Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Valašský léčitel nepomohl

Názory

  0:05
Odchod z vlády se Jiřímu Čunkovi povedl. Nevíme sice, zda nekoordinoval svá mediální vystoupení z posledních dnů s předsedou vlády, ale v každém případě předvedl, že občas mu politika jde. Když pan Čunek prohrál svou při o Kalouska, pochopil, že by se ve vládě stal veřejným otloukánkem číslo jedna, a rozhodl se odejít.

Premiér Mirek Topolánek a exministr Jiří Čunek. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Když zohledníme, že odchod z vlády v případě tohoto pána brala většina občanů i lidovců s úlevou, byla celá šaráda s Topolánkovou rezignací na jakoukoli rekonstrukci vlády dobrá leda tak pro záchranu zbytků image Jiřího Čunka.

Vláda podle Kalouska
Změny, které mají na vládních postech obsazených lidovci proběhnout, jsou naprosto podle původních představ premiéra Topolánka i Miroslava Kalouska. To může znamenat, že buď pan Čunek nemá alternativní „své“ lidi do vlády anebo na tuto koalici zcela rezignoval. Druhá možnost není nepravděpodobná, předseda KDU–ČSL si uvolnil ruce a bude nyní mít dostatek času i prostoru připravit se na sjezd, kde by měla strana říci, jak si představuje svou budoucnost. Na sjezdu bude muset být dosavadní předseda připraven velmi dobře, protože volební výsledek straně nezajistil a z vlády odešel s ostudou.

Uvozovky dolníNa sjezdu bude muset být dosavadní předseda strany připraven velmi dobře, protože volební výsledek straně nezajistil a z vlády odešel s ostudou .Uvozovky horní

Odchod z vlády má pro předsedu Čunka ještě jedno plus – dokázal všem rýpalům, že na exekutivní funkci nelpí, spokojí se s mandátem senátora. V trochu podobné situaci se již jeden stranický předseda nacházel – byl to Jan Kalvoda.

Ten v lednu 1997 odešel z vlády a o dva měsíce později byl vyměněn i ve vedení tehdejší vládní Občanské demokratické aliance.

Zkrátka, aby se stávající předseda udržel v sedle, bude muset předvést alespoň nějaké velkolepé plány, kterým delegáti sjezdu uvěří. 

Prostor pro politiku mají lidovci poměrně rozsáhlý. Sociální demokraté se sbližují s komunisty a v populismu závodí Jiří Paroubek s Davidem Rathem. Lze tedy bez veliké duševní námahy dojít k poznání, že pro věcnou a nepopulistickou středolevou politiku prostor existuje.

Jenže je pan Čunek tím, kdo dokáže takovou politiku artikulovat? Má na to necelý půlrok do stranického sjezdu; snad se tedy dokáže emancipovat od svého vsetínského řešení romské otázky a přijít s něčím novým. Nepovedeli se, předseda skončí. To je pravdě nejblíže.

Straníci, kteří připravili předsedovi Čunkovi porážku, dobře vědí, že nejlépe bude předsedu na sjezdu vyměnit. Nahradit jej však nesmí nikdo, kdo již v minulosti straně šéfoval. Tito všichni se již prokazatelně neosvědčili. Europoslanec Jan Březina, o kterém mluví lidovci již delší čas jako o možném zachránci strany, sice nebyl nikdy předsedou, na druhé straně zatím nic nového nevyslovil a obecných proklamací lidovci vyslovují denně tolik, že by jejich prodejem mohli vylepšovat HDP.

Praktický program stranických zástupců v parlamentu bude po rezignaci předsedy plně udržovací – vláda má pro jejich potřeby býti zachována, avšak k žádným dalším reformám se nepropůjčí, maximou bude podpora nějakých těch předvolebních dárků.
Témat pro lidovce zbývá dost, například oblíbená prorodinná politika. U části voličů straně muselo uškodit zrušení společného zdanění manželů – na pseudorovné dani totiž prodělala spousta párů, kde jeden z partnerů nepracuje a stará se o děti. Další možností je například zvýhodnění rodičů proti bezdětným, případně promítnutí počtu dětí (i adoptovaných) do výše či výpočtu vypláceného důchodu. Dalo by se pokračovat ještě dlouho. Třeba nějakou kulantněji prodanou spoluúčastí pacientů lze vypálit zdravotnický rybník i ODS.

Čím rozhodně strana neosloví většinovou populaci či nové voliče, to je zdůrazňování zákazu potratů či eutanazie. Restrikci v těchto oblastech považuje většinová společnost za privátní (třebaže možná dočasně).

Nakonec ani tolik nezáleží na programových akcentech lidovců před parlamentními volbami jako spíš na tom, zda dokážou tuto politiku představit srozumitelně a vybrat takové zástupce, kterým budou voliči věřit. Problém mnoha zasloužilých funkcionářů strany by se totiž dal shrnout citátem z Haškova románu: „Já už jsem třikrát přísahal.“

Jiří Čunek byl zástupcem těch neokoukaných, nových, a dopadl hůř než předchůdci-rutinéři. Pro voliče může být pozitivní zatím jen fakt, že varianta, že by se v KDU-ČSL nic nezměnilo, je vyloučena.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...