Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Ve 102 letech zemřel otec LSD Hofmann

Svět

  13:55
Švýcarský chemik Albert Hofmann, který se do historie zapsal jako objevitel halucinogenu LSD, zemřel v úterý ve věku 102 let v obci Burg im Leimental poblíž Basileje. Oznámila to dnes radnice této obce, v níž chemik na odpočinku žil.

Objevitel LSD Albert Hofmann foto: Reprofoto

Hofmann se narodil 11. ledna 1906 ve švýcarském Badenu, vystudoval
curyšskou univerzitu a už během studií se věnoval hledání látek, které by pomohly léčbě srdečních chorob. Při experimentech objevil látku diethylamid kyseliny lysergové - LSD - jejímž prvním uživatelem se omylem stal 16. dubna 1943.

Když mu látka náhodou kápla na ruku, prožil později známé intenzivní pocity od úzkosti po štěstí a barevné fantazie. O tři dny později pokus zopakoval, tentokrát úmyslně, a výsledek byl stejný.

Problémové dítě
"Tuto substanci jsem vyrobil jako lék. Není mou chybou, že ji lidé
zneužili," hájil později látku, kterou sám označil za "mé problémové dítě". Přepokládalo se, že látku bude možno využít v psychiatrii, protože dokázala odblokovat pacientovy obranné mechanismy tak, aby mohl snáze hovořit o svých problémech a traumatech.

Firma Sandoz pak zahájila její výrobu v podobě tablet pro lékařské účely. Ovšem zanedlouho LSD "objevili" intelektuálové, pro něž látka znamenala bránu do bohémského světa. Jedním z prvních byl psychedelický guru Timothy Leary. Ten inicioval i podávání drogy vězňům a tvrdil, že se tím snižují jejich sklony k recidivě.

Uvozovky dolníLSD vám může pomoci otevřít oči Uvozovky horní

K tomu, že drogu zkusili, se přiznali například zakladatel Microsoftu Bill Gates či kytarista Rolling Stones Keith Richards. Halucinogen LSD se stal inspirací miliónů lidí během hnutí hippies v 60. letech minulého století. Vláda USA zařadila LSD na seznam zakázaných látek v roce 1966 a další země ji následovaly. Sandoz pak výrobu LSD ukončil.

Hofmann v roce 1993 shrnul význam své drogy takto: "LSD není návyková ani toxická. Její nebezpečí spočívá ve velmi hluboké změně vědomí: může být krásná a může být strašná. Přijali jsme alkohol a tabák, ale nepřijali jsme halucinogeny."

"LSD vám může pomoci otevřít oči," řekl jednou. Své pocity a
zkušenosti shrnul Albert Hofmann v roce 1976 do knihy LSD, mé problémové dítě. Kromě ní napsal další více než stovku vědeckých článků a mnoho knih. Od dob zákazu se ale svět "opět trochu pootočil". Ke 100. výročí Hofmannova narození vydala skupina vědců z celého světa výzvu k umožnění "nepředpojatého" výzkumu LSD.

Švýcarská vláda pak před dvěma lety opět povolila vědecký výzkum působení LSD se zaměřením na těžce nemocné pacienty. Cílem je zjistit, zda tento halucinogen může mít pozitivní vliv v psychoterapii a zda může být podáván bez druhotných rizik.

Ve světě ale v současnosti nepatří LSD k nejmódnějším drogám, v Česku je situace obdobná. "Po vlně popularity LSD v první polovině 90. let, dané otevřením hranic, postupně zájem o LSD poklesl. K dispozici ale stále je," řekl ČTK vedoucí psycholog organizace Drop-in Ivan Douda.

Obnovme výzkum
"Všechny drogy mají své vlny obliby," upozornil Douda. V Česku se podle něj o efektech LSD vědělo poměrně hodně ještě před jejím rozšířením ve veřejnosti, protože se v 60. letech v tehdejším Československu vyráběla a experimentovalo se s ní v armádě a také u studentů psychologie.

Profesionálové z řad psychologů a psychiatrů v současnosti znovu volají po tom, aby směli zkoušet prožitky, které LSD vyvolává, s cílem lépe chápat své pacienty, uvedl Douda.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč