Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svaz bojovníků za svobodu si může oddechnout. Kontrolovat je nikdo nebude

Česko

  6:00
PRAHA - Českému svazu bojovníků za svobodu se vyhne další finanční kontrola. Po ministerstvu financí a obrany, které spolku vedeném Jaroslavem Vodičkou poskytují nejvíce financí, jej neprověří ani Nejvyšší kontrolní úřad. Svaz je dlouhodobě kritizovaný kvůli hospodaření s penězi.

Předseda svazu bojovníků Jaroslav Vodička. foto: MAFRA

Kolegium Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) se během lednového zasedání rozhodlo nevyhovět žádosti poslanců o kontrole svazu bojovníků kvůli údajnému špatnému nakládání s veřejnými penězi. Argumentuje přitom dvěma důvody.

„U Českého svazu bojovníků za svobodu je NKÚ oprávněn kontrolovat pouze hospodaření s peněžními prostředky poskytnutými spolku ze státního rozpočtu,“ popsala první z nich mluvčí úřadu Olga Málková. Naráží tak na skutečnost, že nezanedbatelnou část financí získává spolek mimo jiné z členských příspěvků, sponzorských darů či z pronájmů a prodeje vlastního majetku.

Poslanec Václav Votava v roce 2009.

Druhým důvodem je podle Málkové celková výše veřejných prostředků, která je na kontrolu příliš malá. Český svaz bojovníků (ČSBS) v letech 2014 až 2016 čerpal dotace přesahující částku 22 milionů korun. Úřad ale přitom obvykle kontroluje finance v řádu stovek milionů až miliard korun. Za efektivnější proto kolegium považuje prověření od ministerstev, které svazu dotace poskytly.

Poslance, kteří kontrolu žádali, rozhodnutí NKÚ příliš nepotěšilo. „Samozřejmě nemůže (NKÚ) kontrolovat hospodaření, ale veřejné prostředky tam jsou. Ten stav, který tam nastal a excesy předsedy, by měly vést k nějaké hlubší kontrole. Takhle se ale rozhodli a to je třeba respektovat,“ řekl serveru Lidovky.cz poslanec Václav Votava (ČSSD). O usnesení kolegia bude s kolegy pravděpodobně ještě jednat na nejbližším jednání kontrolního výboru Poslanecké sněmovny.

Kvůli rozsáhlé kritice a spekulacím o špatném nakládání s veřejnými finančními prostředky žádal o dohled NKÚ už před několika měsíci sám Vodička. Úřad tehdy jeho prosbu nevyslyšel, kontroly totiž zahajuje pouze na základě žádosti od orgánu parlamentu. Ta přišla od sněmovního kontrolního výboru krátce před Vánoci, jak v prosinci informoval server Echo24.cz.

Dotace ministerstva financí i obrany

Největší peněžité podpory se spolku ve zmiňovaném období dostalo od ministerstva financí (ročně kolem 6 milionů korun) a ministerstva obrany (zhruba 200 tisíc ročně), které finančně přispívá na jednotlivé projekty a události svazu.

Oba resorty přitom před několika měsíci vyjádřily nespokojenost s mediálním obrazem ČSBS. Obrana si proto nechala vypracovat vlastní analýzu vzájemné spolupráce. Finance zase předsedu Jaroslava Vodičku vyzvaly, aby situaci vysvětlil, což se podle ministerstva také stalo. Úřad tak ke kontrole nepřešel a zatím se nechystá ani nyní, kdy se využíváním státních dotací poskytnutých svazu nebude zabývat NKÚ.

Do nově vzniklého spolku vstoupí i válečný veterán Pavel Vranský.
Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.

„Případnou kontrolu využívání dotace může ministerstvo financí zahájit tehdy, pokud zjistí nesrovnalosti ve vyúčtování dotace za předchozí rok. Vyúčtování dotace od ČSBS jsme prozatím neobdrželi,“ sdělil na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí Jakub Vintrlík.

Toto vyúčtování jsou povinny všechny organizace předložit do konce března. „Bez řádně předloženého a bezchybného vyúčtování nemůže být neziskové organizaci poskytnuta dotace na příští rok,“ doplnil Vintrlík.

Pro letošní rok obdržel spolek z resortu financí 6,3 milionu korun. Další peníze má jisté i od ministerstva obrany, které již sestavilo pořadí projektů, jimž letos udělí dotace. V tomto žebříčku má ČSBS pětinásobné zastoupení. Převážně půjde o příspěvky na vzpomínkové večery či péči o válečné veterány, v jaké výši budou dosud zřejmé není.

Odchody pamětníků

Svaz bojovníků je v posledních měsících zmiňován zejména v souvislosti s odchodem či vylučováním členů, kteří kritizovali jeho vedení za „nedemokratické praktiky a nehospodárnost“. Předsedovi Vodičkovi bylo vyčítáno, že utrácel hodně peněz. Například svazový vůz Škoda Superb měl údajně s řidičem využívat také pro soukromé účely.

Jednou z vyloučených členek byla i bývalá předsedkyně kladenské organizace Gabriela Havlůjová, která následně s dalšími „nechtěnými“ členy založila nový spolek navazující na původní aktivity svazu.

Válečný veterán Pavel Vranský.

ČSBS opustili v nedávné době také válečný veterán od Tobruku Pavel Vranský, historik Eduard Stehlík, ženy spojené s vyvražděním Ležáků za druhé světové války či dcera dlouholetého předsedy svazu Markéta Čermínová (rozhovor s ní si přečtěte ZDE). Odešel z něj i Antonín Nešpor se svou dcerou Pavlou, pozůstalí po lidické ženě Anně Nešporové. Vystoupit se rozhodla rovněž Eva Lišková, která přežila Osvětim.

Už loni opustily lidickou organizaci svazu poslední tři žijící svědkyně lidické tragédie. Důvodem bylo zvolení bývalé novinářky a političky Jany Bobošíkové do čela místní pobočky.

Nelibá minulost vedení svazu

Předseda spolku Jaroslav Vodička dodnes čelí kritice za svůj květnový projev při Terezínské tryzně. Na akci, která měla připomínat oběti nacistické perzekuce, označil současnou migraci za invazi. Vystoupení odsoudili například zástupci židovské obce, které jeho výroky označily za xenofobní.

Jiří Padevět.

Vodička, kterého na podzim v otevřeném dopise kritizoval i spisovatel Jiří Padevět (čtěte ZDE) je spojován také s komunistickou minulostí. Jeho jméno figuruje ve složkách Veřejné bezpečnosti, kde je veden jako tajný agent s krycím jménem JOSEF, jak upozornil už dříve server Echo24.cz. Předseda však takové tvrzení odmítá.

Podobnému obvinění čelí i místopředseda ČSBS Milan Andres, jenž podle informací České televize pracoval před rokem 1989 pro vojenskou kontrarozvědku, která spadala pod Státní bezpečnost. Andres to nepopírá, funkce ve spolku se ovšem nevzdal. „Nejsem přesvědčený, že bych kohokoliv poškodil nebo že bych jakýmkoliv způsobem mohl být nebezpečný pro svaz či pro směr a cíl svazu,“ prohlásil loni na tiskové konferenci Andres.