Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Čechy v Libyi jsme varovali. Není tam žádné bezpečné místo, tvrdí Zaorálek

Evropa

  18:24
PRAHA - Po útoku na ropná pole v Libyi je pohřešován Čech, který tam působil podle informací LN jako obslužný pracovník. Ministerstvo zahraničí posílá do regionu dva diplomaty. „Do Libye je přímo nepošleme, ale máme tam kontakty,“ říká šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. Situaci komplikuje fakt, že Libye je rozvrácenou zemí, kde o moc bojuje nespočet ozbrojených skupin.

Lubomír Zaorálek foto: MAFRA - Michal Růžička

Lidovky.cz: Máte nějaké nové zprávy o nezvěstném Čechovi?
Ověřené zatím ne. Posunuli jsme se ale v několika jiných věcech. Kontaktovali jsme některé české občany, kteří se nacházejí v Libyi, ale i v jiných zemích. Těch s nimiž jsme ve spojení, však není mnoho. Jsou to jen jednotlivci, které jsme upozornili na rizika spojená s dalším pobytem v regionu. Jsem přesvědčen, že je dost těžké pokládat nějaké místo v Libyi za naprosto bezpečné.

Do systému DROZD se může bezplatně zaregistrovat jakýkoliv občan České republiky před cestou do zahraničí. Ministerstvo pak podle potřeby rozesílá informace o nebezpečí v regionu, kam se registrovaný vydal. V případě nouze ho pak může česká diplomacie snadno kontaktovat.

Lidovky.cz: Co když někdo v takové zemi už je, nebo tam musí cestovat. Je něco, co může udělat?
Byl bych velmi rád, kdyby občané v podobných oblastech využívali náš systém DROZD. Máme pak na ně kontakt a můžeme jim posílat informace o změně situace v daném místě. Nelze vyloučit, že je v Libyi ještě někdo, o kom prostě nevíme. Není povinností dát vědět o tom, kam člověk cestuje.

Lidovky.cz: Uvedl jste, že nyní posíláte do regionu diplomata, dalšího vyjede za méně než 48 hodin. Pojedou do Káhiry, kde máte jedno z nejbližších velvyslanectví?
Do Libye je přímo poslat nemůžeme, je tam pro diplomaty bezpečnostní riziko příliš velké. Ale máme tam kontakty. A přímo do Káhiry také ne. Řekněme, že do sousedství... 

Lidovky.cz: Proč vyšlete dva diplomaty?
Máme k tomu své důvody. Detaily ale nebudeme prozrazovat. 

Lidovky.cz: Libye je rozdělenou zemí. Má dokonce několik vlád. S kým budou tedy vaši diplomaté jednat?
Libye je rozdrobená na skupiny. Islámský stát je jen jednou z nich. Nyní se snažíme zjistit, co se přesně stalo. Je předčasné mluvit o nějakých scénářích, nebo s kým by se dalo jednat.

Lidovky.cz: Kolik českých turistů či podnikatelů se může nacházet v zemích, kde jedna ze skupin Islámského státu třeba jen částečně působí?

Nečekal bych v nich nějakého českého občana, který by tam vyjel za prací nebo jako turista. Není však vyloučené, že by to někdo zkusil. Nedávno jsem třeba byl v Iráku a v kurdské části by pobývat možná šlo. Třeba v Bagdádu bychom však jen těžko nějakého Čecha hledali. Bylo by asi i velmi obtížné tam vycestovat.

Lidovky.cz: Jaké země jsou vlastně momentálně pro Čechy nejnebezpečnější?
Rizikových zemí je dnes hodně. V prostoru od Senegalu po Somálsko přibývá států, které jsou nestabilní nebo zhroucené a operují v nich skupiny radikálů. Aktuální informace najde každý na stránkách ministerstva zahraničí. Když chce někdo někam jet, tak by se měl podívat, jaké je v té zemi riziko.

Lidovky.cz: Mnoho občanů Evropské unie se přidává k radikálním teroristům z Islámského státu. Nemáte informace, že by mezi nimi byli nějací Češi?
Nemáme potvrzeno, že by ve službách Islámského státu nacházeli Češi. Rád bych upozornil, že Islámský stát není žádný stát, ani souvislé těleso. Když mluvíme o Libyi, tak je tam jedna z variací té skupiny. Jakákoliv teroristická organizace se za něj může velmi snadno prohlásit a vazba na to, co vzniklo v Sýrii a Iráku, může být velmi volná.

Lidovky.cz: V sobotu jste uvedl, že se pohřešuje deset zahraničních pracovníků. Libyjské úřady tvrdí nejméně sedm. Kolik jich tedy přesně je?
Byli tam Filipínci, Bangladéšan, Súdánec, Rakušan a jeden český občan. Viděl jsem, že se jedná o deset nebo jedenáct osob.

Lidovky.cz: Jaké budou vaše další kroky?
V pondělí v devět hodin ráno zasedne krizový štáb na ministerstvu zahraničí. O výsledku zasedání budu informovat vládu a je možné, že potom s premiérem Bohuslavem Sobotkou veřejně sdělíme, co bude možné.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...