu.
Dvojici teroristů zachytily bezpečnostní kamery v muzeu.

Podle jednoho z obyvatel Umránu, který mluvil s teroristovým bratrem Chálidem, byla jeho rodina v šoku. „Vůbec si nedokázal představit, že by jeho bratr mohl něco takového udělat. Řekl mi, že večer před útokem se spolu dívali na televizi.“

MUZEUM SE OPĚT OTEVÍRÁ

  • Týden po teroristickém útoku, při němž zahynula dvacítka zahraničních turistů, Tunisané v úterý znovu otevřeli muzeum Bárdá. Místo, kde k masakru došlo, ale mohli navštívit jen novináři a představitelé státu – pro veřejnost se otevře nejdříve v neděli. 
  • Solidaritu s oběťmi teroristického útoku v úterý vyjádřilo několik tisíc lidí, kteří se s vlajkami a nápisy „Navštivte Tunisko“ zúčastnili pochodu proti terorismu. „Nemáme strach, chceme jen vyjádřit solidaritu se svou zemí, vládou a lidem,“ řekl podnikatel Alí Dagáz.

Labídí pracoval jako kurýr pro jednu překladatelskou firmu a podle svého okolí byl normálním mladíkem, který kdysi snil o tom, že bude žít a pracovat v cizině. V době, kdy vypuklo arabské jaro, se ale začal měnit, vypověděl Nabíl Ašúrí, holič, u něhož se Labídí nechával stříhat.

Frustrace

Podle Ikbála Hamdího, jednoho z rodinných přátel, nezměnila Labídího ani tak revoluce jako spíš sociální a ekonomická nejistota v zemi. „Měl sny jako každý mladík, jednoho dne ale zjistil, že je nedokáže naplnit,“ myslí si Hamdí. Labídí měl sice podle něj práci, která mu umožňovala kupovat si jídlo, oblečení či cigarety, neměl už ale dost peněz na svatbu a založení rodiny.

Zhruba před třemi lety se proto Labídí začal více zajímat o náboženství a jeho stále extrémnější názory odrážely frustraci z nelehké ekonomické situace. „To, co si myslel, si mohl myslet kdokoliv z nás. Rozdíl je ale v reakci,“ říká dnes Hamdí s tím, že Labídího názory sdíleli i někteří jeho přátelé. 

Tunisko: křehká demokracie svíraná v kleštích výbojných džihádistů

Před rokem se pak podle svého souseda Umara Sulího Labídí zcela změnil a přestal i zdravit sousedy. Sulího bratrance kritizoval za to, že si vyšel se svojí dívkou. Zhruba v té době se u jeho domu začala objevovat auta s libyjskými poznávacími značkami, která ho později odvezla na výcvik do teroristického tábora.

V den útoku ještě Labídí nakoupil jídlo na trhu, poté matce řekl, že jde do hamámu. Místo lázní šel ale vraždit do muzea. „Změnil ho internet,“ soudí holič Ašúrí. Mladík byl prý totiž ovlivněn extremistickými weby.

ZATČENÍ VŮDCE

Tuniská policie ve středu zatkla vůdce teroristické skupiny, jež útok na muzeum zorganizovala. Skupinu podle serveru Al-Maghrib tvořilo 16 extremistů; dva z nich se vrátili do Tuniska z bojů v Sýrii. Samotný útok prý spáchali tři střelci, z nichž dva policisté na místě zastřelili a třetí je na útěku.Odpovědnost za akci převzala organizace Islámský stát (IS), která bojuje v Sýrii a Iráku, ale je zastoupena také v Libyi. Mezi jejími zahraničními bojovníky je několik tisíc Tunisanů.

(ČTK)

Autor: