Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Ve školách sladkosti nezakazujte, přejí si studenti. Ministerstvo s vyhláškou nespěchá

Česko

  8:00
PRAHA - Sladkosti, smažené brambůrky, silná káva a další nezdravé zboží ze školních bufetů a automatů jen tak nezmizí. Zákon, který jejich prodej zakazuje, platí sice už půl roku, ministerstvo ale stále neurčilo, které potraviny jsou pro děti „škodlivé“. A v nejbližší době to nespíš ani neurčí. Tvorba vyhlášky se totiž vleče a naráží na odpor studentů i ředitelů.

Nezdravé jídlo, ilustrační foto. foto: Lissandra MeloShutterstock

České děti jsou rok od roku obéznější. Ministerstvo školství se ale rozhodlo, že bude s tímto trendem bojovat. Někdejší šéf rezortu Marcel Chládek proto vloni Parlamentem protlačil zákon, který měl zakázat prodej všech nezdravých nápojů a potravin v tuzemských školách.

Děti zdravé potraviny ve škole nechtějí, limonádu si koupí v obchodu, stěžují si firmy

Novinka začala platit 1. září loňského roku. Sušenky, tučné bagety a sladké limonády si ale školáci mohou zatím vesele kupovat dál. Ministerstvo totiž stále nepřipravilo vyhlášku, která by přesně určila, které zboží se ve školách nebude moci prodávat. O sortimentu tak v současnosti podle vlastního uvážení rozhodují ředitelé.

První návrh vyhlášky úředníci představili už v říjnu. Následně je ale zavalila vlna kritiky. Navržené podmínky totiž byly tak přísné, že by ze škol musela zmizet i dotovaná slazená mléka nebo ovocné šťávy. A tak ministerstvo couvlo a vyhlášku začalo předělávat. Před pár týdny pak vydalo přepracovanou verzi.

Kdy sladkosti zmizí? Nevíme

„V současnosti finišuje schvalovací proces. Vyhlášku teď budou projednávat pracovní komise legislativní rady vlády,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva školství Klára Bílá. Kdy by však mohlo nezdravé jídlo ze škol definitivně zmizet, říci nechtěla. „To nejde odhadnout, více budeme vědět až po jednání pracovních skupin,“ doplnila.

Stejně tak není jasné, zda nebude ministerstvo muset vyhlášku znovu předělávat. S novou verzí sice souhlasí výživoví poradci, protestují proti ní ale studenti a nadšené z ní nejsou ani školy.

„Vyhláška je vcelku vydařená. Jsme rádi, že ministerstvo ustálo požadavky potravinářského průmyslu a zůstala v ní velká část toho, co jsme prosazovali,“ řekla Margit Slimáková, specialistka na zdravou výživu z iniciativy Skutečně zdravá škola.

Příliš přísná regulace

Nadšení výživových poradců ale nesdílí zdaleka všichni. Například Česká středoškolská unie s chystanou vyhláškou nesouhlasí dokonce natolik, že její zástupci na začátku března ministryni školství poslali otevřený dopis, v němž připravované změny odmítli. Bojí se hlavně toho, že studenti zdravé jídlo nebudou kupovat a že ze škol zmizí bufety a automaty.

Čokoládová slepice o velikosti domu se stala hitem internetu

„Navržená regulace je moc přísná. Existuje i pozitivní cesta. Navrhujeme finančně zvýhodnit zdravé potraviny – zdravé svačiny totiž bývají často dražší než ty nezdravé,“ uvedl šéf České středoškolské unie Štěpán Kment.

A obavy nemají pouze středoškoláci. K otevřenému dopisu se připojila také Asociace ředitelů gymnázií i řada dalších středoškolských ředitelů. Mezi nimi je i Jaroslav Král z ostravské SPŠ elektrotechniky a informatiky. „Nesouhlasím s tím, že bych měl jako ředitel odpovídat za to, jaké nápoje a potraviny budeme studentům nabízet. Odmítám se zabývat složením jednotlivých druhů zboží. Takže pokud tato vyhláška začne platit, veškerý prodej potravin v prostorech školy zruším,“ řekl serveru Lidovky.cz Král.