Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vaříme jak v NDR, vtipkuje majitel 'nakažené' hospody

Svět

  16:24
LÜBECK/PRAHA - Lübeckou restauraci Kartoffelkeller úřady zkoumaly během pátrání po původu střevní nákazy. Její majitel se nyní chlubí testy, podle kterých tu nebezpečné bakterie nejsou.

Hostinský Joachim Berger (vpravo) ve své restauraci v Lübecku. Na snímku se synem Christianem foto: Reuters

Joachim Berger je předpisový hostinský. Statný, se srdcem na pravém místě a upovídaný. Právě takto server listu Die Welt charakterizoval majitele lübecké restaurace Kartoffelkeller. Tradiční podnik byl dosud široké veřejnosti neznámý. Před pár dny se během pátrání po zdroji nebezpečné střevní nákazy dostal pod drobnohled úřadů. O publicitu tak měl Berger rázem postaráno, byť spíše o tu negativní.

Od minulého víkendu proto podnik ohlásil úbytek zákazníků asi o 40 nebo 50 procent. Včera si ale Berger oddechl. Chlubil se totiž, že v podniku nebyl nalezen zdroj nákazy střevní bakterií EHEC.  Všeobecné podezření se navíc už o víkendu přesunulo směrem k zeleninovým klíčkům z Dolního Saska. To ale včerejší testy neprokázaly.

ČTĚTE TAKÉ:


Proč k poprasku v Lübecku vůbec došlo? Před časem v podniku Kartoffelkeller, proslaveném rustikální kuchyní, jedlo několik skupin lidí, mezi kterými se později objevilo 17 případů výskytu zákeřné bakterie EHEC. Berger podle německého tisku uvedl, že se mimo jiné jednalo o dánské turisty nebo o skupiny odborářů. Servírovaly se tehdy například steaky se salátem.

Z odborářské skupiny následně jedna žena zemřela, dva lidé těžce onemocněli. "V Lübecku ale byli tři čtyři dny, a nejedli proto jen u nás," citoval Bergera list Der Tagesspiegel. Úřady během pátrání po bakterii EHEC kontrolovaly třeba hygienické plány restaurace. Zkoumaly také rajčata, salát a okurky z místní kuchyně. Berger se kromě toho rozhodl, že se s problémem vypořádá s otevřeným hledím. Svým pracovníkům z kuchyně nechal na výskyt bakterie otestovat stolici.

"Prostě nic čerstvého, jako v dobách NDR"  
A právě poté přišel již zmíněný výsledek. "Zkoušky jedenácti spolupracovníků v kuchyni, kteří měli přímý kontakt s potravinami, jsou negativní," tvrdil. I z předchozích slov Bergerových spolupracovníků bylo možné odečíst, že problém nevidí ve svém podniku. Šéfkuchař Frank Michel tvrdil, že zaměstnanci se stravují stejně jako hosté – a nikdo neonemocněl.

"Jako restaurace jsme sami koncovými spotřebiteli a jsme závislí na našich dodavatelích," prohlásil. Berger ale i přes těžkou situaci neztratil svůj humor. "Prostě nic čerstvého, jako v dobách NDR," reagoval s nadsázkou na otázku, jakou zeleninu nyní zákazníkům servírují. Lübeck přitom ležel v Západním Německu. Salát se ostatně na talíři zákazníků neobjevuje již od dob, co před konzumací zeleniny varoval Institut Roberta Kocha. Přílohu k jídlu zde místo toho tvoří nakládané zelí, nakládané okurky nebo červená řepa. Ani klíčky se nejnověji v jídlech neobjevují. "U nás v domě není ani jeden výhonek," řekl Berger.