Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Válku v Libyi by mohla rozhodnout propaganda

Svět

  15:54
TRIPOLIS - Propaganda nakonec může být pro Západ nejdůležitějším bojištěm ve snaze ochránit libyjské civilisty. Z úhlu pohledu Kaddáfího může bitva o srdce a mysli lidí znamenat nejlepší šanci na politické přežití, napsala agentura Reuters.

Stoupenec Kaddáfího ve městě Tripolis foto: Reuters

Možná i proto, že vznikla velmi rychle, má mezinárodní aliance problém mluvit jednotně, když zásah v Libyi vysvětluje skeptickému arabskému a domácímu publiku.

Pro západní mocnosti je informační válka naléhavou prioritou. Zajišťování bezletové zóny, kterou vyhlásila OSN, neodvratně vytváří určitý stupeň rizika pro lidi na zemi. Neúmyslné zabití civilistů silami, které byly ustaveny k jejich ochraně, by Kaddáfí využil k posílení domácí podpory a k rozdělení spojenců v názoru na uplatňování síly.

Čtěte také:

Analytici tvrdí, že se libyjský vůdce snaží vytvořit zcela odlišný popis událostí od toho, který nabízí Západ. Chce svět přesvědčit, že despotické a hamižné mocnosti se snaží znovu kolonizovat Libyi kvůli její ropě a zabíjejí přitom civilisty.

Politolog Ahmida říká:

Kaddáfí může být brutální, ale není to klaun. Je to velmi vychytralý vůdce.

"Kaddáfí není blázen," uvedl Richard Holmes, který vyučuje vojenská a strategická studia na britské Cranfieldově univerzitě. "Je obklopen chytrými lidmi, jejichž životy a svoboda jsou v sázce, takže se pokusí rozklížit koalici." Podle Holmese si aliance nesmí svůj mandát vykládat agresivně, například tím, že bude podporovat rebely nebo použije pozemní síly. To by pravděpodobně bylo nelegální a určitě by to vedlo k nepřátelství arabských spojenců a vyprovokovalo by to vlasteneckou podporu Kaddáfímu. Namísto toho by měli spojenci rozpoutat informační kampaň s cílem získat podporu pro jediný cíl - ochranu civilistů. Měli by se také soustředit na potlačování lidového povstání Kaddáfího silami.

"Kaddáfí vytvořil otřesný režim, který sprostě zabíjí lidi. Toho se musíme držet. Ale špatné chování neospravedlňuje nelegální akce," řekl Holmes.

Kaddáfí sám čelí propagandistickým výzvám
"Kaddáfí může být brutální, ale není to klaun. Je to velmi vychytralý vůdce," řekl odborník na Libyi na Novoanglické univerzitě Ali Adullatif Ahmida. "V Libyi je hodně lidí, kteří nejsou pro Kaddáfího, ale zároveň se velmi obávají toho, že by se Libye mohla změnit v další Irák nebo Somálsko." Podle Holmese se Kaddáfí snaží tvrdit, že spojenci ničí libyjskou infrastrukturu stejným způsobem, jakým porazili Irák v roce 2003, kdy americká invaze svrhla Saddáma Husajna. "Pro Kaddáfího stoupence a pro Araby to bude velmi výrazný argument," řekl.

"Kaddáfího síly se snaží vytvořit civilní ztráty, aby mohly ukázat koalici jako brutální. Dělají to například stavěním lidských štítů kolem strategických cílů", uvedl Holmes.

Kaddáfí ale sám čelí propagandistickým výzvám. Podle britského vojenského experta Grahama Cundyho měly západní nálety také ukázat, že Kaddáfího bezpečnostní síly nejsou v bezpečí bez ohledu na to, kde se zrovna nacházejí. "Tuto zranitelnost by měli vidět i stoupenci režimu, nejen armáda," řekl Cundy. Účelem takového tahu podle něj je odradit Kaddáfího věrné od pokračování v boji. Existují náznaky, že něco z toho účinkuje. Podle reportérů Reuters se někteří lidé v Tripolisu cítili natolik neohrožení, že na několik okamžiků přestávali s povinnou chválou Kaddáfího a říkali, že by ho rádi viděli odejít.

Autor: