Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

V Ústí si připomněli výbuch skladu a masakr na mostě. Od událostí uplynulo 70 let

Česko

  19:06
ÚSTÍ NAD LABEM - Výbuch muničního skladu a masakr na Benešově mostě v Ústí nad Labem si v pátek připomněly desítky lidí. Do Labe, kam před sedmdesáti lety lidé shazovali Němce, padly květiny. Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt řekl, že minulost a tehdejší události je nutné si připomínat, aby se už nikdy neopakovaly.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt řekl, že minulost a tehdejší události je nutné si připomínat, aby se už nikdy neopakovaly. foto: Iveta LhotskáMAFRA

Od roku 2005 oběti masakru, při němž se střílelo či shazovalo z mostu, připomíná deska na Benešově mostě. Zemřelo 43 až 100 lidí. Přítomní se poklonili obětem. „Umírají i dnes lidé, kteří si nemohou dovolit takový luxus, jakým je žít v míru,“ řekla primátorka Věra Nechybová (nestr.) Po deseti letech byla první, která se jako zástupce vedení města každoročního pietního aktu zúčastnila.

Benešovy dekrety patří na smetiště dějin, prohlásil Posselt

Její přítomnost ocenil Posselt, podle nějž se atmosféra v Česku začíná měnit. „Dřív jsem měl pocit, že jsme tu na jakémsi ostrově a česká společnost se o události nezajímá, ale to už se změnilo,“ řekl Posselt, jenž přijel na pietní akt počtvrté. O změnách ve společnosti svědčí podle něj i nedávná návštěva vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), který uctil památku obětí poválečného odsunu Němců z Československa v Sudetoněmeckém domě v Mnichově. „On je sice za to tady kritizován, ale to já jsem v Německu taky, ale je důležité se stýkat a povídat si o tom, co se dělo,“ uvedl Posselt.

Emoce vzbuzují události, které se při odsunu odehrály, dodnes. „Já jsem z Prahy, kde se tenkrát děly příšerné věci, když si na ně večer vzpomenu, neubráním se pláči,“ uvedla Taťána Matoušková, jejíž rodiče byli oba Němci. „Zapomenout nejde, proto jsem tady,“ dodala dvaadevadesátiletá Margharetta Bauerová. Vzpomínala, jak prožívali události Němci, kteří v Ústí zůstali. „Veřejně se o tom moc nemluvilo a scházet jsme se začali až později, abychom udrželi německou kulturu,“ dodala.

V roce 1945 na mostě zemřelo 43 až 100 lidí. Přítomní se poklonili obětem.
"Dřív jsem měl pocit, že jsme tu na jakémsi ostrově a česká společnost se o...

Událostem na mostě předcházela exploze v muničním skladu ve čtvrti Krásné Březno. Při výbuchu, který nebyl nikdy objasněn, zemřelo 27 lidí. Dnes se na místě bývalého cukrovaru sešlo několik představitelů města. Primátorka Nechybová řekla, že radnice dá vyrobit pamětní desku obětem.

„Pietní akt na mostě je věnován německým obětem, které tam zahynuly. My jsme chtěli ukázat, že historické události mají nějaké příčiny a nějaký následek a že tou prvotní příčinou byla německá okupace, miliony obětí války a také výbuch. Je nutné dosáhnout toho, aby pohled na historii byl vyvážený,“ řekl Pavel Dlouhý, zastupitel za ČSSD, která akci v Krásném Březně zorganizovala.

O tom, co se v Ústí stalo před sedmdesáti lety, v pátek informovaly také německé noviny. „Konečně mluví obě strany o stejném problému stejně. Každá oběť je oběť a i jedna oběť je oběť zbytečná,“ řekl Posselt.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...