Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Strach z 'nebezpečných' žalobců. Do boje o radnice půjdou jen hazardéři

Česko

  7:00
PRAHA - Zjistíte, že existují prášky na spaní. Utratíte za svou obranu veškeré úspory. Nikdy už se nezbavíte stigma korupčníka. Takto líčil svoji zkušenost s trestním stíháním starosta Zdeněk Zídek ve sněmovně, kam se sjelo přes sto zástupců měst a obcí. Tématem byla trestní odpovědnost radních a zastupitelů. Nakonec se však debata stočila spíše ke kritice práce žalobců.

Pavel Pukovec, náměstek nejvyššího státního zástupce foto: ČTK

"Letos na podzim budou kandidovat skupiny hazardérů nebo ti, kteří neví, do čeho jdou," shrnul situaci před komunálními volbami poslanec Stanislav Polčák (TOP 09), který seminář moderoval.  

Narážel tak na to, že policie a státní zastupitelství vykládají v současnosti odpovědnost komunálních politiků často odlišně. "A to diametrálně," míní Polčák. Jako příklad uvedl dva případy z poslední doby: zatímco v kauze Opencard policie obvinila všechny pražské radní, za údajně nevýhodnou smlouvu k projektu vítání občánků v Ústí nad Labem policie viní jen několik radních. Včetně poslankyně Zuzany Kailové, o jejímž vydání bude sněmovna rozhodovat

Výtky k žalobcům

Řešením situace je podle Polčáka zpřesnění právní odpovědnosti v podobě novely trestního zákoníku. Někteří však vidí problém i jinde. "Znalost zákona o obcích je mezi žalobci často tristní. A mluvím z vlastní zkušenosti advokáta," prohlásil například poslanec Lukáš Pleticha (ČSSD).

"Já také cítím, že tady máme nikoli vždy vzorové, odpovědné, samostatné státní zástupce, kteří by mohli být vzorem všem," uvedl ke kritice náměstek Pavel Pukovec, který v debatě zastupoval Nejvyšší státní zastupitelství. To však podle něj organizuje různá školení a krom toho jsou žalobci ze zákona povinni vzdělávat se a sledovat judikaturu.  

Starostové a další zástupci obcí ale dali najevo, že o postupu státních zástupců mají pochybnosti. V úvodu zmíněný případ starosty Lipna nad Vltavou Zdeňka Zídka pak posloužil jako jedna z ilustrací. Zídek je stíhaný za to, že údajně nevýhodně prodal obecní pozemky. Soud ho však již jednou viny zprostil. A slova z rozsudku, která citoval, pochybnosti o důvodu trestního stíhání skutečně vzbuzují.

Možná, teoreticky

"Je třeba zdůraznit zásadní skutečnost, a to že obžalovaný v této věci není stíhán za to, že by neudělal něco, co jako řádný hospodář obce udělat měl. Není žalován ani za to, že něco udělal a bylo to špatně. Je žalován za to, že něco udělal, bylo to dobře, ale mohl to udělat (možná, teoreticky) ještě lépe a výsledek, který je pro obec už tak velmi pozitivní, mohl být (možná, teoreticky) ještě lepší," stojí v rozsudku.

Pavel Pukovec z Nejvyššího státního zastupitelství uvedl, že případný přezkum postupů v tomto případu je možný až ve chvíli, kdy bude pravomocně ukončený. Sám starosta Zídek podle svých slov za soudní výdaje utratil asi 800 tisíc korun. Zkoumat postup vyšetřujících orgánů ale zřejmě žádat nebude. "Nejsem pomstychtivý," řekl serveru Lidovky.cz.

Seminář ve sněmovně o trestní odpovědnosti zastupitelů a radních

Poslanec Polčák tvrdí, že trestní kauzy komunálních politiků rostou geometrickou řadou. Zda oproti předchozím letům skutečně nastal rapidní nárůst, je však těžké říct. Taková statistika neexistuje. Nejvyšší státní zastupitelství dalo dohromady alespoň údaje za minulý rok, které eviduje 99 záznamů o zahájení úkonů trestného řízení směrem k úředním osobám, z toho pouze v 35 případech policie předložila důkazy o pochybení a kauzy se z fáze prověřování dostaly do zahájení trestní stíhání.

Jak podotkl náměstek nejvyššího žalobce Pukovec, v poměru k celkovému počtu obviněných osob tvoří úředníci včetně těch komunálních jen zlomek. Pro srovnání: loni bylo obviněno asi 105 tisíc osob.