Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Víkendová Vídeň nabídne muzejní noc i festival designu

Kultura

  18:30
PRAHA - Mnohá muzea a galerie v Rakousku budou mít v sobotu otevřeno i o půlnoci. V alpské republice se totiž koná dlouhá muzejní noc. Zájemci tak budou moci navštívit v netradiční dobu kolem 680 kulturních stánků, které pro ně připravily zvláštní program. v rakouské metropoli zároveň začala desetidenní přehlídka designu Vienna Design Week.

Vídeňské parky foto: Profimedia.cz

Dlouhá muzejní noc začíná v 18:00 a skončí hodinu po půlnoci. V Rakousku se koná už pojedenácté. Ve Vídni budou moci zájemci navštívit 107 institucí. Kromě světoznámých výstavních síní jako Albertina, Belvedere, Kunsthalle a muzeí Lepoldova, Umělecko-historického či moderního umění MUMOK si mohou lidé prohlédnout i méně známá místa. Patří mezi ně třeba kouzelnické muzeum, muzeum antikoncepce, muzeum alkoholu či muzeum skleněných koulí, v nichž sněží. Výchozí bod bude v rakouské metropoli na náměstí Hrdinů (Heldenplatz).

Městská doprava podřízena kultuře
Odtud budou vyrážet také speciální autobusy k jednotlivým muzeím.
Organizátoři zřídí devět zvláštních linek. Jezdit budou ve čtvrthodinových intervalech. Do okrajovějších částí doveze návštěvníky i metro, které ve Vídni funguje o víkendu také přes noc. Dopravní podnik navíc v sobotu uvede do provozu další úsek trasy metra U2, která se prodlouží o šest stanic.

Do všech muzeí se člověk dostane na jedinou vstupenku. Ta poslouží i jako jízdenka. Dospělého vyjde na 13 eur. Děti do 12 let mají vstup zdarma. Senioři, studenti a starší školáci platí 11 eur.

Přehlídka designu s českou účastí
Ve Vídni začal také Design Week, který potrvá do 10. října.  Představuje výrobkový, průmyslový i nábytkářský design. Nechybějí experimenty. Přehlídka ukazuje i proces vzniku a výroby a své práce na ní představují i Češi. Na výstavě Barokní lesk a nerezová ocel v muzeu Liechtenstein se podílela skupina Olgoj Chorchoj. Spolu s nizozemským studiem Makkink & Bey a švédským týmem Claesson Koivisto Rune představuje kulturu stolování v minulosti i budoucnosti.

V různých vídeňských prostorách pak jsou instalace, které vytvořila desítka tvůrců. Mezi nimi je i český designér Daniel Pošta, za nímž jsou podle pořadatelů "humorná, historicky fundovaná a řemeslně perfekcionistická řešení produktů". Ve Vídni se spojil s tradičním výrobcem nožů a nůžek - firmou Lorenzi, která existuje od roku 1835.

Ve výstavním prostoru Quartier21 ve vídeňské muzejní čtvrti (Museum Quartier) je pak ode dneška třeba výstava skupiny ak7 (achtungkunst - pozor umění), která sdružuje devět výtvarníků. Snaží se tak propojit design s uměním. Mezi devítkou tvůrců je Čech Pavel Büchler, který působí v Británii.

V laboratoři Vienna Design Weeku mohou zájemci naživo sledovat postup designérů. Letos se hlavním materiálem stal papír. Na přehlídce nechybí ani soutěž pro návštěvníky.

Autoři: ,