Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Vojáci půjčovali zbrojařům střelnici. Čelí obžalobě za porušení povinností

Česko

  6:18
PRAHA - Nechali komerční společnost, aby použila armádní střelnici Libavá i s vybavením v hodnotě téměř osm milionů korun. Státní zástupce nyní na dva bývalé vojáky Bohuslava Jabůrka a Ľuboše Hajduka podal obžalobu. Škodu, která armádě vznikla, prý lze jen těžko vyčíslit.

Náčelník Centra zabezpečení munice Agentury logistiky, podplukovník Bohuslav Jabůrek. foto: Ministerstvo obrany ČR

Případ se týká zneužití vojenské techniky a sil na střelnici Libavá ke komerčním účelům. Zbrojařská firma areál podle dostupných informací využila ke střelbám. Jak už dříve informoval server Lidovky.cz, policie stíhala dva bývalé vojáky Bohuslava Jabůrka a Ľuboše Hajduka. Oba dva působili na vysokých armádních pozicích (viz box). A státní zástupce je nyní posílá před soud.

  • Bohuslav Jabůrek pracoval ještě donedávna jako šéf zabezpečení muničních skladů, které spadá pod armádní Agenturu logistiky. Coby náčelník měl na starosti například systémy zabezpečení, pravidla skladování a do jeho kompetence patřily i kontroly skladů. Poté, co ho začala stíhat policie, ho armáda z pozice sesadila (více čtěte ZDE).
  • Druhý stíhaný v kauze Ľuboš Hajduk působil naposledy jako šéf Odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem při ministerstvu obrany. I on ale musel své křeslo po zahájení trestního stíhání opustit a státní tajemník ho v srpnu zprostil výkonu služby (více čtěte ZDE). V roce 2013, kdy došlo k incidentu, za který je nyní obžalován, pracoval na velitelství Společných sil v Olomouci.

„Vyšetřování bylo již ukončeno. Na oba jsem podal obžalobu pro přečin porušení služebních povinností vojáka,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz dozorující státní zástupce Jaroslav Rašendorfer s tím, že byl spáchán ve formě spolupachatelství.

Konkrétně se na oba bývalé vojáky vztahuje paragraf, který říká, že „kdo bez oprávnění užije vojenský materiál větší hodnoty k účelu, pro který není určen, nebo k takovému užití dá souhlas, nebo kdo zneužije nebo umožní zneužití podřízených k úkolům nad rámec služebních povinností, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty“.

Škoda na armádním majetku

Důvěryhodný zdroj blízký vyšetřování navíc potvrdil jednu z neoficiálních verzí, tedy že firmou, které Jabůrek s Hajdukem povolili střílet na armádních střelnicích, je zbrojařská společnost STV Group. Ta byla zvýhodněna na úkor české armády, protože oba obžalovaní s ní mají nadstandardní kontakty. Společnost ale na dotaz redakce zaslala stejnou odpověď jako minule.

Vyjádření společnosti STV Group

  • „Na střelnici Libavá proběhly střelby z houfnic polské armády a to v rámci státního ověřování jakosti, které je na základě mezinárodních smluv prováděno pro členské státy NATO zdarma. Při střelbách byla příslušníkům české armády prezentována i kvalita generální opravy houfnic r. 152 mm, kterou jsme provedli pro polskou armádu. Ke střelbám byla použita naše vlastní munice a naše, potažmo polské houfnice. Není nám známo o jakou škodu se má jednat, ale údajně se pohybuje v řádech jednotek tisíc korun,“ uvedl za STV Group Bohumír Pospíšil. Na doplňující dotaz, jak povolení ke střelbám na Libavé společnost získala, ale do uzávěrky tohoto textu neodpověděl.

„V našich firmách pracuje téměř 600 pracovníků, statistiku o předcházejících zaměstnavatelích a osobních kontaktech nevedeme,“ uvedl za společnost Bohumír Pospíšil. Na doplňující dotaz, jak společnost získala povolení ke zmíněným střelbám na Libavé, ale neodpověděl (viz box Vyjádření společnosti STV Group).

Státní zástupce uvedl, že škoda, která armádě tímto nezákonným jednáním vznikla, je druhotná a není předmětem skutkové podstaty. Na vysvětlení ale dodal, že STV Group nezákonně užívala vojenský materiál v hodnotě více než 7,7 milionu korun včetně práce vojáků.

A právě kvůli tomu, že se jedná o nedovolenou činnost, neexistují žádné oficiální tabulky ani postupy, jak škodu přesně vyčíslit.

„V průběhu řízení však bylo zjištěno, že pokud by za splnění dalších podmínek tuto činnost prováděl Vojenský technický ústav, který by jako jediný v případě kladného stanoviska armády a dohody o pronájmu střelnice mohl tuto činnost uskutečnit, byla by cena za tuto službu pro soukromý či zahraniční subjekt v rozmezí 130 až 160 tisíc korun,“ vysvětlil státní zástupce s tím, že částku by ještě navýšila cena pronájmu střelnice, zabezpečení a doplňující servis.

Udání z ministerstva

Sesazeného šéfa zabezpečení muničních skladů udal zdroj z ministerstva obrany

O tom, že Jabůrek a Hajduk v rozporu se zákonem užili armádní materiál, informoval Vojenskou policii důvěryhodný zdroj z ministerstva obrany. Na základě tohoto udání se poté rozjelo vyšetřování. Trestná činnost ale prý netrvala dlouho. „Jednalo se o konkrétní den v roce 2013,“ uvedla už dříve mluvčí armádní policie Lenka Haberová.

Armáda sice mluví o škodě v řádech tisíců korun, jedná se však jen o část nákladů. „Výše způsobené škody na pronájmu výcvikových prostor, použitých pohonných hmot a mzdách zúčastněných osob byla rezortem obrany vyčíslena na více než 17 800 korun,“ doplnila ještě Haberová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!