Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Včely nestíhají. Třešně a meruňky to odnesou

Česko

  17:14
PRAHA - Úsloví, že se počasí zbláznilo, může platit v těchto dnech na Česko. Botanici hlásí, že s jarními rostlinami kvetou i ty letní. Co je ale mnohem horší, včely nestihnou opylit vše, co kvete. Odborníci se shodují na tom, že pro přírodu by byl lepší pozvolný nástup jara.
včela - ilustrační foto

včela - ilustrační foto foto: Lidovky.cz

Podle vedoucího zahradníka Botanické zahrady v pražské Troji Eduarda Chvosty začaly letos kvést rostliny, které současně nekvetou. "Jarní kvetou s letními dohromady, kvete například koniklec a zároveň třešeň. Ta určitě rozkvetla dříve," řekl Chvosta.

Chvosta se domnívá, že rostliny zároveň kvetou kratší dobu, než je obvyklé, místo týdne až 14 dnů třeba jen několik dní. Kvůli tomu je pravděpodobné, že včely v současné době nebudou mít tak bohatý roj, aby všechno opylily.

To potvrzují i včelaři. "Včelám trvá od vajíčka 40 dnů, než vylétnou. Nestihnou vše opylit, nejhůř asi dopadnou bobuloviny, meruňky a třešně," tvrdí Pavel Levý z Českého svazu včelařů.

Stejného názoru je i jeho kolega Karel Sejk: "Včely nejsou v tomto období plně připraveny a nedokážou toho využít. Rozhodně by bylo lepší pozvolné jaro."

Uvozovky dolníVčelám trvá od vajíčka 40 dnů, než vylétnou. Nestihnou vše opylit, nejhůř asi dopadnou bobuloviny, meruňky a třešně.Uvozovky horní



Zemědělci si zatím na teplé počasí nestěžují, ale i podle nich je lepší, když jaro přichází pozvolna. "Zatím je v půdě vláha, takže setba rychle vzejde. Na druhou stranu u ozimých obilovin a řepky se zkrátí jarní fáze a rostliny nebudou mít tolik odnoží a tak dlouhé klasy," řekl Jan Kubiš, ředitel společnosti Agro Jesenice. Dodal, že pro zemědělce by bylo nyní příznivé, kdyby bylo více srážek a na přelomu dubna a května se trochu ochladilo.

Teplé a suché počasí ovlivňuje podle mykologa Jana Borovičky také růst jarních hub, mezi které patří například oblíbené smrže. "Jarní houby jsou poměrně citlivé na nedostatek vláhy. Protože neprší, je možné se obávat toho, že už se letos žádných dalších nedočkáme," konstatoval Borovička.

Ornitolog Lukáš Viktora se domnívá, že letos přiletěli dříve některé druhy ptáků, jako jsou rákosníci nebo rorýsi. "Počasí ale ovlivňuje spíše ptáky, kteří přes zimu zůstávají v Evropě, nebo ty, kteří se vracejí z Afriky dříve a zůstávají do jara ve Středomoří. Dálkoví stěhovaví ptáci se totiž neřídí teplotou ale délkou světelného dne," dodal Viktora.

V posledních dnech padlo několik teplotních rekordů, teploty na některých místech dosáhly až 25 stupňů Celsia. Poměrně vysoké teploty by měly podle předpovědi vydržet až do konce pracovního týdne, ochladí se pravděpodobně ve čtvrtek, kdy by se mohlo i zapršet.

Autor: