Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vláda končí - co bude dál?

Česko

  19:10
PRAHA - Jaký je postup po vyslovení nedůvěry vládě? Co o tom říká Ústava České republiky?
volby - ilustrační foto

volby - ilustrační foto foto: ČTK

Postup po vyslovení nedůvěry vládě a případné konání předčasných voleb upravuje Ústava České republiky:

Demise vlády: Pokud sněmovna vysloví vládě nedůvěru, podá vláda demisi. Demisi podává předseda vlády do rukou prezidenta republiky. Úřaduje ale do té doby, než je jmenován nový kabinet.

Jmenování nové vlády: Prezident republiky nejprve jmenuje nového předsedu vlády a na jeho návrh poté ostatní členy kabinetu (prezident není vázán žádným termínem, dokdy musí premiéra jmenovat).

Vláda musí do 30 dnů od jmenování předstoupit před Poslaneckou sněmovnu a požádat ji o vyslovení důvěry.

Pokud vláda důvěru nezíská, prezident jmenuje nového premiéra a jeho ministry a tato vláda znovu do 30 dnů požádá sněmovnu o důvěru.

Když ani druhý kabinet u poslanců neuspěje, jmenuje prezident předsedu vlády na návrh šéfa Poslanecké sněmovny. V případě, že ani tato vláda nezíská do 30 dnů od poslanců důvěru, může prezident sněmovnu rozpustit a do 60 dnů pak následují předčasné volby.

Předčasné volby: Samostatná Česká republika zatím jednou zažila situaci, kdy politická krize vyvrcholila vypsáním předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Volby se konaly v červnu 1998 a předcházela jim demise koaličního kabinetu Václava Klause (ODS) v listopadu 1997. Jeho vládu pak nahradila dočasná vláda nestraníka Josefa Tošovského.

Předčasné volby se tehdy konaly na základě zvláštního ústavního zákona o zkrácení volebního období dolní parlamentní komory. K přijetí takového zákona je třeba souhlasu třípětinové většiny všech poslanců a třípětinové většiny přítomných senátorů.

K předčasným volbám lze dospět i jinými způsoby. Poslaneckou sněmovnu může rozpustit prezident republiky, a to v případech, které jsou popsány v Ústavě České republiky: - Sněmovna nevysloví důvěru vládě, jejíž předseda byl prezidentem jmenován na návrh předsedy Poslanecké sněmovny.

- Sněmovna se do tří měsíců neusnese na vládním návrhu zákona, s jehož projednáním spojila vláda otázku důvěry.

- Sněmovna není déle než tři měsíce usnášeníschopná.

- Zasedání sněmovny bylo přerušeno na déle než 120 dnů.

- Poslaneckou sněmovnu přitom nelze rozpustit tři měsíce před skončením jejího volebního období.

Autoři: ,