Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Verze o terorismu na Sajansko-šušenské elektrárně se nepotvrdila

Svět

  15:47
MOSKVA - Verze o teroristickém činu na ruské Sajansko-šušenské vodní elektrárně se nepotvrdila. S odvoláním na oficiálního představitele Vyšetřovacího výboru při prokuratuře Ruské federace Vladimira Markina o tom dnes informovala agentura ITAR-TASS.

Při havárii v ruské vodní elektrárně zahynulo nejméně 11 lidí. foto: ČTK

Při pondělní havárii v této největší hydroelektrárně v Rusku zahynulo podle nejnovějších údajů nejméně 11 lidí a dalších 64 se pohřešuje.

"Specialisté na výbušniny Federální bezpečnostní služby (FSB; kontrarozvědka) nenašli na místě havárie žádné stopy po trhavinách," zdůraznil Markin.

Ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu agentuře ITAR-TASS potvrdil, že se pohřešuje 64 osob, mrtvých je podle něj už ale nejméně 12. Podle mluvčího ministerstva se někteří z nich utopili a jiné rozdrtily trosky.

Příčina neštěstí není zatím zcela jasná. Z dosavadních výsledků vyšetřování plyne, že při opravě jednoho z agregátů ve strojovně závodu explodoval olejový transformátor. Tato verze ale není konečná. Podle vlastníka závodu, společnosti RusHydro bylo na vině prudké zvýšení tlaku ve vodním potrubí, píše agentura AP.

V elektrárně bylo v tu chvíli asi 300 lidí. Výbuch prorazil stěny a strop strojovny, kde se nacházejí turbíny, v důsledku čehož začala do haly proudit voda. Jejímu dalšímu průniku se později podařilo zabránit, ale část objektu je zatopena a prohledávají ji potápěči ve snaze najít případné další oběti. Naděje na objevení živých lidí je podle záchranářů mizivá.

Nicméně člen vedení společnosti RusHydro a někdejší generální ředitel Sajansko-šušenské vodní elektrárny Alexandr Tolokonnikov je jiného názoru.

"Pokud se někdo dostal do vzduchové bubliny, je naděje na jeho záchranu," prohlásil. "Pokud se ovšem ocitl ve vodě, přihlédneme-li k tomu, že její teplota nepřesahuje čtyři stupně, pak jsou šance minimální." Tolokonnikov zároveň vyjádřil naději, že v zatopené hale jsou ještě živí lidé. "Strojovna nebyla zaplavena během mžiku, voda ji zaplňovala postupně a lidé mohli vyšplhat na nějaké konstrukce, kterých je tam dostatek," podotkl.

Ministr Šojgu v reakci na nejrůznější dohady ohledně příčin havárie důrazně varoval státní činitele před snahami spekulovat o možných důvodech neštěstí a domněnky šířit.

"Posoudíme to a podáme o tom zprávu," řekl Šojgu podle ITAR-TASS.

Ministr energetiky Sergej Šmatko informoval, že byla vytvořena příslušná komise složená z nejlepších specialistů a profesionálů a je na ní, aby určila příčinu neštěstí.

"Hovořit teď o jakékoliv zásadní verzi je nezodpovědné," zdůraznil.

ITAR-TASS s odvoláním na oficiální zdroje napsal, že činnost elektrárny byla zcela zastavena, situace je však pod kontrolou. Nebezpečí obyvatelstvu v osadách ležících níže podél toku Jeniseje nehrozí. Při havárii ale unikl ze závodu olej, který se šíří po říčním toku. Olejová skvrna už podle ministerstva přírodních zdrojů pokrývá plochu zhruba 25 kilometrů.

Oficiální představitel společnosti RusHydro potvrdil, že rodinám obětí neštěstí bude vyplaceno po milionu rublů (asi 570.000 korun). Kromě toho, jak sdělil na dnešním briefingu novinářům zástupce vedení firmy Vasilij Zubakin, "bylo navíc rozhodnuto neprodleně rodinám mrtvých a postiženým vyplatit po dvou měsíčních mzdách a uhradit výdaje na léčení".

V Chakaské autonomní republice, na jejímž území elektrárna leží, byl 19.

srpen v souvislosti s tragédií vyhlášen dnem smutku.

Závod byl uveden do provozu v roce 1978. Zajišťuje čtvrtinu z celkové kapacity RusHydra, která činí 25,3 gigawattu. Je významným dodavatelem energie pro nejméně dva hutní kombináty patřící největšímu světovému výrobci hliníku, společnosti United Company RUSAL. Podle ruských médií pokrývá deset procent spotřeby energie na Sibiři.

ros mik

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.