Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Vojenská policie bude chránit ambasádu v Afghánistánu a řešit trestné činy

Afghánistán

  14:31
PRAHA - Vojenská policie by příští rok měla převzít ochranu české ambasády v Kábulu. Již v současné době má v týmu ochranky, kterou zajišťují speciálové z Prostějova, své zástupce. Řekl to náčelník Vojenské policie Pavel Kříž. Vojenské policisty by rád vyslal do více misí, třeba na výcvik policistů do Iráku, brání mu v tom ale personální omezení.

Čeští vojáci při střelbě z kulometu MINIMI v Afghánistánu foto: army.cz , Daniel Hlaváč

Vojenští policisté se budou v příštích měsících účastnit ochrany leteckého týmu, který bude v Iráku školit tamní piloty a personál při používání českých bitevníků L-159, které Irák od Česka koupil. Do Iráku odletí šest vojenských policistů v nejbližších týdnech. Další působí v Afghánistánu při ochraně ambasády, v zemi jsou také specialisté z kriminální služby, kteří jsou součástí české vojenské jednotky.

Dohromady tak vojenská policie bude každý půlrok vysílat do misí 20 lidí, celkem tedy 40 ročně. „Plus do toho musíte započítat minimálně tříměsíční přípravu. To je obrovský nápor na Vojenskou policii a je to maximum, co si Vojenská policie v současné době může dovolit, protože je zřízena především k tomu, aby plnila civilní úkoly v mírovém životě,dle zákona o VP,“ poznamenal Kříž.

Čeští vojáci objevili v Afghánistánu skrýš s municí, zlepšili tak bezpečnost

Zároveň podotkl, že pokud by se toto jejich zapojení v Afghánistánu nebo Iráku omezilo, dovede si představit třeba účast na některé z výcvikových misí. V minulosti se například mluvilo o tom, že by čeští vojenští policisté mohli cvičit kolegy v Iráku. „S výcvikem máme z minulosti zkušenosti, na druhou stranu, Vojenská policie není bezedná,“ poznamenal Kříž s tím, že většina vojenských policistů slouží v pravidelných směnách třeba při ochraně důležitých vojenských objektů, hlídkové činnosti nebo v ochrance a nemohou být proto posláni na jiné úkoly.

Spolupráci také Vojenská policie domlouvá s německou VP. „Hledáme možnost společného působení zejména v jednotkách mezinárodní vojenské policie či v oblasti ochrany VIP osob, kde se domnívám, že bychom mohli mít společné pole působnosti,“ řekl Kříž.

Vojenská policie ukončila vyšetřování pádu vrtulníku

Kromě misí se VP podílí i na mnohonárodním praporu vojenské policie. Tvoří jej společně s Poláky, Slováky a Chorvaty. Prapor je součástí nasaditelných sil bojového zabezpečení. V červnu se účastní velkého vojenského cvičení v Polsku, na které byly pozvány asi dvě desítky spojeneckých armád a přes 30.000 vojáků.

Vojenská policie bude moci vyšetřovat trestné činy

Vojenská policie od července získá možnost vyšetřovat trestné činy, které souvisí s armádou nebo ministerstvem obrany. Zaměří se především na odhalování aktuálně plánované trestné činnosti. Takzvaný institut vyšetřování VP poskytne novela trestního řádu, která začne platit od 1. července. VP zároveň získá pravomoc vyšetřovat v rámci státních podniků a příspěvkových organizací, které zřizuje ministerstvo obrany.

Vojenská policie ukončila šetření loňské nehody českého vojenského vrtulníku ve Španělsku. Celou záležitost předala kolegům ze státní policie v Třebíči. Blíže výsledky zjištění vojenských policistů nechtěl komentovat s tím, že nyní bude záležet na Policii ČR, jak se záležitostí naloží. Podle ministerstva obrany nehodu způsobila chyba pilota.

„Nehodu vrtulníku Mi-171Š na cvičení Trident Juncture podle závěru vyšetřovací komise způsobila při provádění velmi náročného manévru před vysazením výsadku chyba pilota,“ sdělil Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany. Jako pravděpodobné spolupůsobící faktory nehody komise určila „zvýšené zatížení pilota při plnění složitého úkolu ve skupině, celkovou náročnost cvičení, snahu o splnění úkolu a povětrnostní podmínky“.

Čeští vojáci odrazili teroristický útok na hotel v africkém Mali

Jak dopadlo šetření Vojenské policie a jaké budou další kroky policie, nechtěl Kříž komentovat. „Nebudu předvídat závěry policejního orgánu a pak případně závěry soudu,“ řekl.

Vrtulník Mi-171Š se ve Španělsku účastnil cvičení Severoatlantické aliance. Nehoda se stala 5. listopadu asi 15 kilometrů od Zaragozy. Speciální jednotka se snažila na cvičení obsadit určité místo. Vrtulník se zhruba v deseti metrech propadl a spadl na zem. Na jeho palubě bylo pět členů posádky a 11 vojáků skupiny speciálních sil. Pět lidí bylo přepraveno do místní nemocnice. Stroj, který se po dopadu převrátil na bok, byl vážně poškozen.

Vrtulník i posádka byly z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, zranění vojáci z 601. skupiny speciálních sil z Prostějova.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!