Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Ve Štrasburku bez příbuzných

Svět

  10:29
ŠTRASBURK - Evropští poslanci včera odhlasovali omezení, které tentokrát sahá do jejich vlastních řad. Drtivou většinou 477 hlasů proti 149 kývli na návrh své německé kolegyně, jež chce zakázat zaměstnávání manželek a manželů coby parlamentních asistentů. Jde o první ze série kroků, jímž by měl unijní sněm zareagovat na nedávný audit, který odhalil rozsáhlé podvody a mrhání veřejnými penězi mezi poslanci.

Europoslankyně Jana Bobošíková zaměstnává svého manžela jako asistenta . foto: Stanislav PeškaČTK

 Změna má vstoupit v platnost příští rok. Pokud se tak stane ještě před novými eurovolbami, případně pokud čeští europoslanci uspějí ve stejném složení, očista zasáhne také české řady. Manžela coby kancelářského asistenta zaměstnává nezávislá Jana Bobošíková a podobně je na tom občanský demokrat Petr Duchoň – s poslaneckou agendou mu pomáhá jeho žena Vlasta. Slovenští europoslanci se zachovali skromněji: žádní příbuzní na jejich oficiálních výplatních páskách nefigurují.

 Ačkoliv včerejší hlasování nebylo závazné, změnu musí stvrdit vedení parlamentu, autorka návrhu, německá poslankyně Ingeborg Grässleová, je přesvědčena, že projde bez námitek. „Je to tak výrazná většina, že z toho lze vyvodit jen jeden závěr: příbuzní se napříště nebudou zaměstnávat. Je to dobře. Bavíme se tu o přetrvávajícím konfliktu zájmů,“ řekla k tomu politička ze země, kde je taková praxe velmi řídká a pohlíží se na ni s despektem.

Naopak Italové, Španělé, ale i Britové své ženy, partnery a občas i starší potomky zaměstnávají bez zdráhání. Nyní je to legální byť kritizovaná praxe. „Může pracovat na mém programu i z domova, když potřebuju, takže ušetřím spoustu času a domluva je rychlejší. Pro většinu z nás je příbuzný někdo, komu důvěřujeme,“ uvedl včera šéf britských labouristů v europarlamentu Gary Titley, který zaměstnává manželku Charo.

 Nadšení nejevil ani Petr Duchoň. Nehlasoval, protože byl právě na cestě do Štrasburku, a není si jist, jak by hlasoval. „Není to Šťastné rozhodnutí.  Kdo to je přesně příbuzný? Manželka ano, ale tetička z pátého kolena či milenka už ne? Navíc, jak se to bude kontrolovat?“ netajil se výhradami český europoslanec.

Podle něj je nynější systém v pořádku. „Stačí, když se k tomu poslanci oficiálně přiznají. Skandály se beztak nevymýtí, protože lidé zůstanou lidmi,“ dodal Duchoň s tím, že „Evropský parlament má mnohem důležitější věci k řešení a těmi by se měl zabývat“.

 V příštích týdnech by měli poslanci vyrukovat s představou, podle jakého režimu by měli být jejich asistenti placeni, a také, jak lépe kontrolovat proplácení různých náhrad. Ročně dosahují téměř 160 tisíc eur na jednoho poslance a právě s nimi se nejvíc fixluje.

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...