Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Vojtěch: Připadám si zdravovědnej

Česko

  9:49
PRAHA - Léky na odvykání kouření levné nejsou, to je pravda. Ve vyspělých zemích si také už dávno spočítali, že státu i zdravotním pojišťovnám se vyplatí je plně hradit. Lidé je pak totiž berou ve správné (tedy dostatečné) dávce a dostatečně dlouho, což významně zvyšuje jejich úspěšnost. Mnohem více jich pak přestane kouřit.

Vojtěch. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Ve Velké Británii se tato léčba plně hradí po dobu 9 měsíců, v USA ji také hradí většina zdravotních pojišťoven.

Jenže u nás léky hrazeny nejsou, i když na ně většina zdravotních pojišťoven alespoň přispívá (většinou tisícovkou). Pojišťovny většinou chtějí účtenku z lékárny a potvrzení o návštěvě centra léčby závislosti na tabáku, Všeobecná zdravotní pojišťovna pak také vyžaduje potvrzení, že se léčíte nejméně tři měsíce. Pojišťovna totiž ví, že takové návštěvy zvyšují účinnost léků.

Při přemítání o ceně léků si uvědomte, kolik jste více či méně ochotně zaplatili v trafice za cigarety. To bylo jistě podstatně víc než pár tisíc, na které vás přijdou léky. Cena léků se rovná zhruba ceně jedné až dvou krabiček cigaret denně, podle toho, co a kolik jste kouřili. I kdyby vás ale léky přišly na víc než předchozí denní kouření, jde stále o výhodnou investici. Po zhruba šesti měsících léčby totiž nebudete platit ani za léky, ani za cigarety. Nedávno mi jeden bývalý kuřák napsal, že měli v domácím účetnictví kolonku „kouření“. I když přestal kouřit, vede si tuto kolonku dál a denně si do ní hrdě napíše „0“. Navíc si počítá, kolik už ušetřil.

MUDr. Eva Králíková
autorka je odbornice na odvykání kouření


15. den Vojtěch: „Připadám si zdravovědnej“

Jan (33 let)
JanKouřil 10 až 15 cigaret denně, odvyká sám

Jan: Zakřikl jsem, když jsem na začátku týdne říkal, že jsem zatím zdravý. Začalo mě dost bolet v krku, a když jsem byl nemocný, nikdy jsem na cigaretu chuť neměl. Takže nemám ani teď. Akorát, že z toho pak člověk nemá radost.

MUDr. Králíková: Nachlazení určitě nesouvisí s kouřením. Naopak, kouření zhoršuje imunitu a kuřáci jsou tak častěji nemocní. Kouření také ovlivňuje mikrobiální osazenstvo úst, kuřáci mají víc špatných a méně dobrých bakterií. Ale někdy se stane, že ti, co přestanou kouřit, cítí škrábání v krku. Každopádně přeji brzké uzdravení.


Radim (27 let)
Kouřil až 20 cigaret denně, odvyká pomocí léku na předpis s účinnou látkou vareniklinRadim.

Radim: Opět se mám dobře. Byl jsem na kontrole v Centru léčby závislosti na tabáku a tam mě potěšili, od minulé kontroly jsem vůbec nepřibral. Je ale pravda, že méně jím. I ostatní vyšetření dopadla dobře.

MUDr. Králíková: To je netypicky krásný průběh, věřím, že vám vydrží.

Monika (25 let)
Kouřila 10 až 15 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a plastové špičky

Monika, fotoprodukční LNMonika: Ráno jsem vstávala pozdě, k snídani si dala kefír a běžela do práce, takže na cigaretu jsem neměla ani pomyšlení. Kávu už sama od sebe vůbec nepiju, nemám chuť. Dřív jsem pila jen dva hrnky rozpustné kávy denně, z čehož polovinu dělalo mléko. Spíš si teď vychutnávám lepší víno. K jídlu chuť nemám, užívám chrom a na lepší zažívání melounové psyllium.

MUDr. Králíková: Nikotin ovlivňuje metabolismus i peristaltiku zažívacího traktu, jinak řečeno, urychluje průchod potravy naším tělem. Proto se může při odvykání objevit zácpa. Nejlepší je zvládnout ji pohybem a dietou, pít dost tekutin bez cukru, jíst hodině zeleniny. Je dobré najít si kombinace, které fungují právě u vás. Proti zácpě může být účinný třeba jogurt a vločky nebo pivo s ovocem...

Vojtěch (29 let)
Kouřil 40 až 50 cigaret denně, odvyká pomocí léku s účinnou látkou vareniklinVojtěch, majitel reklamní agentury.

Vojtěch: Včera to bylo dobré. Byl jsem v hospodě pro nekuřáky a nějak se mi zdá, že lidi, co nekouří, jsou mírně nezdraví, nějak víc fér... (smích). Připadám si takovej zdravovědnej. Místo kávy bych měl pít čaj a chodit na procházky... Ale já mám kávu rád, a protože chci přestat kouřit, můžu ji pít i bez cigarety.

MUDr. Králíková: Také jsme tu měli pacienta, který říkal: Kávu si dám a vím, že ten den už větší chuť kouřit mít nebudu. A tak jsem alespoň sledoval, jak ta chuť denně slábne. Jestliže to zvládáte, samozřejmě kávu pijte. Ať vám vydrží pevné rozhodnutí!

Šárka (32 let)
Šárka, majitelka divadelní agentury.Kouřila až 40, dostala žvýkačky a inhalátor, ale dělá jí to zle, tak používá speciální aromatický přípravek na čichání

Šárka: Včera jsem celý den pracovala doma u počítače. Jak jsem Lidovkám říkala, že dřív jsem tuto práci měla spojenou s cigaretami, dnes jsem je vůbec nepotřebovala. Večer jsem měla malý problém, přejedla jsem se poměrně mastné večeře, což jsem dřív řešila právě cigaretou. Chuť na ni mě ale asi po dvou minutách přešla, takže jsem to zvládla docela dobře.

MUDr. Králíková: Dvě minuty jste zvládla krásně, důležité je uvědomit si, že chuť většinou za pár desítek vteřin přejde. Proto je dobré předem vědět, po čem v tu chvíli sáhnout. Pokud jde o mastné jídlo, nebylo by dobré pivo, třeba nealkoholické?