Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vědci zkoumají tramping na západě Čech, pomáhají sami trampové

Věda

  7:00
PLZEŇ - Výzkumu trampingu v západních Čechách se věnují archeologové a antropologové Západočeské univerzity. Vytvářejí databázi trampských osad, zachycují jejich podobu a historii. Vědcům přitom pomáhají sami trampové, kteří projekt iniciovali a mezi sebou si předávají dotazníky, řekl děkan filozofické fakulty ZČU a archeolog Pavel Vařeka.

Trampové používali různé typy ohnišť foto: Shutterstock

Plzeňské pracoviště je v ČR prvním, které se tématu dlouhodobě věnuje i z archeologického hlediska, už v roce 2010 zkoumalo zaniklé trampské tábořiště nedaleko Stříbra.

Nedávná historie plná příběhů

"Pomůže nám to zachytit dosud nezpracovanou historii nedávné doby. Tramping byl nesmírně důležitou součástí volnočasových aktivit i vyjádřením určitého postoje. Nabízí mnoho úžasných příběhů, osady skládají mozaiku života o víkendech, dovolených a prázdninách v uplynulých desetiletích. Je třeba, aby to někdo zdokumentoval," uvedl.

Zvlášť na západě Čech byl fenomén trampingu významný a silně jej ovlivnilo osvobození oblasti americkou armádou. "Je to součást kulturního dědictví, součást moderních dějin. Nepřekvapí nás, že už i Národní muzeum zřizuje sbírky trampských artefaktů," uvedl Vařeka.

Šíření dotazníků

Dotazníky, na základě kterých se zadávají informace do databáze, roznášejí sami trampové. Ti si také vytvořili otázky, které pokládají svým kamarádům na nejrůznějších akcích, jako jsou například potlachy atd.

"V současnosti už evidujeme téměř 100 trampských osad na Plzeňsku. Z databáze v příštím roce vznikne kniha zachycující historii trampingu a osad v západních Čechách," doplnil Vařeka. Trampské hnutí v ČR pomalu zaniká nebo se proměňuje, informace, jež nyní odborníci zdokumentují od pamětníků, by za několik let už vůbec nezískali.

Opuštěná tábořiště a kroniky

Plzeňští archeologové se tématu trampů nevěnují poprvé, před třemi lety zkoumali spolu s antropology opuštěné tábořiště, jež fungovalo od poloviny 60. let minulého století. Nálezy z něho dokumentují proměny tábořiště v průběhu času a materiální pozůstatky života trampů nabízejí srovnání s dalšími zdroji informací, jako jsou vzpomínky nebo kroniky osad. Ve Spojených státech se takto podobně zkoumají například hippies kempy z 60. a 70. let.

Plzeňské pracoviště archeologů pokládá svými projekty základy archeologie moderní doby, která se zatím jen velmi pomalu dostává do Evropy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!