Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Věděl o zemětřesení, poslali na něho policii

Svět

  15:14
AQUILA - Nikdo mu nevěřil, dokonce na něho poslali policii. Po týdnu se však ukázalo, jak osudová chyba byla, že italskému vědci Giampaolo Giulianimu příslušné úřady nenaslouchaly. Nyní v okolí středoitalského města Aquila, které v noci zasáhlo silné zemětřesení, počítají oběti na desítky.

Giampaolo Giuliani při rozhovoru, kterému nikdo nevěřil.

První otřesy v regionu zaregistrovali v polovině ledna. Ty poté pokračovaly v pravidelných intervalech. Vědci místní obyvatele nabádali, aby evakuovali své domovy, právě na základě pozorování seismologa Giulianiho.



Vědec varoval před velkým zemětřesením v okolí Aquily už týden předem. Nikdo ho ale neposlouchal, naopak ho obvinili, že šíří paniku.

Na Giulianiho, který založil svoji předpověď na výskytu radonového plynu okolo seismicky aktivní oblasti, si stěžovali i na policii. Obvinili ho, že šíří paniku a donutili ho stáhnout údaje z internetu.


"Zaznamenané otřesy jsou typické pro tuto oblast," uklidňovali obyvatele pracovníci civilní obrany. "Chceme zdůraznit, že není možné předpovědět zemětřesení," tvrdili v prohlášení s tím, že nevidí žádný důvod k obavám.

Gulianiho predikci odmítl i Národní geofyzikální institut. "Pokaždé, když je tam zemětřesení, se najdou lidé, kteří tvrdí, že ho předpokládali," říká Enzo Boschi z institutu. "Pokud já vím, nikdo přesný čas zemětřesení neurčil. Je to nemožné," dodal vědec.

Zemětřesení v okolí Aquily odborníky nepřekvapilo

K ničivému zemětřesení v italské Aquile v kraji Ambruzzi došlo v té části Itálie, která se vyznačuje vysokou seizmickou aktivitou. Už v minulosti byla postižena četnými otřesy. Leží uvnitř středomořského regionu, pro nějž jsou výrazné tektonické pohyby typické. Z tohoto pohledu nebylo zemětřesení žádným velkým překvapením, shodli se dnes odborníci, které cituje agentura AFP.

"Celý tento region středu Itálie až ke Kalábrii na jihu je protkán mnoha zlomy, které způsobují, že se jedna část terénu vůči druhé propadá," říká Robert Lacassin z fyzikálního ústavu pro výzkum Země v Paříži. Podle něj oblast zapadá do systému západního Středomoří, jehož okraje jsou seizmické, stejně jako je tomu na severu Afriky, v Alpách, ve Španělsku anebo na jihu Francie.

"Není to žádné velké překvapení, že k zemětřesení takové intenzity došlo na Apeninách. Není příliš vzdáleno otřesům o síle sedmi stupňů Richterovy škály, které v roce 1915 zabilo 30.000 lidí," připomíná Roger Musson z britského geofyzikálního ústavu v Edinburghu.

Apeninský poloostrov podle Mustaphy Megraouiho z fyzikálního ústavu ve Štrasburku tvoří okraj tektonické desky. Stejný okraj prochází severní Afrikou, Sicílií a Kalábrií a stoupá vzhůru podél Apenin. K velkým zemětřesením v této oblasti došlo hlavně v roce 1980 v Neapoli a v roce 1997 v Umbrii, kde bylo poškozeno množství památek, včetně proslulé baziliky svatého Františka v Assisi.

Geologové odhadují, že ohnisko dnešního zemětřesení v Aquile bylo blízko zemskému povrchu v hloubce zřejmě menší než 10 kilometrů. Podle odborníků proto není překvapivé, že otřesy způsobily velké hmotné škody.

Autor: