Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Vláda nemá rozhodovat o větším než malém množství drog, rozhodl Ústavní soud

Česko

  8:24aktualizováno  11:25
BRNO - Ústavní soud (ÚS) zrušil část trestního zákoníku, díky které vláda směla prostřednictvím svého nařízení určit trestné množství drog. Kritérium trestnosti by mělo vyplývat přímo ze zákona, jinak zůstane posuzování konkrétních případů plně v kompetenci justice. Soudci zrušili také část vládního nařízení včetně tabulky vymezující "větší než malé množství" u jednotlivých omamných a psychotropních látek. O nových kauzách budou soudy nyní rozhodovat podle konkrétních okolností a dřívější judikatury. Již rozpracované případy ještě dokončí podle dosavadní úpravy.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. foto: ČTK

Pokud by zákonodárci nechtěli ponechat plnou rozhodovací kompetenci soudům, musejí zapracovat hodnoty "většího než malého množství" přímo do trestního zákoníku, třeba ve formě přílohy. "My ale nic takového nedoporučujeme nebo nevnucujeme, protože si myslíme, že je v moci soudů, aby tyto věci řešily," řekl novinářům ústavní soudce zpravodaj Jiří Nykodým. Samotná formulace "větší než malé množství" v zákoníku zůstává.

Návrh na zrušení části trestního zákoníku podal Okresní soud v Liberci. Dospěl k závěru, že zmocňovací ustanovení je v rozporu s ústavním pořádkem a porušuje právní zásadu, podle které nelze uložit žádný trest bez opory v zákoně. Vládní nařízení je norma nižší právní síly, a tak údajně nemůže zakládat trestnost činu.

ČTĚTE TAKÉ:

Okresní soud konkrétně řeší případ ženy obžalované z přechovávání pervitinu. V batohu měla 3,25 gramu drogy. Pro rozhodnutí o trestnosti je také v její kauze klíčové posouzení, zda u sebe měla "větší než malé množství" drogy. Kvůli pochybnostem o ústavnosti právní úpravy přerušil okresní soud řízení a obrátil se na ÚS. Nyní by se měl k případu vrátit.

Napadené ustanovení trestního zákoníku přesně říkalo, že vláda nařízením stanoví, jaké je "množství větší než malé" u drog a jedů. V zákoníku totiž přesně vymezené hodnoty chybí. Návazné vládní nařízení platilo od ledna 2010. Například u pervitinu stanovovalo jako větší než malé množství dva gramy, u kokainu gram, u hašiše pět gramů.

Výběr událostí kolem paragrafu trestajícího držení většího než malého množství omamné látky:

  • 13. února 1998 - Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona, která zpřísnila postih za drogové delikty. Novela zavedla sankci až dvouletého vězení nebo peněžitého trestu za držení většího než malého množství omamné látky, vyšší sazby byly stanoveny za další drogové delikty. Zákon však drogy nijak nerozlišuje podle stupně nebezpečnosti, ani neurčuje, jaké přesné množství drogy určuje formulace "větší než malé množství".
  • V dubnu 1998 prezident Václav Havel novelu trestního zákona (i obdobnou novelu přestupkového zákona) vrátil Sněmovně, mimo jiné z důvodu, že by novely vedly spíše k postihu obětí než pachatelů. Poslanecká sněmovna v květnu prezidentovo veto přehlasovala.
  • Zákon měl řadu kritiků, a to nejen z řad laické veřejnosti (za nepřijetí zákona vznikla petice), ale i mezi některými protidrogovými odporníky.
  • 27. června 2000 - Deníky Zemské noviny a České slovo napsaly, že od května 2000 platí orientační hodnoty stanovené Nejvyšším státním zastupitelstvím, které určují, kolik drogy může u sebe člověk mít, aniž by za to byl trestně stíhán. Podle deníků tabulku s přesnými údaji, co konkrétně mají státní zástupci považovat za větší než malé množství drogy, NSZ tají.
  • 29. června 2000 - Jiří Komorous z Národní protidrogové centrály (NPDC) řekl, že pro policii platí od počátku června nově stanovené orientační hodnoty určující množství drogy, kterou u sebe může člověk mít, aniž by jej za to policisté trestně stíhali. Policie reagovala na předpis vydaný v květnu NSZ. Pražské státní zastupitelství potom uvedlo, že státní zástupci mají za větší než malé množství drogy považovat například deset dávek marihuany či pět dávek heroinu po 30 miligramech a pět dávek kokainu po 50 miligramech.
  • 12. prosince 2001 - Poslanec ODS František Pejřil neuspěl s návrhem novely, která rušila trestnost držení drogy pro vlastní potřebu, především paragraf o větším než malém množství drogy. Po téměř tříhodinové debatě poslanci návrh zamítli.
  • 14. prosince 2009 - Vláda rozhodla o limitech pro držení drog, trestné nebude držení méně než 1,5 gramu heroinu, jednoho gramu kokainu a dvou gramů pervitinu. Marihuany budou moct lidé u sebe mít až 15 gramů. Návrh podle ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové vychází ze soudní praxe. Už o týden dříve vláda rozhodla, které rostliny a houby se budou považovat za omamné.
  • 23. března 2011 - Sněmovna schválila novelu zákona o policii, která dala policii pravomoc zabavit lidem i malé množství drogy a zničit ji. Zákon schválil také Senát a podepsal prezident.

Nález Ústavního soudu vstoupí v platnost dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, tedy za několik dní. Soud v odůvodnění výslovně stanovil takzvaná intertemporální pravidla, takže se nález nedotkne starších kauz, ale jen nových drogových deliktů. "Nosné důvody tohoto nálezu lze uplatnit pouze pro futuro (do budoucna), nikoli pro rozhodování soudu o skutcích, k nimž došlo za trvání napadené právní úpravy," uvedl generální sekretář soudu Ivo Pospíšil.

Soudci při rozhodování nebyli jednotní. Odlišné stanovisko k výroku uplatnili Jan Musil a Vladimír Kůrka, výhrady pouze k odůvodnění měli Jan Filip a Ivana Janů.

I po dnešku zůstává v platnosti část zmocňovacího ustanovení i vládního nařízení, která se týká jedů. ÚS ji zrušit nemohl, protože ji okresní soud v tomto řízení nebude aplikovat. Podle Nykodýma se však výhrady ÚS týkají i této části právní úpravy.

Bradáčová: Drogové delikty se budou posuzovat jako před rokem 2010

  • Při posuzování drogových deliktů by soudy měly rozhodovat jako před rokem 2010. České televizi to řekla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová
  • Upozornila na to, že tento verdikt se nedotkne případů, o kterých již bylo rozhodnuto.
  • Také připomněla, že do 1. ledna 2010 pojem vymezující "větší než malé množství" jednotlivých omamných a psychotropních látek existoval rovněž, ale žádné vládní nařízení s určitými množstvími neexistovalo. "Praxe postupovala tak, že se po určité době vytvořil úzus, jaké množství považuje policie a státní zastupitelství za větší než malé, a judikaturní praxe soudů to množství posléze určitým způsobem redukovala a akceptovala," vysvětlila Bradáčová.
  • Prý je potřeba na někdejší praxi navázat, ale vzít přitom v potaz současnou kvalitu drog, která se oproti tehdejším letům zlepšila.
  • Bradáčová řekla, že dnešní rozhodnutí není žádnou tragédií pro postih drogové kriminality, a upozornila, že ve většině evropských států množství drog rovněž neurčuje moc výkonná, ale soudní praxe.
  • Připustila, že se zřejmě ozvou kritici rozhodnutí Ústavního soudu. "Ale trestní právo není o vážení a měření, je rovněž o úvaze a zdravém rozumu," uzavřela Bradáčová.
Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...