Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vláda k přímé volbě: kandidáta může navrhnout deset poslanců

Česko

  10:36aktualizováno  13:04
PRAHA - Vláda schválila návrh prováděcího zákona k přímé volbě prezidenta. Limity předvolební kampaně do něj na jednání nevložila, řekl novinářům ministr vnitra Jan Kubice. Zástupci vlády budou chtít o zákonu ještě jednat s parlamentními stranami.
Česko slaví 100 let od vzniku Československa.

Česko slaví 100 let od vzniku Československa. foto: Lidové noviny

Prezidenta, jehož přímá volba je nyní zakotvena v ústavě, si podle zákona z dílny ministerstva vnitra lidé budou vybírat v podstatě stejným způsobem, jakým nyní volí senátory. Volebním obvodem je v tomto případě celé území České republiky.

Prezidentské kandidáty může navrhovat dvacet poslanců, deset senátorů nebo lidé formou petice s 50.000 podpisy. Náležitosti kandidátek i petice má podle předlohy posuzovat ministerstvo vnitra, podobně jako u voleb do Evropského parlamentu.

Limity na kampaně

Limit pro financování kampaně, který si strany přejí, ale neshodují se na jeho konkrétní podobě, vláda do návrhu zákona nyní nevložila.

Vyjádření ČSSD k limitům předvolební kampaně:

Sociální demokracie navrhne, aby kandidáti na prezidenta měli maximální limit na výdaje spojené s předvolební kampaní ve výši 15 milionů korun a výdaje platili kvůli snazší kontrole z jednoho účtu. Do 60 dnů po skončení kampaně by pak měli podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky zveřejnit, jaké platby byly z účtu proplaceny. "Současně také navrhujeme, aby tu byl zákaz pro právnické osoby, aby financovaly takovouto kampaň," řekl novinářům Sobotka.

Obává se, že pokud řekne parlament tomuto technickému zákonu o přímé volbě ne, bude znemožněna celá přímá volba. Podle ministra Kubiceho nechtěla vláda do zákona vložit "bedničku dynamitu" a stropy pro kampaně hodlá řešit samostatným zákonem.

"S přijetím prováděcího zákona nás velmi tlačí čas, aby se volby mohly platně vyhlásit a připravit," podotkla vicepremiérka Karolína Peake (VV). Proto podle ní není prostor v prováděcím zákoně vedení prezidentské kampaně podrobněji upravovat. "Musíme to řešit buď v rámci připravovaného volebního zákoníku, nebo v rámci zákona o sdružování v politických stranách," uvedla.

 Premiér Petr Nečas (ODS), který na dnešním jednání kabinetu chybí, v minulosti zdůrazňoval, že limity pro financování kampaní v prezidentské volbě jsou nutnost, má-li volba být "efektivní a průhledná". Je ale podle něj potřeba, aby byly "vychytány mouchy" a systém byl skutečně funkční.

Vláda dnes schválila zvýšení "procenta chybovosti", tedy hranice pro posuzování pravosti podpisů pod podpůrnými peticemi z vnitrem navrhovaného jednoho procenta na procenta tři.

ČTĚTE TAKÉ:

Prakticky to znamená, že podle vládního návrhu zákona bude ministerstvo vnitra kontrolovat náhodně vybraný vzorek 8500 podepsaných občanů na petici. Pokud v něm budou více než tři procenta chybných podpisů, zkontrolováno bude dalších 8500 lidí. Pokud i v této skupině bude chybných více než tři procenta podpisů, bude od celkového počtu podpisů odečteno průměrné procento chyb z obou vzorků. Kandidátní listina bude vyřazena, pokud po této proceduře klesne počet podpisů pod 50.000, vysvětlili ČTK pracovníci ministerstva vnitra.

Kandidáti na úřad hlavy státu mají podle prováděcího zákona také mít, na rozdíl od adeptů na členy horní parlamentní komory, zdarma vyhrazený prostor v České televizi a v Českém rozhlase pro své předvolební klipy.

Podobnou možnost mají nyní strany před sněmovními a evropskými volbami.

Autoři: ,