Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Volby v Barmě: junta střílela do povstalců, tři z nich zabila

Svět

  11:13
RANGÚN - Den po volbách, které měly do Barmy přinést mír a stabilitu, byli při přestřelkách mezi armádou a povstalci zabiti nejméně tři lidi. Informuje o tom list The Daily Telegraph. Dalších deset osob utrpělo během zásahu zranění. Kvůli násilnostem na východě země uprchly z regionu tisíce lidí do sousedního Thajska.

Volby v Barmě foto: ČTK

Tři civilisté byli zastřeleni během střetu povstalců z řad karenského etnika a armády nedaleko thajských hranic.

Více o volbách v Barmě:

Násilí vypuklo po včerejším poklidném průběhu voleb, které byly první po dvaceti letech. Svůj hlas ale přišlo odevzdat jen zlomek lidí, což podle listu odráží názor Barmánců o zmanipulovanosti voleb.

Etnické menšiny v Barmě

Etnické menšiny v Barmě tvoří asi 40 procent obyvatel a podle skupin na ochranu lidských práv jsou vládnoucí vojenskou juntou utlačovány. Karenové patří s asi sedmi procenty obyvatel k nejpočetnějším barmským menšinám.

Proti barmské vládě bojují od roku 1948, kdy země získala nezávislost na Británii. Nejprve požadovali vznik nezávislého státu, dnes by se prý spokojili s autonomií v rámci federalizované Barmy.

Barmánci v nedělním hlasování rozhodovali o 1158 poslaneckých mandátech v jednom svazovém parlamentu a 14 regionálních shromážděních. V každém z nich je čtvrtina míst vyhrazena armádě.

Vítěz je jasný
Táboru vládou podporovaných stran stačí získat 26 procent zbývajících křesel, aby dosavadní režim měl zákonodárný sbor pod kontrolou. Většina západních zemí volby odsoudila s odůvodněním, že nebyly svobodné ani spravedlivé.

Volby skončily v neděli ve čtyři hodiny odpoledne místního času. Oficiální výsledky nebyly dosud zvěřejněny, ale už teď je jasné, že vítězem se stane prorežimní Strana svazové soudržnosti a rozvoje a na druhém místě skončí další armádou podporovaná Strana národní jednoty. Hlavní opoziční síla, Národní liga pro demokracii  vězněné disidentky Su Ťij, se voleb nesměla zúčastnit.

Barmská vojenská junta, která v zemi vládne bezmála 50 let, má téměř absolutní kontrolu nad místními médii. Během voleb, kterými chtěla podle mnohých dodatečně legitimizovat svou moc, do země nevpustila zahraniční novináře ani pozorovatele.
 

Junta zadržela japonského novináře

Japonské velvyslanectví v Rangúnu usiluje o propuštění japonského novináře, jenž byl v neděli v Barmě zadržen, když chtěl informovat o prvních volbách po 20 letech, které se v této zemi ovládané vojenskou juntou uskutečnily. S odvoláním na činitele japonské ambasády, který si nepřál být jmenován, to dnes oznámila agentura AP.

Toru Jamadži, novinář japonské agentury APF, byl zadržen na východě Barmy u hranic s Thajskem kvůli podezření, že nelegálně vstoupil do země.

Volby v Barmě

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!