Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Vládní drama na letišti. Kalousek nechal blokovat ruské letadlo cisternou

Česko

  6:00aktualizováno  8:23
PRAHA - Zní to jako scéna ze špionážního thrilleru. Letiště Václava Havla, čtvrtek 2. května 2013. Na poslední chvíli se ministři české vlády pokoušejí zastavit ruské letadlo, na jehož palubě je vydávaný ruský podnikatel Alexej Torubarov. Personál letiště dokonce na pokyn ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) před ruské letadlo přistavuje cisternu, aby zabránil vzlétnutí. Napětí roste. Nakonec v bitvě nervů česká strana couvne a letadlo odlétá.

Aeroflot foto: Reprofoto

Ministři financí, zahraničí, dopravy, vnitra a spravedlnosti. To je kvintet mužů, kteří se do akční scény na letišti více či méně zapojili.

Nejaktivněji se podle informací serveru Lidovky.cz v záchraně ruského podnikatele angažoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), pod jehož resort pražské letiště spadá. "Vše, co ten den a v tyto okamžiky konal personál letiště, konal výhradně na mou odpovědnost," řekl ministr serveru Lidovky.cz. "Bylo by naprosto nefér volat k odpovědnosti kohokoli jiného," podotkl rezolutně Kalousek.

Případ Torubarov

Úspěšný ruský podnikatel z Volnogradu Alexej Torubarov tvrdil, že se odmítl podvolit nátlaku mafie, pro niž podle něj pracují prokurátoři, podnikatelé a agenti ruské tajné služby FSB. V Rusku ho viní ze zpronevěry, on říkal, že jde o vykonstruovaný proces a že mu v Rusku hrozí mučení a smrt.
Na základě mezinárodního zatykače jej zadržela v roce 2011 rakouská policie. Rakušané ovšem Torubarova nevydali, vrátili ho do Česka, protože podnikatel měl v pase české vízum (v Česku žije jeho manželka a nejmladší syn).

Alexej Torubarov

I v Česku ho policie zatkla, Torubarov zažádal o azyl, zároveň ale putoval na jaře 2012 do vazby. České soudy poté rozhodly, že Torubarovi nehrozí v Rusku zmanipulovaný proces a i přes protesty organizací, které se žadatele o azyl zastupují, rozhodly o jeho vydání. V dubnu 2013 podepsal extradici ministr spravedlnosti Blažek a 2. května byl Torubarov vydán Rusům. Od té doby o něm nemá rodina žádné zprávy.

O jeho případu už psal server Lidovky.cz - ČTĚTE ZDE. Stránky, které mapují jeho osud, naleznete zde.

Proč kvůli ruskému podnikateli neváhal využít problematického postupu, nechtěl ministr financí říci. 

Torubarovovův příběh se dostal ke Schwarzenbergovi

O koho se špičky české vlády s Rusy na letišti přetahovaly? O Alexeje Torubarova, podnikatele z Volgogradu, na kterého byl v Rusku kvůli obvinění ze zpronevěry vydán mezinárodní zatykač. On sám tvrdil, že do Česka utekl před ruskou mafií a tajnou policií (viz box).

Jeho extradici, tedy následné vydání k trestnímu stíhání či výkonu trestu do státu vyžadujícího, podepsal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v dubnu. Server Lidovky.cz již dříve informoval, že tak učinil i přes nesouhlas lidskoprávních organizací a fakt, že Rakousko, kde podnikatel pobýval dříve, jeho vydání do Ruska odmítlo. 

Jenže o osud Torubarova, který čekal na rozhodnutí rok ve vazbě, se začal zajímat ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Případ se dostal i na jednání vlády a podle informací serveru Lidovky.cz se ministři dohodli, že vydání zarazí. Ministr vnitra Jan Kubice proto volal policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi s tím, aby za každou cenu Torubarova dostal zpět. Ale už bylo příliš pozdě.

Podivná dezinformace

Ve čtvrtek 2. května zasáhla do Torubarova osudu podivná dezinformace ve vládě. "Byl to prostě zase typický omyl. První informace, kterou jsme dostali, zněla, že to vydání bylo zastaveno, pak zase že ne," popsal zmatky Schwarzenberg serveru Lidovky.cz.

Mezitím už byl v půl jedenácté Torubarov předán ruské straně. Rusové měli naspěch. Podnikatele okamžitě odvedli do letadla Aeroflotu, které čekalo na odlet na pražském letišti.

Když se ministři dozvěděli, že Torubarov je již v ruském letadle, podnikli zoufalý pokus jeho odletu zabránit. "Vím, že to řešil ministr dopravy a ministr financí. Volali si kvůli tomu," potvrdil serveru Lidovky.cz ministr průmyslu Martin Kuba (ODS). Není složité odhadnout, čeho se Kalouskův telefonát týkal. Zatímco letiště spadá plně do jeho kompetencí, řízení letového provozu má na starosti ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS). Kalousek tak podle všeho chtěl po Stanjurovi, aby dal řídící věži na Ruzyni rozkaz ruský letoun udržet na zemi stůj co stůj. Dokud byl totiž stroj Aeroflotu na zemi, vztahovaly se na něj české zákony.

"Kdyby měla policie odvahu, tak Torubarova z letadla vytáhne"

Aby získal čas pro zasahující policisty, přistoupil Kalousek k radikálnímu řešení. Dal personálu letiště příkaz, aby cestu na ranvej ruskému stroji zahradili cisternou. "Rusové nechtěli Torubarova za žádnou cenu vydat s tím, že chtějí oficiální dokument. Červíčkův příkaz jim nestačil. Nakonec málem došlo k přestřelce mezi Rusy a našimi policisty. A tak nakonec ministr Schwarzenberg dal pokyn, aby letadlo odletělo," popsala dramatické okamžiky Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku, která se odvolává na informace od náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka.

Podle informací serveru Lidovky.cz byl Torubarov vydán kvůli přílišné zdrženlivosti zasahujících policistů. "Kdyby měla policie stejnou odvahu jako personál letiště, tak by bývali Torubarova vytáhli," řekl serveru Lidovky.cz zdroj, který je s událostí na letišti detailně obeznámen.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!