Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Vláda dostala důvěru. Opozice před tím hodiny řečnila

Česko

  13:43aktualizováno  21:47
PRAHA - Poslanci dali důvěru nové koaliční vládě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Kabinet Petra Nečase při hlasování podpořili všichni poslanci koaličních stran a vláda tak získala důvěru převahou 118 hlasů ku 82. Nikdo z poslanců se nezdržel hlasování.

Předsedové ODS Petr Nečas, TOP 09 Karel Schwarzenberg a Věcí veřejných Radek John foto: ČTK

Při rozpravách, které hlasování předcházely, se u řečnického pultíku střídali komunisté se sociálními demokraty a jednání se tak protáhlo. Krátce po půl deváté si poslanci odhlasovali prodloužení jednání. Sněmovna rozhodla, že bude moci jednat a hlasovat i po 21:00, kdy obvykle jednání podle řádu sněmovny končí. Po deváté hodině Vlasta Parkanová ukončila sedmihodinovou rozpravu, závěrečné slovo měl Petr Nečas a Bohuslav Sobotka.

Ve čtvrt na deset začali poslanci hlasovat. Hlasovali postupně dle abecedy od vylosovaného jména. Vylosovaným poslancem se stal Václav Horáček (TOP 09). Skutečnost, že vláda důvěru získá, bylo jasné už potom, co řekla "pro návrh" Jana Černochová (ODS). Byla 101. poslankyní, která hlasovala.

Hlasování se zúčastnilo všech 200 poslanců, důvěru vládě vyslovili všichni zástupci zvolení za koaliční strany. Vláda tak získala důvěru pohodlnou většinou 118: 82 hlasům.

Jednání odpoledne zahájil Petr Nečas, který poslancům představil jím vedenou koaliční vládu, která před ně předstoupila se žádostí o vyslovení důvěry. Mezi hlavními úkoly kabinetu uvedl boj se zadlužováním veřejných financí, snahu o vyrovnání veřejných rozpočtů v roce 2016, reformu důchodového systému i opatření k větší průhlednosti ve veřejném sektoru.

Sociálně citlivé reformy vlády
Premiér Nečas současně poslance ujistil, že vláda bude reformy uskutečňovat s maximální možnou sociální citlivostí, bude o nich diskutovat. "Reformy jsou, dámy a pánové, nevyhnutelné," prohlásil. "Budeme trpělivě vysvětlovat, proč jsou tyto změny zapotřebí," ujistil.

"Já ani nevím, co jsem chtěl říct. Ale když se tak dívám, co se tu děje, tak je tu něco špatně. Podíveje se, novináři, do křesel vládní trojkolky. Nám jste vyčítali, že na jednání kašlem, ale podívejte se, jak to vypadá teď," začal svoji faktickou poznámku poslanec za ČSSD Vítězslav Jandák.

"Vy jste za slušňáka, ale tak se ve skutečnosti nechováte," stěžoval si na premiéra Nečase během svého emotivního projevu Jandák.

Rozohněný Paroubek

"Zmiňme se také o Řecku. Už také proto, že jsem tam byl na přelomu července a srpna na dovolené," začal svoji kritiku řadový poslanec Jiří Paroubek. Krizi tam podle něj způsobila pravicová vláda.

Poslanec ČSSD Jiří Paroubek při jednání Poslanecké sněmovny 10. srpna v Praze. Sněmovna měla na programu vyslovení důvěry kabinetu premiéra Petra Nečase

"Následující 4 roky budou pro voliče velkým testem. Testem demokracie," pokračoval Paroubek. Podle něj budou po reformách bohatí lidé ještě bohatší a chudí ještě chudší.

V kritice vlády Paroubek pokračoval. "Sociální střety jsou nevyhnutelné. Vláda chce respektovat zájmy velkých podnikatelských skupin," domnívá se bývalý předseda ČSSD.

Všichni poslanci VV vládu podpoří, říká John

Opoziční ČSSD a KSČM vládu nepodpoří. Samotné hlasování bude buď dnes večer, nebo ve středu. Hlasovat se bude po jménech. Každý poslanec se vyjádří v abecedním pořadí. Prvního vylosuje předsedající.

Předseda VV a ministr vnitra Radek John dnes prohlásil, že všech 24 poslanců VV koaliční vládě důvěru vysloví. Podle Johna v poslaneckém klubu nejmenší vládní strany žádný problém není.

Protesty před sněmovnou

Před budovou poslanecké sněmovny využilo několik občanských sdružení dnešní jednání k protestním akcím. Jako první se před budovou s transparenty objevili zástupci sdružení Ne základnám, kteří nesouhlasí se vznikem střediska včasné výstrahy amerického protiraketového systému na území Česka.Demonstranti před budovou sněmovny při schvalování Nečasovy vlády

"Neshromáždili jsme se, jen tu procházíme," odpovídají demonstranti na výzvy policie k rozpuštění happeningu. Svůj nesouhlas s novou vládou přišel vyjádřit i Rom Jaroslav Suchý.

Před budovou demonstrují také členové sdružení ProAlt s transparenty "Společnost se škrtnout nedá" nebo feministické sdružení Fórum 50 % hlásající, že "vláda bez žen není legitimní" či "žádné ženy - žádná demokracie."

Demonstranti před budovou sněmovny při schvalování Nečasovy vlády

Na galerii do sněmovny je ale ochranka nevpustila. "Na galerii jsme s transparenty a převleky nemohly, prý tam nesmíme svůj názor vyjadřovat. Na toaletách jsme si tedy alespoň nakreslily tužkou na oči fousy, ale ochranka nás tam nepustila," řekla Naďa Šeráková serveru iDNES.cz.

Vláda bude hlavně škrtat výdaje

Vláda vedená Petrem Nečasem (ODS) si stanovila v programu pět priorit. Jsou to hlavně zastavení růstu veřejného dluhu a nasměrování státu k vyrovnanému rozpočtu v roce 2016.

Nová vláda chce dále provést důchodové a zdravotnické reformy, snížení prostoru pro korupci a zvýšení transparentnosti veřejných zakázek.

ČSSD vládě vyčítá, že zvýší daň z přidané hodnoty, rozpočtové škrty poškodí rodiny s dětmi, vzroste spoluúčast pacientů, omezí se práva zaměstnanců, zavede školné a zprivatizuje důchodový systém.

Premiér Petr Nečas (vlevo) a poslanec ODS Marek Benda při projevu poslance ČSSD Vítězslava Jandáka (vpravo) na jednání Poslanecké sněmovny 10. srpna v Praze. Sněmovna měla na programu vyslovení důvěry vládě

Komunisté zase poukazují na to, že kabinet nemá představu, jak zemi vyvést z hospodářské krize. Kabinet podle komunistů pokračuje ve stejné politice, která zemi do krize přivedla.

Výroky politiků při jednání o důvěře

Vítězslav Jandák (ČSSD): "Já ani nevím, co jsem chtěl říct, ale když se tak dívám a celé to odpoledne vnímám, co se tady odehrává, tak mám dojem, že to je nějak špatně."

Jiří Dolejš (KSČM): "Já nechci mluvit o řeznících. Nechci dokonce mluvit ani o rozpočtových orangutanech. Také mimo jiné proto, že tato vzácná opice má oranžovou barvu. Ale daleko závažnější argument je, že kognitivní funkce nebo kognitivní schopnosti tohoto primáta jsou, myslím, na vyšší úrovni, než aby mručel stále totéž, v tomto případě: škrtat, škrtat, škrtat."

Miroslav Opálka (KSČM): "Vážená vládo, kolegyně a kolegové, člověk by zamáčkl slzu nad projevem pana premiéra a stavem hospodářství v České republice."

Lubomír Zaorálek (ČSSD): "Kdybychom prostě vzali vážně to, že to co potřebujeme vytvořit jsou nízké náklady práce a nízké daně, tak to je politika, kterou najdeme třeba v Bangladéši. A pokud vím, tak Bangladéš vůbec není nějakým rychle se rozvíjejícím státem."

Stanislav Křeček (ČSSD): "Velice vítám, že vláda a její představitelé stále opakují, že budou s opozicí mluvit. Také bych velmi prosil, aby s ní nejen mluvili, ale také jí naslouchali."

Petr Nečas (ODS): "Za svůj hlavní úkol pokládáme zastavení zhoubného neřízeného zadlužování naší země. V dnešním světě plném odstrašujících příkladů snad už i těm nejpomalejším došlo, že je pošetilé předstírat, že lze donekonečna žít po starém, že žádných zákroků není zapotřebí, že to znamená klamat občany, a to není náš styl."

Bohuslav Sobotka (ČSSD): "Naše ekonomická situace není s Řeckem srovnatelná a kdo tvrdí opak, je buď nezodpovědný politický populista, lhář, nebo je to ekonomický diletant."

Jiří Paroubek (ČSSD): "Rozdělování funkcí v Poslanecké sněmovně proběhlo mnohem více nežli kdykoli před tím ve znamení klientelismu, přidělování trafik potřebným, ba rodinného přístupu."

Jeroným Tejc (ČSSD): "Jednoznačně by pan ministr John ušetřil nejvíce, kdyby policii zrušil úplně. Odpadly by náklady na její vybavení a provoz. Lidé by si určitě mohli najmout soukromé ochranky - ti, kteří by na to měli."

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!