Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Středoafričtí muslimové se bojí o život, opouštějí hlavní město

Svět

  11:31
BANGUI - Více než 1200 muslimů evakuovali členové mírových misí Francie a Africké unie v neděli z Bangui. Podle zpravodajského serveru BBC se jednalo o jedny z posledních vyznavačů islámu, kteří ještě zůstávali v hlavním městě Středoafrické republiky zmítané náboženským násilím.

Evakuace muslimů z Bangui. foto: Reuters

Muslimové ze čtvrti PK-12 byli převezeni do dvou měst na severu země. "Odcházím s těžkým srdcem, ale vyštvali nás odsud," řekl AP obyvatel čtvrti Tonga Djobo. Někteří muslimové před odjezdem zapalovali svůj majetek, aby nepadl do rukou křesťanů.

Humanitární krize a rabování

Krátce po odjezdu konvoje skutečně začalo rabování, kterému údajně neunikla ani mešita. "Nechtěli jsme tu muslimy a nechceme tu ani jejich mešitu," řekl agentuře AP jeden z rabujících.

LIDOVKY.CZ K SITUACI V SAR:

V Bangui prý stále ještě několik desítek muslimů zůstává, tisíce jich však podle BBC v posledních týdnech uprchly na převážně muslimský sever země. Na síle tak nabírají i obavy z možného rozdělení státu na základě náboženského principu.

Amnesty International už obvinila mírové jednotky ze selhání ve snaze zabránit etnickým čistkám. Humanitární organizace zase varovaly před zhoršením potravinové krize v hlavním městě. Mnoho krámků s potravinami ve čtvrti PK-12 prý totiž patřilo muslimům.

Kromě 6000 členů mezinárodního afrického kontingentu MISCA, který tvoří vojáci ze zemí Africké unie, jsou v zemi za účelem zklidnění situace také 2000 francouzských vojáků.

Další krveprolití. Zemřeli i pracovníci Lékařů bez hranic

Ve městě Nana-Boguila, které je vzdáleno asi 450 kilometrů severně od metropole Bangui, zabili příslušníci milic Séléka v sobotu nejméně 22 lidí, uvedla v neděli agentura Reuters. Čtyři lidé podle svědků zemřeli ihned poté, co rebelové vtrhli do města. Nejvíce obětí si ale vyžádal útok na kliniku, kterou organizace Lékaři bez hranic provozuje a kde se v té době konala schůzka místních představitelů vedení. Mezi mrtvými jsou údajně i tři místní členové Lékařů bez hranic.

Konflikt v SAR

Krvavé střety mezi křesťany a muslimy začaly ve Středoafrické republice loni v březnu. OSN odhaduje, že kvůli násilnostem muselo své domovy opustit přes 650 000 lidí, asi 300 000 jich uprchlo do sousedních zemí.

Konflikt začal po převratu, při němž menšinoví muslimové z hnutí Séléka svrhli prezidenta Françoise Bozizého. Nahradil ho jejich vůdce Michel Djotodia. V polovině ledna ale pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti mezi muslimy a křesťany. Brutalita muslimů z hnutí Séléka vedla k vytvoření křesťanských ozbrojených oddílů anti-balaka.

Autoři: ,