Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Více Rusů volilo Medveděva než Putina

Svět

  10:23
MOSKVA - Historicky třetím ruským prezidentem bude nynější vicepremiér Dmitrij Medveděv. Po sečtení 99 procent hlasů jich získal 51,6, tedy víc, než Vladimír Putin v roce 2004. Opozice ale chce volby napadnout u soudu. Česká diplomacie vyjádřila politování nad tím, že ruské úřady neumožnily rovné podmínky pro všechny kandidáty.

Dmitrij Medveděv, jak téměř nikdo nikdo nepochyboval, zvítězil v ruských prezidentských volbách. foto: ČTK

Putin, Medveděvův politický ochránce, získal při svém druhém zvolení do úřadu v roce 2004 celkově skoro 49,6 milionu hlasů. Tehdy to v procentech znamenalo, že pro Putina hlasovalo 71,3 procenta voličů. Medveděv má nyní, krátce před koncem sčítání, 70,22 procenta.

Nedělní volby, jejichž výsledky oslavovali aktivisté prokremelských mládežnických hnutí do pozdní noci velkým koncertem na Rudém náměstí, ale provází řada stížností především ze strany opozice a hnutí na ochranu lidských práv.

Uvozovky dolníPři těchto volbách jsme zaznamenali opakování nedostatků, které jsme viděli při parlamentních volbách v prosinci 2007Uvozovky horní


Nejčastěji zmiňovaným porušením volebních zákonů je vhazování velkého množství předem vyplněných volebních lístků do uren a machinace s povoleními, která umožňovala hlasovat jinde než v místě trvalého bydliště. Pozorovatelé nevládních organizací, které na podvody upozorňují, byli v mnoha případech za policejní asistence vykázáni z volebních místností.

Kromě nevládních organizací pečlivě sledují porušování volebního zákona i štáby neúspěšných kandidátů. Jak šéf ruských komunistů Gennadij Zjuganov, tak lídr Liberálně-demokratické strany Ruska (LDPR) Vladimir Žirinovskij naznačili možnost, že se kvůli průběhu předvolební kampaně i voleb samotných obrátí na soud. Ruská ústřední volební komise přitom stále opakuje, že kandidáti jejím členům o žádných porušeních zákona nereferovali.

Demokratičnost voleb už kritizovali i mezinárodní pozorovatelé. Hlasování podle nich nebylo plně spravedlivé a svobodné. Šéf pozorovatelské mise Andreas Gross řekl, že kandidáti neměli rovný přístup do médií a proto nebyl "plně realizován demokratický potenciál" voleb. Zároveň ale zdůraznil, že volby vyjadřují vůli ruských občanů a nový prezident bude mít solidní většinový mandát.

Uvozovky dolníPokud by jejich doporučení po parlamentních volbách byla podložena fakty a důkazy, vzali bychom je v potaz. V potaz jsme je nevzali a to znamená, že jejich doporučení neměla smyslUvozovky horní


"Při těchto volbách jsme zaznamenali opakování nedostatků, které jsme viděli při parlamentních volbách v prosinci 2007," řekl Gross. Zdůraznil také, že úřady nevzaly v potaz problémy s registrací některých kandidátů, což podle něj zpochybňuje svobodu hlasování. "Aby bylo možné brát volby jako dobře provedené, k tomu nestačí skvělá organizace," poznamenal Gross.

Šéf ruské volební komise Vladimir Čurov ale jeho kritiku odmítl. Pozorovatelé z Evropy prý loni v prosinci své závěry nijak nepodložili. "Pokud by jejich doporučení po parlamentních volbách byla podložena fakty a důkazy, vzali bychom je v potaz. V potaz jsme je nevzali a to znamená, že jejich doporučení neměla smysl," vysvětlil Čurov. Nyní prý byly poznámky pozorovatelů smysluplnější a je možné, že se jimi ruská strana bude v budoucnu řídit.

Nedělní hlasování o nové hlavě státu podle Grosse bylo spíše než výběrem mezi několika kandidáty plebiscitem o posledních osmi letech politického vývoje v Rusku. "Ruský národ hlasoval pro stabilitu, která je spojována s nynějším prezidentem," uvedl šéf pozorovatelů. Medveděv slibuje pokračovat v politickém kurzu země, který realizuje končící prezident Putin.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!