Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vítězství opozice: vláda v Kyrgyzstánu podala demisi

Svět

  19:22aktualizováno  20:21
BIŠKEK - Po celodenní vlně násilností dnes vláda v Kyrgyzstánu rezignovala. Oznámila to z hlavního města ruská agentura RIA Novosti. Opozice, která již dříve v televizi oznámila převzetí moci v zemi, sestavila nový kabinet, který vede bývalá ministryně zahraničí Roza Otunbajevová.

Nepokoje v Kyrgyzstánu

Prezident země Kurmanbek Bakijev podle opozičních vůdců opustil hlavní město. Jeho rezidenci vyplenil dav. V metropoli byly také zdemolovány budovy soudu, policie a centrálních úřadů.

Temir Sarijev, jeden z vůdců střechové opoziční organizace Sjednocené národní hnutí, v televizi oznámil, že do čela "vlády národní důvěry" se postavila známá sociálně demokratická politička, bývalá kyrgyzská ministryně zahraničních věcí Roza Otunbajevová.

"Vstoupili jsme k jednání do vládní budovy a premiér Danijar Usenov sepsal prohlášení o demisi vlády," řekl ruským novinářům Sarijev. "Bakijev odjel z prezidentského sídla neznámo kam. V Biškeku ale už není," dodal.

Převrat si vyžádal přes 50 obětí
Krvavé nepokoje si podle dosud neúplných údajů kyrgyzského ministerstva zdravotnictví vyžádaly nejméně 50 mrtvých. Podle Omurbeka Tekebajeva, bývalého předsedy parlamentu, v dnešních bojích mezi demonstranty a policií jen v Biškeku padlo přes sto povstalců.

Kyrgyzské weby oznámily, že na mezinárodním letišti Manas byl odpoledne přistaven malý letoun pro prezidenta Kurmanbeka Bakijeva a jeho rodinu.

Prezident s ochrankou večer rmístního času odletěl neznámo kam, podle některých zdrojů do sousedního Kazachstánu. Web Centrasia.ru uvedl, že v kazachstánském městě Almaty už Bakijevův letoun přistál.

Situace se zklidňuje
V hlavním městě se podle agentury Interfax situace pomalu zklidňuje. Největší dav demonstrantů se rozešel, ale stopy po celodenních nepokojích jsou jasně patrné. Tlupy zlodějů vykradly místní obchodní centra, z pobořených obchodů a úřadů vynášely lidé zboží a kancelářské potřeby. Místní zpravodaj agentury ITAR-TASS oznámil, že neznámí útočníci vyloupili několik obchodů se zbraněmi.

Vysoký počet obětí v Biškeku pravděpodobně způsobil tvrdý zásah armády proti demonstrantům u vládní budovy. Když se povstalci zmocnili dvou vojenských nákladních vozů a pokusili se jimi prorazit zátarasy před vládní budovou, zahájili vojáci palbu. Na místě podle agentury Reuters zůstaly desítky mrtvých.

Útokům povstalců neodolal parlament, sídlo generální prokuratury a tajné policie. Povstalci údajně kontrolují čtyři klíčové okresy země, v některých městech úřady dobrovolně odevzdaly moc opozici.

Nepokoje po celé zemi
Demonstrace za účasti tisíců stoupenců opozice se uskutečnily i ve městech Oš a Naryn. V Talasu, kde v úterý masové nepokoje začaly, se podle očitých svědků situace vymkla jakékoli kontrole a v ulicích stále vládne chaos.

Situaci v Kyrgyzstánu s velkým znepokojením sledují Rusko a Spojené státy, které v zemi mají své vojenské základny. Zejména pro Washington je vlna nepokojů zneklidňující, protože kyrgyzská základna Manas se stala hlavním překladištěm pro dopravu amerického a spojeneckého vojenského materiálu do Afghánistánu.

Mezinárodní civilní letiště v Manasu bylo dnes pro leteckou přepravu kvůli nepokojům uzavřeno, ostraha ruské letecké základny Kant byla posílena, vojáci se ze základny nesmějí vzdálit.

Autor: