Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vláda odsouhlasila návrh omezit imunitu poslanců

Česko

  16:24aktualizováno  17:25
PRAHA - Vláda Jana Fischera dnes odsouhlasila návrh poslanců Strany zelených omezit imunitu zákonodárců. Novinářům to po zasedání kabinetu řekla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Vláda navíc doporučila, aby se omezení imunity nově týkalo také soudců Ústavního soudu.

Český premiér Jan Fischer. foto: ČTK

Kabinet dal dnes zelenou i druhému návrhu Strany zelených, který upravuje volbu členů mediálních rad. Třetí návrh zelených zaměřený proti praxi takzvaných přílepků vláda naopak odmítla. Poslanci a senátoři by podle návrhu zelených měli o imunitu přijít ve všech případech, kdy by překročili zákon.

Výjimkou by zůstaly jejich projevy a hlasování v parlamentu. Imunita se nyní vztahuje na veškeré jednání zákonodárců, například i na dopravní nehody. O vydání k trestnímu stíhání rozhoduje sněmovna či Senát. Pokud se rozhodnou zákonodárce nevydat, nemůže být stíhán ani po skončení mandátu.

Vláda odmítla návrh na zrušení přílepků
"Vítáme, že se vláda rozhodla podpořit naše návrhy, které se snaží napravit dluhy českých politiků vůči občanům," sdělil ČTK v reakci na vládní rozhodnutí předseda zelených Ondřej Liška. Zelení věří, že sněmovna nakonec podpoří i vládou odmítnutý návrh na zrušení přílepků. Za "přílepky" se označují části zákona, které sněmovna schválí na poslední chvíli formou pozměňovacího návrhu k nesouvisející normě.

Imunita podle zelených ztrácí na významu, protože dnes podle nich nehrozí, že by stát omezoval práva poslanců a senátorů. Pokud by byl zákonodárce přistižen přímo při páchání trestného činu nebo bezprostředně po něm, mohla by ho policie na rozdíl od současné praxe zadržet. Postup by pak byl stejný jako při vyšetřování běžných pachatelů.

O imunitu přišel Vondruška a Plašil
Sněmovna v tomto volebním období zbavila imunity poslance KSČM Josefa Vondrušku, který je podezřelý, že za minulého režimu jako vězeňský dozorce týral vězně. Stejně rozhodla v případě poslance ODS Ondřeje Plašila, který podle policie řídil opilý.

Návrh změn zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, který dnes kabinet rovněž podpořil, má sjednotit a upravit jmenování členů mediálních rad. Podle navrhované novely by se ve všech radách měl snížit počet členů ze 13 na devět a především by se měla změnit jejich volba.

Návrhy na nové radní by měly předkládat různé organizace a jimi navržené kandidáty by pak schvalovala Poslanecká sněmovna a nově také Senát a prezident.

Naopak návrh zrušit praxi přílepků u kabinetu narazil. Vládní legislativní rada našla podle Kovářové v návrhu novely jednacího řádu hodně nedostatků.

Novela mimo jiné počítá i s otevřením všech jednání výborů a podvýboru sněmovny a s prodloužením lhůt pro projednávání zákonů mezi druhým a třetím čtením.

Pravděpodobnost přijetí návrhů není vysoká
Návrhy poslanců Strany zelených by mohla sněmovna projednat na své zářijové schůzi. Pravděpodobnost, že bude některý z návrhů přijat, však není vysoká.

Všechny návrhy jsou teprve na začátku legislativního procesu a v říjnu se konají předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Omezení imunity je navíc součástí úpravy ústavního zákona, která se nedá schvalovat v prvním čtení.

Autor: