Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vláda vymezí standard zdravotnické péče. Den v nemocnici za stovku

Česko

  16:40
PRAHA - Změny v poplatcích pacientů sice vzbudily největší mediální pozornost, daleko zásadnější v dohodě budoucí vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných však je to, že hodlá vymezit nárok pacientů z veřejného zdravotního pojištění, tedy standard péče. Na nadstandard by se lidé mohli připojistit. Nadstandard by nehradil jako dosud pacient v plné výši, doplatil by jen rozdíl mezi standardem a nadstandardem.
Nemocnice, ilustrační foto

Nemocnice, ilustrační foto foto: Shutterstock

Strany také chtějí přísněji dohlížet na hospodaření zdravotních pojišťoven, zároveň jim ale umožní svobodnou konkurenci.

Zásadní pro pacienty je podpora prevence, za účast v ní by mohli získat výhody. Důležité je pro pacienty také stanovení místní a časové dostupnosti zdravotní péče. Kdo nenajde lékaře v určeném čase a vzdálenosti, najde mu ho pojišťovna. Transparentní čekací seznamy na operace zabrání uplácení lékařů, aby se pacient dostal dříve na operaci. Pacient bude mít jistotu, že ho v čekání nikdo nepředběhne.

Platit se bude jedna částka za celý recept
Velké změny čekají pacienty i v oblasti léků. Přípravky do 60 korun by si měli kupovat hotově, lékaři už by je nepsali na recept. Ušetřilo by se tím podle odhadů 1,5 miliardy z peněz zdravotního pojištění.

Další 1,5 miliardy by mělo ušetřit to, že se podle dohody koaličních partnerů nemá už platit za každou položku na receptu 30 korun, ale jen jedna částka za celý recept.

Zatím je shoda na 30 korunách, varianty se ale pohybují od 10 do 50 korun. Kolik to nakonec bude, vyplyne z analýz a propočtů, které udělá budoucí ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Za den v nemocnici zaplatíme víc
Podobně je shoda na tom, že budou pacienti za den v nemocnici, léčebně či ústavu platit místo dosavadních 60 korun stovku, možná ale i více, pokud půjde o špičkové zařízení s nadstandardními službami. Nemocnice si tak přilepší do rozpočtu, podle některých ředitelů ale nárůst výběru z velké části pohltí očekávaný nárůst DPH na léky a potraviny. Koalice nehodlá z peněz zdravotnictví řešit případy, kdy sociálně slabí lidé budou mít kvůli platbě v nemocnici problém. Je to prý věcí sociální sféry.

Partneři se pouze zavázali, že čtvrtletně vyhodnotí dopady změn na pacienty i zařízení. Ochranný roční limit plateb 5000 korun pro dospělé a 2500 korun pro děti a seniory zůstane. Počítají se do něj jen poplatky v lékárnách, doplatky za některé léky a platby v ambulancích, ne v nemocnici.

Navýšení plateb za hotelové služby obhajuje koalice tím, že se tak alespoň zčásti dorovnají nemocnicím náklady na stravu a takzvané hotelové služby pacientům. Vylepší se tak rozpočty nemocnic v situaci, kdy se odcházející vládě nepodařilo prosadit navýšení plateb státu za děti, studenty, důchodce a nezaměstnané. Zdravotnictví tím mělo získat ročně 3,2 miliardy, což zčásti mohlo pokrýt desetimiliardový propad, který očekávají zdravotní pojišťovny ve výběru pojistného v příštím roce.

Nemocnice by měly uspořit po zavedení elektronických aukcí na nákup léků a zdravotnických prostředků, vyhrála by nejvýhodnější cenová nabídka.

Pacienti by nadále měli mít zajištěn na každou nemoc alespoň jeden lék bez doplatku. Naopak by mohli zaplatit víc, pokud půjdou ke specialistovi bez doporučení praktika. Spekuluje se o 200 korunách, Heger mluví o stokoruně.

Reformy zlepší podmínky pro pacienty i zdravotníky
Koaliční vyjednávač za ODS, poslanec Marek Šnajdr ocenil, že strany dospěly k úspěšné dohodě. Reformní změny umožní podle něj zkvalitnit za dostupné peníze péči a zlepšit podmínky pro pacienty a zdravotníky.

Uzavřená dohoda má podle Šnajdra jedno velké úskalí - udělat kompromis o podobě koaličního programu je snazší, než konkrétní záměry pak vypracovat a prosadit je. "Přál bych si, aby se podařilo promítnout obecnou shodu do zákonů a prosadit je. Koalice má ve sněmovně výraznou většinu 118 hlasů, takže je velká šance zákony prosadit," řekl Šnajdr.

Autor: