Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

S Bártou zatkli i důstojníka protikorupční policie. Za ohrožení utajovaných informací

Česko

  7:53aktualizováno  14:39
PRAHA - Ještě v úterý si šéf analytiky protikorupční jednoky Jan Petržílek přebíral na celoútvarovém setkání medaili za dobrou práci, včera v sedm hodin večer už seděl v cele předběžného zadržení. Zatčení si přivodil kvůli kontaktům se šéfem Věcí veřejných Vítem Bártou, jenž v za mřížemi skončil o tři hodiny později.

Zprávu o zadržení Víta Bárty jako první přinesl server První zprávy - pouze s odkazem na důvěryhodný zdroj. Serveru Lidovky.cz se podařilo ověřit další detaily ze zatčení.

A to navzdory tomu, že oficiální místa mlčí. "Nebudeme to s ohledem na ochranu utajovaných skutečností nijak komentovat," řekla serveru Lidovky.cz Štěpánka Zenklová, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze. Stejně mlčenlivá je i mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová, která novináře s dotazy odkázala na státní zastupitelství. Právě policejní inspekce kauzu vyšetřuje.  

K TÉMATU:

Jak server Lidovky.cz zjistil, Petržílka si přivedl na elitní útvar, který má vyšetřovat tu nejzávažnější ekonomickou kriminalitu, bývalý šéf Tomáš Martinec. Policistou se osmatřicetiletý Petržílek stal teprve loni v březnu a hned zaujal pozici šéfa citlivého oddělení, které shromažďuje všechny poznatky o vyšetřovaných zločinech - analytiky a informatiky Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Předtím působil v tajné službě BIS.

Lidovky.cz také zjistily, že Petržílek získal jen pár dní před zadržením medaili. Rozdávaly se toto úterý na poradě protikorupčního útvaru, která proběhla ku příležitosti 10. výročí založení útvaru. Avšak za co Petržílek medaili dostal, nechtěl mluvčí protikorupční policie říct. "Jací konkrétní policisté byli oceněni nebudeme sdělovat, neboť se ke konkrétním pracovníkům našeho útvaru nikdy nevyjadřujeme," řekl Jaroslav Ibehej.

Čekalo se na volby?

Inspektoři si pro plukovníka Petržílka přišli ve čtvrtek, zapečetili jeho kancelář v centrále a odvezli jej do cely předběžného zadržení na krajském ředitelství policie hlavního města, a to kolem půl sedmé večer. O tři hodiny později, v půl desáté, tamtéž přivezli i Víta Bártu.

Proč konkrétně dvojici zatkli, se snaží vyšetřující tým držet pod pokličkou. Jediné, co se serveru Lidovky.cz podařilo verifikovat je, že je podezírají z trestného činu ohrožení utajované skutečnosti. Přeloženo do civilní jazyka to znamená, že Petržílek vynášel informace a jejich příjemcem musel být Vít Bárta.

Rozhodující pro spuštění operace mohl být i výsledek voleb. Od soboty se totiž Vít Bárta v případě, že by uspěl ve volbách, mohl těšit z poslanecké imunity, což by dramaticky zkomplikovalo vyšetřování. Poslanecký mandát mu nakonec unikl o pár stovek hlasů.

Lessyho stopa nejistá

Ostatní média spekulují o tom, že zatčení Bárty souvisí s kauzou bývalého policejní šéfa Petra Lessyho. "Opravdu netuším, jak to může souviset, takže to nemůžu nijak komentovat. Nevím, jestli byl pan Bárta vůbec zatčen," řekl však Lessy serveru Lidovky.cz.

Co na to manželka?

"K dnešním zprávám v médiích mohu v tuto chvíli říci pouze to, že stojím pevně za svým manželem."

  • Z facebookového profilu Kateřiny Klasnové, manželky Víta Bárty

Partnerka podnikatele Kateřina Klasnová nebere telefon a podle Novinek.cz ráno naložila kufry do auta a odmítla informaci komentovat. Bývalá poslankyně VV neodpovídá ani na SMS, napsala jen krátký vzkaz na svůj facebookový profil (viz box). Bártův telefon je vypnutý.

Už v kauze Bártových obálek se objevilo podezření, že jde policie exposlanci na ruku. Již zmiňovaný šéf protikorupční jednotky Martinec údajně brzdil vyšetřování úplatků pro poslance VV. Někdejší náměstci protikorupční jednotky totiž chtěli případ vyšetřovat hned od začátku jako korupci. Avšak tehdy nový ředitel útvaru Martinec předal kauzu specialistům na daňové úniky a nařídil vyšetřovat případ pouze jako méně závažný daňový delikt. Ministr vnitra Jan Kubice přislíbil, že se okolnostmi bude zabývat policejní inspekce. Žádné pochybení se ale Martincovi neprokázalo.

Okamura: Bárta byl jen jeden z mnoha našich kandidátů

Exmajitel bezpečnostní agentury ABL na sebe naposledy upozornil jako lídr Okamurova hnutí Úsvit v Plzeňském kraji. Šéfovi VV souzeného za uplácení poslanců (soud podmínku nakonec zrušil) zvolení do sněmovny minulou sobotu uniklo o stovek hlasů. Právě Okamura obhajoval Bártovu kandidaturu.

Nyní ale od něj dává ruce pryč. "V kauze pana Bárty můžu sdělit za sebe i Úsvit pouze to, že vůbec netušíme o co se jedná, takže nemůžeme kauzu nijak komentovat. Vít Bárta byl jedním z mnoha kandidátů mnoha stran na naší kandidátce a jak jsem opakovaně říkal již před volbami, nebyl ani není člen Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury," zdůraznil Okamura.

Tlak na nominaci Lessyho a soud kvůli úplatkům

  • Lessyho prosadil do funkce tehdejší ministr vnitra za VV Radek John. Spekulovalo se, že na jeho nominaci v zákulisí tlačil nejvíc právě Vít Bárta. Kvůli sporům o výměnu tehdejšího policejního prezidenta Oldřicha Martinů za Lessyho se málem rozpadla i tehdejší vládní koalice ODS, TOP 09 a VV.
  • Od policie byl Lessy propuštěn koncem loňského srpna téměř ihned poté, co jej obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů ze zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy. Lessyho obžaloba vinila z toho, že v září 2011 předal své mluvčí anonym na náměstka krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslava Vaňka a pověřil ji, aby dokument poskytla novináři Práva. Následně v rozhovoru pro deník uvedl, že jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu Rudolf Setvák "zametal" jako pracovník policejní inspekce oznámení na Vaňka. Lessy vinu od počátku odmítá. Pražský městský soud ale před několika dny Lessyho stíhání zastavil pro nezákonnost.
  • Bárta už před soudem stanul v jiné kauze. Obžaloba tvrdila, že dal tehdejším stranickým kolegům, poslancům Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 000 a 500 000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta, který kvůli kauze rezignoval na funkci ministra dopravy, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil. Soud původně uznal Bártu i Škárku vinnými, odvolací senát ale rozsudek zrušil. 
  • Ministryně spravedlnosti Marie Benešová pak vyhověla soudci Janu Šottovi, které oba poslance uznal vinnými a podala stížnost pro porušení zákona. "Ministryně spravedlnosti podala stížnost pro porušení zákona z judikatorních důvodů, neboť pociťovala potřebu do budoucna vyřešit řadu právních otázek," sdělil později úřad v tiskové zprávě.
  • Ještě před Benešovou se proti pravomocnému zprošťujícímu rozsudku vymezil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který v případu podal dovolání. Podle něj měly soudy Bártu shledat vinným z podplácení a Škárku z poškozování cizích práv. Navrhl proto Nejvyššímu soudu, aby osvobozující rozhodnutí soudů zrušil a věc vrátil k novému projednání.

zdroj: ČTK

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!