Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Válka o palestinské olivovníky

Svět

  9:17
NÁBULUS - Dosluhující izraelský premiér Ehud Olmert se i včera pokoušel na poslední chvíli připravit alespoň nějakou mírovou dohodu s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. Zatímco oba šéfové jednali v Jeruzalémě o politických otázkách, palestinský venkov se chystal na dnešní začátek ramadánu – a následný boj o olivy.

Olej z Itálie. Vaddáh Kuttúb v Nábulusu hrdě ukazuje palestinské olivové mýdlo. Z italské oleje. foto: Foto: Eva TurečkováReprofoto

„Jen letos židovští osadníci zničili Palestincům několik desítek, možná stovek olivovníků.“ Nejde přitom o povzdech nějakého arabského zemědělce, ale o slova Jechjela Grenimanna z organizace Rabíni za lidská práva. Její aktivisté každoročně pomáhají bránit Palestince, kterým se snaží zmařit sklizeň oliv militantní osadníci. Ti i Západní břeh Jordánu považují za „Zemi izraelskou“.

 „Letos se sklizeň zřejmě posune až na říjen, protože na celé září připadl ramadán,“ vysvětluje rabín Grenimann. „Proč ty stromy ničíme? V Bibli jasně stojí, že se nesmějí ničit plodící stromy, a to je přesně to, co dělají osadníci i izraelská armáda. Uznávám, že se Izrael musí bránit teroru, to ale neznamená ničení stromů. Judaismus velí proti takové zvůli bojovat.“

Jde o statisíce olivovníků
Palestinci tvrdí, že jen od roku 2000 buldozery izraelské armády zničily půl milionu olivovníků. Důvody přitom byly různé. Někde se za nimi schovávali ozbrojenci útočící na židovské osadníky a vojenské hlídky. Jinde olivové háje stály v cestě tehdy budované „bezpečnostní bariéře“.

Palestinci za tím naopak nejčastěji vidí snahu zpřetrhat vazbu Arabů k jejich půdě. Mnohé ze 13 milionů olivovníků podle nich díky svému stáří jasně dokládají, kdo tu hospodařil před založením Izraele. Kromě toho olivy a z nich lisovaný olej tvoří důležitou součást palestinské ekonomiky.

Ani v tomto případě však nic není jednoznačné. „Jsme první, kdo tu získal osvědčení o kvalitě výrobku, palestinské ISO. Letos se nám podařilo naše ryze přírodní olivové mýdlo vyvézt i do ciziny,“ chlubí se v soukromé dvoupodlažní nábuluské továrně šéf výroby Vaddáh Kuttúb.

„Nepřidáváme do něj žádná barviva ani konzervanty, ani jej nijak neparfémujeme,“ vyjmenovává Kuttúb hbitě přednosti bílých kostek s vyraženou pečetí. Ty stojí za jeho zády vyskládány do vysokých pyramid kvůli lepšímu prosychání. Pěstitelé oliv z okolních vesnic ale v nábuluské manufaktuře neuspějí. „Hlavní surovinu – panenský olivový olej – kvůli dobré ceně dovážíme z Itálie,“ říká Kuttúb.

Olivy, záchrana venkova
Podobné podnikatelské praktiky se tu s pochopením nepotkají. „To snad ani není možné! Tak on dováží olej z Evropy,“ říká rozhořčeně Fadvá Chadirová ze Společnosti pro podporu venkovských žen (RWDS).

Tato organizace, kterou Chadirová vede, totiž rozjela za peníze z Evropské unie projekt, v jehož rámci se zapojují do výroby olivového mýdla ženy z chudých vesnických rodin. „Pěstování a sklizeň oliv jsou základem vesnického hospodářství. Pokud tyto ženy vyrábějí mýdlo, znamená to pro ně nejen určitý příjem, ale také emancipaci v rámci společnosti,“ vysvětluje Chadirová.

 V olivové kauze to přitom není jediný paradox. Zatímco za několik týdnů budou opět někteří židovští osadníci vyhánět palestinské zemědělce z jejich olivových hájů, rabín Grenimann ve jménu judaismu pomáhá prodávat palestinský olej sympatizujícím Izraelcům. „Kupují si ho hlavně ti, kdo chtějí podpořit palestinské výrobce. Ale nechci o tom moc mluvit, musíme při tom obcházet nějaké předpisy.“
Autoři:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...