Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vlak s těly obětí dorazil do Charkova. Ostatky převezmou Nizozemci

Afghánistán

  11:45
KYJEV - Vlak s pozůstatky obětí katastrofy malajsijského letadla vypravený z Torezu na východě Ukrajiny dorazil do cílové stanice v Charkově. Správa ukrajinských železnic transport urychlila, podle původního plánu měla souprava do Charkova přijet v poledne SELČ a podle některých zpráv kvůli technickým problémům na trati až večer.

Separatisté stojí před vlakem s pozůstatky obětí katastrofy malajsijského letadla. foto: Reuters

V chladírenských vozech jsou umístěny vaky s téměř 200 těly, která o víkendu záchranáři vynesli z místa pádu letadla u malé ukrajinské obce Hrabove/Grabovo. V Charkově podle ukrajinských novinářů už čeká nizozemský transportní letoun Herkules C-130, který má těla převézt do Nizozemska k identifikaci. Po jejím ukončení budou pozůstatky převezeny do jednotlivých zemí podle národnosti obětí.

Vlak bude nyní podle ukrajinských úřadů odtažen na železniční vlečku jednoho z charkovských závodů, kde budou vaky s pozůstatky přeloženy do speciálních kontejnerů. Ty pak ukrajinští zřízenci naloží do nizozemského letadla.

PSALI JSME:

Vlak doprovázelo 16 členů vyšetřovacího týmu z Nizozemska, Malajsie a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). V Charkově je očekával vládní krizový štáb, který řídí ukrajinský ministr pro infrastrukturu Maxim Burbak. Do příjezdu vlaku měli ukrajinští úředníci vyřídit nezbytné formality, aby odlet do Nizozemska nezdrželi.

Teploty se v Torezu pohybují kolem třicítky a podle výpravčího na nádraží občas vypadne proud. Pozůstatky byly čtyři dny po katastrofě vystaveny dalšímu rozkladu. Mrtvolný zápach byl všudypřítomný, kolemjdoucí odvraceli hlavy od hrůzné podívané, popsal zpravodaj agentury AP. Pohyby vyšetřovatelů přísně sledovali ozbrojení povstalci, kteří jevili pramálo ochoty ke spolupráci. Od vagonů s rostoucí agresivitou odháněli novináře.

Mise OBSE u chladících vagónů s těly obětí katastrofy:

Separatisté vyhlásili klid zbraní

V oblasti zřícení boeingu vyhlásili separatisté, kteří území kontrolují, klid zbraní. Zastavení palby k usnadnění vyšetřování katastrofy má podle proruských rebelů platit v okruhu deseti kilometrů kolem místa zřícení letounu společnosti Malaysia Airlines na východě Ukrajiny, uvedla AFP.

Proruští vzbouřenci rovněž předali malajsijským představitelům takzvané černé skříňky, které mají obsahovat údaje a záznamy z letu zničeného stroje. Podle Malajsijců jsou skříňky v dobrém stavu. "Tady jsou ty černé skříňky. Věříme, že tyto černé skříňky odhalí pravdu," řekl v úterý brzy ráno podle Reuters a webu CNN vůdce doněckých rebelů Alexandr Borodaj za přítomnosti početných novinářů v sídle své samozvané Doněcké lidové republiky.

Malajsijský expertní tým přebírá od proruských separatistů černé skříňky ze...

Premiér samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj (uprostřed) předává...

Proruský předák Borodaj odmítl obvinění, že malajsijský letoun sestřelili separatisté. "To je informační válka. Nemáme technické možnosti ke zničení tohoto letadla. Ukrajince (v Kyjevě) pravda nezajímá," řekl podle CNN vůdce rebelů před novináři.

Malajsijské aerolinky létají nad Sýrií

Letecká společnost Malaysia Airlines, jíž zřícený boeing patřil, nechává své stroje létat z Evropy nad bojovými zónami v Sýrii. Společnost přiznala, že kvůli uzavření letecké trasy nad Ukrajinou v neděli odklonila let MH004 z Londýna do Kuala Lumpur na trasu nad Sýrií. "Let MH004 byl po celou dobu v prostoru povoleném Mezinárodní organizací pro civilní letectví. Syrský vzdušný prostor není nijak omezen," uvedla v pondělním prohlášení na svou obranu Malaysia Airlines.

Na sociálních sítích se okamžitě objevily četné komentáře. "Co se s těmi chlápky děje? Malajsijci teď létají nad Sýrií," napsal jeden uživatel Twitteru. "Chtějí přijít o další letadlo?" reagoval další.

Malajsijské aerolinie i vláda se bránily kritice toho, že se let MH17 ocitl nad bojovou zónou na Ukrajině tím, že šlo o trasu, kterou ICAO povoluje a jež byla běžně využívaná pro lety z Evropy do Asie.

Malaysia Airlines zatím nereagovala na dotazy, zda hodlá pro lety z Evropy a na tento kontinent nadále využívat syrský vzdušný prostor. Podle AFP chce společnost minimalizovat letový čas a náklady na spotřebu paliva. Vzhledem ke konfliktům na Blízkém východě a v Afghánistánu je stále těžší najít bezpečné trasy do Asie.

Zaorálek: Rusko musí změnit přístup

Ruská federace by měla napomoci nezávislému vyšetřování katastrofy a také zastavit přesuny zbraní a ozbrojenců do oblasti, prohlásil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Pokud se tak nestane "v řádu dnů", měl by podle něj mimořádně svolaný summit EU rozhodnout o výrazných sankcích zaměřených také vůči některým odvětvím ruského hospodářství.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Podle Zaorálka je třeba, aby byl zajištěn plný přístup k místu tragédie a její nezávislé vyšetřování. "Zároveň s tím se musí zastavit proudění zbraní a ozbrojenců na to území", míní ministr. Je podle něj také nutné, aby v oblasti panovalo příměří. "To jsou podmínky, které by měly být splněny v řádu dní. Pokud nebudou splněny, jsem přesvědčen, že by se měl přijmout další krok a o opatřeních by měla rozhodnout Evropská rada (vrcholná schůzka unijních zemí)," dodal český ministr.

Už den před pádem stroje summit EU rozhodl o tom, že unijní sankce vůči Rusku budou zpřísněny. Byla to reakce na nesplnění čtyř konkrétních bodů, které žádala předcházející schůzka unijních prezidentů a premiérů. Nyní už diplomaté připravili právní podklady pro to, aby EU mohla sankcemi postihovat nejen osoby, ale také ruské firmy, které podkopávají suverenitu a územní celistvost Ukrajiny. Poměrně tvrdé sankce vůči firmám už přijaly Spojené státy.

Autoři: ,