Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vedení německé AfD chce vyloučit kontroverzního člena Höckeho

Svět

  11:21
BERLÍN - Předsednictvo pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) se v pondělí rozhodlo vyloučit ze strany kontroverzního člena Björna Höckeho. Zástupce pravého křídla strany a šéf její pobočky ve spolkové zemi Durynsko proslul řadou kontroverzních výroků. Nedávno kritizoval například památník obětem holokaustu v Berlíně.

Björn Höcke proslul řadou kontroverzních výroků. foto: ČTK

Na zahájení řízení o vyloučení Höckeho ze strany se v pondělí během telefonické konference shodly potřebné dvě třetiny členů předsednictva, informoval mluvčí Christian Lüth. „Toto opatření následovalo po právním a politickém posouzení projevu, který Björn Höcke pronesl v Drážďanech 17. ledna 2017,“ řekl mluvčí.

AfD se radikalizuje, měla by ji sledovat tajná služba, navrhuje německý vicekancléř

„My Němci, tedy náš národ, jsme jediným národem na světě, který umístil památník hanby do srdce hlavního města,“ řekl durynský stranický šéf v lednu v saské metropoli ve zjevné narážce na památník obětem holokaustu, který od roku 2005 stojí nedaleko Braniborské brány v centru Berlína. V projevu bývalý učitel dějepisu požadoval také „obrat v politice vzpomínání o 180 stupňů“. Pozitivní stránky německých dějin se podle něj zbytečně potlačují a prostor se na místo nich dává krutostem nacistické doby.

„V první instanci rozhodne rozhodčí soud durynského zemského svazu strany,“ uvedl Lüth. V druhém kole by o vyloučení Höckeho rozhodoval rozhodčí soud na spolkové úrovni, jehož členy je ale řada příznivců pravicového křídla AfD, kteří se v minulosti proti přáním předsednictva několikrát postavili. Podle agentury DPA není vůbec jasné, v čí prospěch nakonec otevřený spor mezi předsednictvem a Höckem dopadne.

Podle DPA se proti Höckemu postavila při hlasování především spolupředsedkyně strany a předsedkyně její saské organizace Frauke Petryová, podle které je nutné, aby byla strana ve volebním roce jednotná. Naopak druhý spolupředseda AfD Jörg Meuthen podpořil Höckeho. „Nemyslím si, že má toto řízení naději na úspěch,“ uvedl s tím, že řeč durynského předsedy ale považuje za opravdu „velký přešlap“.

AfD se v německých parlamentních volbách plánovaných na 24. září chce poprvé dostat do Spolkového sněmu. Podle aktuálních průzkumů by mohla získat až 12 procent hlasů. Strana, která v posledních volbách v roce 2013 zůstala se 4,7 procenty těsně pod pětiprocentní hranicí, je nyní zastoupena v deseti ze šestnácti zemských sněmů. Ve východoněmeckých zemích Sasku-Anhaltsku a Meklenbursku-Předním Pomořansku je dokonce druhou nejsilnější stranou.

Autor: