Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vemte si Romy do své země, vzkázal Sarkozy kritizující komisařce

Svět

  15:47aktualizováno  16:15
PAŘÍŽ - Sarkozy navrhl lucemburské člence Evropské komise Redingové, aby Romy přijala ve své zemi. Redigová v úterý kritizovala Paříž kvůli jejich vyhošťování a pohrozila právními kroky pro porušení unijního práva. Lucemburský ministr zahraničí označil údajná Sarkozyho slova za zlovolná.

Nicolas Sarkozy foto: Reuters

Podle agentury AFP to řekli francouzští senátoři po obědě se šéfem státu.  "Řekl, že jenom aplikuje evropské normy a francouzské zákony a že Francii nelze absolutně nic vyčítat. A že pokud si je (Romy) Lucemburčané chtějí vzít, není to žádný problém," řekl senátor vládního Svazu pro lidové hnutí Bruno Sido.

"Řekl, že naše politika je dobrá a že je skandální, že Evropa se takto vyjadřuje o tom, co Francie dělá." Sidův kolega Michel Houel potvrdil, že Sarkozy v kostce řekl, že "bychom byli velmi šťastni, kdyby také Lucembursko mohlo přijmout několik Romů". Podle Sida hodlá Sarkozy o věci hovořit na čtvrteční vrcholné schůzce Evropské unie v Bruselu.

Čtěte více:

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn označil Sarkozyho slova za "zlovolná" a řekl, že Redingová nemluvila jako Lucemburčanka, ale jako členka Evropské komise. "Nemluví za Lucembursko a nedostala žádné pokyny z Lucemburska. To, že Nicolas Sarkozy směšuje státní příslušnost komisařky a Lucembursko, je něco zlovolného," řekl ministr agentuře AFP. Dodal, že "ví, že Nicolas Sarkozy má s Lucemburčany problémy, ale i tak nelze věci přehánět".

Trpělivost má své meze
Redingová v úterý v reakci na francouzský oficiální oběžník, který vybízel úřady k vyhošťování Romů, řekla, že lidé jako by byli vyhošťováni z členské země Evropské unie kvůli příslušnosti k jisté etnické menšině. "Myslela jsem, že Evropa již nebude svědkem podobné situace po druhé světové válce," prohlásila Redingová.

Toto zastřené přirovnání k nacistickým praktikám Francii rozlítilo. Státní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lellouche označil její slova za "nevhodné pochybení" a řekl, že se státem, jako je Francie, nelze takto hovořit. "Trpělivost má své meze," prohlásil.

Takhle ale podle Lellouche nelze hovořit na adresu nějakého státu, jako je Francie. "Podobné pochybení, kterému dala svůj hlas, je nevhodné. Trpělivost má své meze," reagoval Lellouche na slova komisařky pro spravedlnost, základní práva a občanství.

Redingovou ale podpořili předseda komise José Manuel Barroso a také mluvčí německé vlády. Barroso řekl, že pokud jde o hrozbu právními kroky vůči Francii, má Redingová plnou podporu komise i jeho podporu osobní. Podle něho Redingová nechtěla dělat paralelu mezi obdobím druhé světové války a dneškem.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...