Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Veteráni si proti státu najmou právníky. Už naspořili půl milionu

Česko

  19:22
PRAHA - Vysloužilým vojákům dorazila minulý týden druhá zdaněná výsluha. I přesto z ní několik desítek lidí poslalo tisíc korun na společný účet, z něhož by měla být zaplacena advokátní kancelář. Ta bude vysloužilé vojáky, policisty a hasiče zastupovat před Ústavním soudem, kde chtějí bojovat proti letošnímu zdanění svých výsluh. Ve sbírce je teď přes půl milionu korun.

Ilustrační foto foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

"Předvybrali jsme si osm právnických společností, z nichž na nejbližším zasedání vybereme tu, se kterou budeme chtít spolupracovat," popisuje válečný veterán Ladislav Sornas.

Čtěte také

Peníze po službě v uniformě

* Podle služebního zákona mají po patnácti letech služby nárok na výsluhy vojáci, hasiči, policisté, celníci a vězeňští strážci. Nový zákon výsluhy zdanil 15 procenty.
* Veteráni se proto nyní skládají na právníka, který by měl zdanění napadnout u Ústavního soudu. Na účtu je 545 tisíc korun.
* Ministerstvo obrany vyplácí výsluhy v průměrné výši 11 500 korun, má na ně právo deset tisíc bývalých vojáků.
* Bývalí zaměstnanci ministerstva vnitra dostávají v průměru 9900 korun. Na rentu má právo dva tisíce hasičů a přes 25 tisíc policistů a příslušníků zpravodajských služeb.

Za prvotní rozbor, tedy jestli má jejich stížnost k Ústavnímu soudu smysl a šanci na úspěch, chtějí vysloužilci advokátům nabídnout tři sta tisíc korun. "Celkem by ale řízení podle propočtů mělo vyjít až na milion," dodává Sornas.

Podle informací LN chtějí veteráni oslovit třeba i kancelář Havel, Holásek & Partners. "Zatím nás nikdo nekontaktoval," reaguje Veronika Králová ze společnosti.

A předběžnou výzvu ještě nemá ani advokát Tomáš Sokol, o němž veteráni také uvažují. "Jejich nabídku jsem zatím neobdržel," potvrzuje Sokol.

Rozhodnutí o tom, koho požádají o pomoc, by mělo padnout na začátku příštího týdne. Pak se rozběhne kolotoč, na jehož konci plánují nespokojení veteráni podat ústavní stížnost proti patnáctiprocentnímu zdanění výsluh.

Do té doby iniciativa, která nyní sdružuje 1600 lidí, podněcuje své členy k tomu, aby posílali na ministerstva jednotlivé stížnosti. Někteří veteráni měsíčně přicházejí třeba i o 1700 korun. "Stát se k něčemu zavázal, a teď své sliby porušil," vysvětluje kroky jeden z vůdců iniciativy "Výsluha versus právní stát" Jiří Kohout.

Policisté mají petici
Peníze nežádají jenom vysloužilci, ale nyní třeba i aktivní policisté. Ti totiž přišli v rámci desetiprocentního snížení platů o několik tisíc korun. Chystají proto petici za odvolání ministra vnitra Radka Johna (VV).

"Žádáme vás o odvolání Radka Johna z funkce místopředsedy vlády a ministra vnitra, neboť svými urážlivými, hanlivými, nepodloženými a generalizujícími výroky na adresu policistů, zaměstnanců Policie ČR, hasičů, a občanských zaměstnanců HZS zcela pozbyl jejich důvěry," píše se v textu.

John se nařčení brání, prý udělal, co bylo v jeho silách. "Žádný jiný ministr jim nezajistí ani korunu ze státního rozpočtu. Jediné řešení je, aby ministr vnitra zastavil kradení. V tomto jsem velmi úspěšný," uvedl k tomu John.

Radek John.

Některé policejní odbory dokonce zvažují, že se nechají inspirovat lékařskou akcí Děkujeme, odcházíme a přistoupí k podávání hromadných výpovědí.

Premiér Nečas jim ovšem vzkázal, že neustoupí ani o píď. "Státní rozpočet je schválen, my v žádném případě nezvýšíme deficit o jednu jedinou korunu, o jeden jediný halíř," prohlásil Nečas.