Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kdo daroval ODS nejvíc peněz? Podívejte se

Česko

  8:00
PRAHA - Občanští demokraté získali loni na darech téměř sto milionů korun. Větší část peněz šla z kapes osobních dárců, firmy financovaly ODS více než 40 miliony. Podívejte se, kdo byl ke straně Petra Nečase loni nejštědřejší.

Tisková konference ODS foto: ČTK

Z parlamentních stran byli loni sponzoři nejštědřejší k občanským demokratům. Podle výroční zprávy získali od sponzorů zhruba 93,4 milionu korun.

Více než polovinu z této částky věnovaly straně fyzické osoby. Konkrétně 50 077 578 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle finanční zprávy, který má server Lidovky.cz k dispozici, svěřilo straně milionové sumy celkem deset dárců. Nejštědřejší byl majitel sítě obchodů se sportovním oblečením Vladimír Hořák a velkoobchodník s hutním materiálem Marek Šak. Oba připsali na účet ODS dva miliony korun. 

Kdo daroval ODS nejvíc?
ČástkaDárce
2 000 000Vladimír Hořák, Stará Boleslav
2 000 000Marek Šak, Hranice
1 700 000Filip Humplík, Praha
1 150 000Václav Hrdlička, Jesenice
1 120 000Vasil Mádr, Lipník nad Bečvou
1 000 000Radim Bartoněk, Brno
1 000 000David Brdička, Brno
1 000 000Tomáš Cidlinský, Nepřevázka
1 000 000Milan Hofman, Praha
1 000 000Libor Macháček, Veselí nad Lužnicí

O tři sta tisíc méně dal občanským demokratům podnikatel v reklamě Filip Humplík, který se v politice angažuje již delší dobu. Před šesti lety se například podílel na billboardové kampani „Stydím se za svého premiéra“ vyjadřující nesouhlas s tehdejším předsedou vlády Stanislavem Grossem.

Jágr loni nedaroval

Jaromír Jágr

Mezi dlouholeté příznivce občanských demokratů patří také Jaromír Jágr. Dlouhodobě patří mezi jejich neštědřejší sponzory, v roce 2010 daroval straně téměř šest milionů korun.

Strana ale důvěru nejslavnějšího českého hokejisty zřejmě ztratila. Jágrovo jméno totiž v seznamu dárců z loňského roku chybí.

V žebříčku nejštědřejších dárců figuruje také jméno realitního podnikatele Václava Hrdličky. A to ne poprvé.

V roce 2009 obdaroval Hrdlička s Josefem Stránským skrze společné firmy Domum, Hamburk a Varhi – první stavební ODS devět milionů korun. Vyvstala otázka, proč svůj bohatý dar rozdělili na tři společnosti. „Dvacet let volím ODS, mám možnost je sponzorovat, tak to dělám. To je celé,“ vzkázal HN před dvěma lety Stránský. Hrdlička se k tomu odmítl vyjadřovat.

Jediný způsob, jak stranu očistit

Více než milion korun daroval loni straně také soukromý autodopravce Vasil Mádr z Lipníku nad Bečvou. Další milion darovala také firma Ares, kde figuruje jako spolumajitel.

„Nehledejte v tom nic špatného. Chtěl jsem, aby ta strana mohla normálně fungovat,“ řekl Mádr serveru Lidovky.cz.

TOP 10 firemních dárců ODS
SpolečnostČástka
Technobal3 400 000
IBS - Insurance Broker Service2 500 000
Nová dominikánská2 000 000
Otherm Praha1 900 000
Kraspo1 735 000
KBJ1 700 000
Ares1 680 000
Rybena international1 600 000
K-T-V Domeana1 500 000
Lam Plast1 500 000

„Vadí mi některé kauzy, mrzí a bolí mě to, ale není to o straně, ale o lidech. Přispívání je podle mě jediná možnost, jak ODS očistit. Pokud to půjde, rád dám peníze i příští rok, na mě se mohou vždy spolehnout,“ dodává Mádr, který je členem ODS.

Dárci od hazardu

Důrazně přitom odmítá, že by mu z toho plynuly nějaké výhody. „Nemám kamarády v Praze, ani na úřadech. Chci jen podporovat pravicovou politiku,“ uzavírá podnikatel z Olomoucka.

ČTĚTE TAKÉ:

Dva z dárců (každý poslal milion korun) podnikají v oblasti herního průmyslu, jak upozornil Týden.cz. Jde o pražského podnikatele Milana Hofmana, který je předsedou představenstva akciové společnosti Sport Games Win. Firma mimo jiné provozuje loterie a jiné podobné hry. Hofman také figuruje v dalších firmách z hazardního byznysu - Sport Games a Sportgames Bet.

Druhým podobným sponzorem je Libor Macháček z Veselí nad Lužnicí. Pracuje jako jednatel firmy Novagame, s. r. o., která se zabývá hostinskou činností. Podle svých internetových stránek provozuje sportbary, tedy zařízení s výherními automaty.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Politické strany a hnutí musí každoročně předkládat své výroční zprávy. Pokud je nedodají, nebo je předloží neúplné, může jim soud pozastavit činnost. V krajním případě, pokud se proviní opakovaně, je může soud i zrušit zrušit.

Předložení úplné zprávy je také podmínkou pro to, aby stát stranám a hnutím vyplatil příspěvky, na které mají od státu nárok.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...