Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ve věku 77 let zemřel sólista opery Národního divadla Antonín Švorc

Lidé

  15:31
PRAHA - Ve věku 77 let zemřel v úterý 22. února dlouholetý sólista opery Národního divadla, barytonista Antonín Švorc. Poslední rozloučení se uskuteční v úterý 1. března v 11:00 hodin ve foyeru Národního divadla.

Ve věku 77 let zemřel dlouholetý sólista opery Národního divadla, barytonista Antonín Švorc foto: ČTK

Oznámil to mluvčí opery Juraj Gerbery. Antonín Švorc působil na jevišti české první scény plných padesát let. Za tu dobu tu ztvárnil patetické hrdiny, prohnané zloduchy, ale i laskavé a moudré muže.

Když před sedmi lety přebíral za celoživotní mistrovství prestižní cenu Thálie, označil toto ocenění za roztomilou lichotku. "Protože celý život jsem pochopitelně nemohl být mistrem. Hlavně jsem se jím nikdy necítil," řekl tehdy Švorc.

Antonín Švorc

Antonín Švorc se narodil 12. února 1934 v Jaroměři, Pražskou konzervatoř absolvoval u profesorů Jana Berlíka (zpěv) a Hanuše Theina (herectví) a již v posledním roce studia byl angažován jako sólista operního souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Brzy na sebe upozornil úspěšnou účastí ve významných mezinárodních pěveckých soutěžích (Varšava, Ženeva, Toulouse). V sezoně 1955-1956 hostoval v Národním divadle v úlohách Escamillia (Carmen) a Budivoje (Dalibor), o rok později se stal řádným členem operního souboru.

V Národním divadle nejdřív statoval coby konzervatorista a potom se poprvé pohostinsky objevil jako jednadvacetiletý vedle Václava Bednáře a Beno Blachuta. Švorc často vystupoval i v zahraničí, byl stálým hostem Státní opery v Berlíně, kde byl v roce 1974 poctěn titulem Komorní pěvec. S berlínskou operou se zúčastnil zájezdu do Japonska. Vystupoval i na švýcarských, francouzských, španělských a italských scénách. Proslavily ho dramatické a hrdinské role především ve Wagnerových operách. Byl i Jagem, Chrudošem v Libuši, Budivojem v Daliborovi a Přemyslem v Šárce.

Jeho mohutný, průrazný, kovově lesklý hlasový fond velkého rozsahu jej předurčoval pro závažné dramatické postavy.

K mimořádnému uměleckému růstu Antonína Švorce přispěla i jeho spolupráce s proslulými dirigenty a režiséry. Spolupracoval s rozhlasem (nahrávky Beethovenova Fidelia, Smetanova Dalibora, Bizetovy Carmen, Hurníkovy Dámy a lupičů, Cikkerova Coriolana), televizí a řadou gramofonových firem. Panton vydal jeho gramofonový portrét se slavnými áriemi z Wagnerových oper, nazpívaný v německém originále. Působil také jako pedagog na Pražské konzervatoři.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!