Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Okurky lze upravit jako cukety. Tepelná úprava jim svědčí

Jídlo

  7:00
Že se okurky hodí jen do nálevu nebo na salát? Naopak. Tepelná úprava jim svědčí stejně jako třeba rajčatům nebo paprikám. „Jen je potřeba je předem krátce spařit,“ radí šéfkuchař Roman Paulus.

Okurka je pro nás Čechy tou nejsamozřejmější zeleninou – i když má hlavní slovo teď v létě, bez obtíží se dá sehnat po celý rok a alespoň čas od času ji vezmou na milost i jinak zapřísáhlí odpůrci všeho zeleného. Zároveň je ale tou nejméně nápadnou zeleninou, která naší kuchyní prochází – sem tam se z ní udělá salát nebo dozdobí talíř, ale žádné kuchařské orgie to nejsou.

Nejvyšší čas to napravit: Na salát, tarator či řecké tzatziki se totiž okurka hodí báječně, ale stejně tak skvělá je v teplé kuchyni – třeba jako lehká příloha k rybě. "Okurku je v kuchyni možné použít podobně jako cuketu. Rozhodně neplatí, že by se nedala upravovat zatepla, jen je potřeba si ji trochu předpřipravit," říká Roman Paulus a pro začátek radí vyzkoušet třeba teplé okurkové ragú.

Mistr kuchař

Roman Paulus, šéfkuchař Alcronu.

Roman Paulus, šéfkuchař restaurace pražského hotelu Alcron, radí každý týden čtenářům LN.

Více rad a receptů najdete ZDE

"Stačí trocha rybího vývaru, hrubozrnné hořčice, medu, másla a kopru, všechno smíchat a ve vzniklé emulzi nechat prohřát předem spařenou okurku," popisuje s tím, že právě spaření je ten důležitý mezikrok, bez nějž se u tepelně upravované okurky neobejdete. "Kdyby se totiž okurka nespařila, pustila by do emulze veškerou vodu, kdežto když se alespoň krátce zblanšíruje, je už tochu zatažená a emulzi nenaředí." Vedle studené polévky navíc můžete z okurky připravit i teplý krém. Protože je však okurka málo výrazná a v chuti se snadno nechá zastínit silnějším spoluhráčem, zapomeňte pro jednou na pravidlo, že vývar je vždycky lepší než voda, a použijte na krém právě jen vodu. "Nezapomeňte okurku předem oloupat, slupka bývá trpká. Pak už můžete postupovat jako u jakéhokoli jiného zeleninového krému – orestovat na šalotce, zalít vodou, dochutit a zahustit třeba bramborou," doplňuje šéfkuchař.

Kromě toho můžete okurky samozřejmě naložit a vařit z nich až posléze. Francouzi plody trhají ještě dřív, než dorostou do velikosti malíčku, a nakládají je do směsi vinného octa, šalotky, česneku a bylinek. Říkají jim cornichons a jsou součástí receptu třeba na klasickou tatarskou omáčku. V kapitole vaření z okurek ale najdeme i český zápis: Bez kyselé okurky se neobejde znojemská roštěná či španělský ptáček.

Pečený losos s okurkovým ragú

Suroviny: * 2 porce lososa * 1 salátová okurka * 1 lžíce medu * 1 lžíce hrubozrnné hořčice * 100 ml rybího vývaru * 30 g čerstvého másla * kopr * sůl, pepř

Pečený losos s okurkovým ragú.

Postup: Rybí maso okořeníme a opečeme na pánvi kůží dolů dokřupava. Okurku oloupeme, nakrájíme na kostičky a krátce zblanšírujeme v osolené vodě. Osušíme na kuchyňské utěrce. Rybí vývar přivedeme k varu, přidáme hořčici a med, zamícháme, vložíme osušené okurky a nakonec zjemníme máslem. Dochutíme a dokončíme čerstvým sekaným koprem. Podáváme společně s pečenou rybou.

Autoři: