Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ve Varech zvítězil film Moskytiéra, cenu dostal i Svěrák za Kukyho

Kultura

  19:39aktualizováno  21:43
KARLOVY VARY - Vítězem 45. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je film Moskytiéra španělského režiséra Augustího Vily. Zvláštní cenu poroty si z ceremoniálu ve Velkém sále Thermalu odnesl režisér Jan Svěrák za snímek Kuky se vrací. Je spojena s finanční částkou 20.000 dolarů (zhruba 400.000 korun).

Augustí Vila (vpravo) a producent filmu Moskytiéra přebírají cenu foto: ČTK

"Vím, že už nejste dítě. Ale kdybych vám dal Kukyho za to, že se Jan Svěrák předává Kukyho předsedovi porotyvám film líbil, slibujete, že se o něj budete dobře starat?," zeptal se Svěrák šéfa poroty, když od něj cenu přebíral. Teprve, když se tak stalo, loutku mu předal. Snímek Kuky se vrací Svěrák nabízí na festival v Torontu, připravuje jeho anglický dabing a má předjednány prodeje do Anglie, Francie a Německa.

Svěrák už v Karlových Varech zvítězil před patnácti lety, kdy zde uvedl nízkorozpočtový snímek Jízda. V roce 2007 tu získal diváckou cenu za Vratné lahve.

Kuky se vrací


Letošní vítězný film, jehož režisér převzal Křišťálový glóbus dotovaný 30.000 dolary (zhruba 600.000 korun), je příběhem dobře situované městské rodiny, žijící v pocitu permanentní viny: matky vůči dítěti, otce vůči domácí asistentce a syna kvůli jakémukoli druhu života. Kvalitní scénář označila Geraldine Chaplinová, která v něm ztvárnila němou roli, za jeden ze tří nejlepších, jaké kdy četla.

Další Křišťálový glóbus za dlouholetý přínos světové kinematografii převzal za ovací publika na závěr ceremoniálu ruský režisér, scenárista, producent a herec Nikita Michalkov.



Připomněl přitom jedno ocenění, které už kdysi dostal od pražského festivalu Zlatý golem. "Bylo velice podobné Oscarovi, který dlouho žil za socialismu," podotkl. Udělila mu ji tehdy konkurenční přehlídka, s níž Karlovy Vary v první polovině 90. let dva roky bojovaly o místo na slunci. "Teď jsem přijel do tohoto krásného města a vím, že kino je rodina nás všech. Jsem šťastný, že mohu být jejím členem," dodal Michalkov.

Oceněný Chorvat, který studoval na FAMU
Cenu za režii udělila mezinárodní porota, v jejímž čele byl americký
producent Ron Yerxa, chorvatskému režisérovi Rajku Grličovi za film nazvaný Zůstane to mezi námi. Natočil ho v koprodukci se Srbskem a Slovinskem. Ironicky v něm pohlíží na moderní evropský velkoměstský život a zabývá se obtížemi, které si způsobí záletný muž. Grlič před 40 lety studoval režii na pražské FAMU u Elmara Klose. "Jsem rád, že jsem tuto cenu dostal i díky němu," řekl.

Ceny za nejlepší herecké výkony byly uděleny Anais Demoustierové ve francouzském filmu Sladké zlo a ex-aequo Mateuszi Kociukiewiczovi a Filipu Garbaczovi za role v polském snímku Matka Tereza od koček. Garbacz byl ve Varech oceněn i vloni, když dostal zvláštní uznání.

Sladké zlo


Zvláštní uznání patří ruskému filmu Jiné nebe, který natočil režisér Dmitri Mamulia.

Celovečerní debut Tomáše Mašína 3 sezóny v pekle, rovněž uvedený v hlavní soutěži, vyšel naprázdno. Bez ocenění zůstaly i časosběrný projekt dokumentaristky Heleny Třeštíkové s názvem Katka, zařazený do soutěže dokumentů, a dva debuty - Zoufalci Jitky Rudolfové v sekci Na východ od Západu a road movie Dvojka Jaroslava Fuita, který se objevil v soutěžní sekci Fórum nezávislých.

Dokumentární porota ocenila v kategorii do 30 minut litevský snímek Řeka, jehož tvůrci jsou Julija Gruodienéová a Rimantas Gruodis, a v kategorii nad 30 minut švédský snímek Familia dokumentaristů Mikaela Wiströma a Alberta Herskovitse. Vítězové obou kategorií získali odměnu ve výši 5000 dolarů (zhruba 100.000 korun).

Deset titulů bylo uvedeno v sekci Na východ od Západu, jejíž porota udělila hlavní cenu filmu Aurora, který režisér Cristi Puiu natočil v koprodukci Rumunska, Francie, Švýcarska a Německa. Zvláštní uznání získal režisér Veiko Ounpuu za snímek s názvem Pokušení svatého Toníka, na jehož vzniku se podílely kinematografie Estonska, Švédska a Finska.

Vzpomínání na Smoljaka a Dlouhého
Součástí slavnostního večera bylo připomenutí zahraničních i domácích herců, kteří od minulého ročníku MFF zemřeli. Když se objevily záběry s Vladimírem Dlouhým a Ladislavem Smoljakem, lidé v sále spontánně zatleskali. Prezident festivalu Jiří Bartoška pak poděkoval všem, kteří festival finančně podporují, svým spolupracovníkům i divákům. Pozval je na 46. ročník, který v Karlových Varech začne 1. července 2011.

Hosté večera pak zhlédli lehkou romantickou komedii s mírně akčními prvky debutujícího francouzského režiséra Pascala Chaumeila s názvem (K)lamač srdcí. Hlavní role v ní ztvárnili hvězdy francouzského filmu Romain Duris a Vanessa Paradisová.

Ceny 45. ročníku MFF Karlovy Vary

SOUTĚŽ CELOVEČERNÍCH HRANÝCH FILMŮ:

Velká cena Křišťálový glóbus pro nejlepší film
Moskytiéra (La Mosquitera); Španělsko, 2010
Režie: Agustí Vila

Zvláštní cena poroty
Kuky se vrací; Česká republika, Dánsko, 2010
Režie: Jan Svěrák

Cena za režii
Rajko Grlič za film Zůstane to mezi námi (Neka ostane medju nama); Chorvatsko, Srbsko, Slovinsko, 2010

Cena za nejlepší ženský herecký výkon
Anais Demoustierová za roli ve filmu Sladké zlo (L'Enfance du mal); Francie, 2009
Režie: Olivier Coussemacq

Cena za nejlepší mužský herecký výkon (ex-aequo)
Mateusz Kociukiewicz a Filip Garbacz za role ve filmu Matka Tereza od koček (Matka Teresa od kotów); Polsko, 2010
Režie: Pawel Sala

Zvláštní uznání
Jiné nebe (Drugoje něbo); Rusko, 2010
Režie: Dmitri Mamulia


SOUTĚŽ DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ:

Cena za nejlepší dokumentární film (do 30 minut)
Řeka (Upe); Litva, 2009
Režie: Julia Gruodienéová a Rimantas Gruodis

Cena za nejlepší dokumentární film (nad 30 minut)
Familia; Švédsko, 2010
Režie: Mikael Wiström a Alberto Herskovits


SOUTĚŽ NA VÝCHOD OD ZÁPADU:

Hlavní cena
Aurora; Rumunsko, Francie, Švýcarsko, Německo, 2010
Režie: Cristi Puiu

Zvláštní uznání
Pokušení svatého Toníka (Püha Tonu Kiusamine); Estonsko, Švédsko, Finsko, 2009
Režie: Veiko Ounpuu


DALŠÍ CENY UDĚLENÉ NA FESTIVALU:

Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii
Nikita Michalkov, Rusko
Juraj Herz, ČR/Slovensko

Cena prezidenta MFF Karlovy Vary
Jude Law, Velká Británie

Divácká cena deníku Právo
Veteráni (Old Boys); Dánsko, 2009
Režie: Nikolaj Steen


NESTATUTÁRNÍ CENY:
O vítězích čtěte ZDE.


Autoři: ,