Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Volby v Barmě: vítězství Su Ťij bylo předem jasné

Svět

  10:30
PRAHA/RANGÚN - Bojovnice za lidská práva a symbol opozice v Barmě desetiletí ovládané armádou se zřejmě dostala do parlamentu. V médiích se píše o historickém okamžiku. Úspěch Aun Schan Su Ťij však není žádným překvapením, říká Petr Drbohlav, který v Barmě působil v rámci mise organizace Člověk v tísni.

Hillary Clintonová a Su Ťij foto: Reuters

V nedělních doplňovacích volbách bylo ve hře jen 45 křesel z tisícového zákonodárného sboru a výsledek hlasování tedy současnou vládnoucí stranu nijak neohrozí. "To, že se SuŤij dostala do parlamentu, je především vzkazem mezinárodní komunitě, že to vláda myslí s reformami vážně," říká Petr Drbohlav.

"Dokonce se spekulovalo o tom, že vláda by mohla Su Ťij nabídnout ministerské křeslo. To rozdělilo i samotnou opozici. Nikdo nedokázal odhadnout, co by v takovém případě udělala. Zda by post přijala a stala se součástí vlády, nebo by se spokojila s křeslem v parlamentu," popisuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Barmská vláda chce přimět mezinárodní společenství ke zrušení sankcí. Na povolení investovat v Barmě čeká množství zahraničních firem, které chtějí využít jejího velkého nerostného bohatství. "Barmská vláda už vyčerpala své hospodářské možnosti. Peníze, které vydělali, potřebují nějakým způsobem zhodnotit, tudíž potřebují otevřít trh zahraničním firmám. Navíc armádní špičky a jejich rodiny chtějí vycestovat do zahraničí mimo jiné proto, aby si tam mohli uložit své finance," říká Drbohlav.

Lukrativní trh

Nikdo ale nedokáže vývoj předvídat. Navíc kampaň provázela řada nesrovnalostí a opozice mluví o volebních podvodech. "Není jasné, zda zájem o změny má celá garnitura a do jaké míry je to jen úzká skupina kolem prezidenta. Nikdo přesně neví, kdo tahá za nitky. Konzervativní kruhy v armádě nebo ve vládě mohou uvolňující proces brzdit," vysvětluje koordinátor barmských projektů Člověka v tísni a dodává, že právě proces demokratizace je v různých částech země na různém stupni.

"V metropoli Rangúnu se na ulicích běžně prodávají plakáty Su Ťij, pořádají se opoziční shromáždění, lidé se nebojí mluvit. Tyto svobody už ale nejsou tak samozřejmé na venkově. Vláda chce mít z Rangúnu jakousi výkladní skříň, situace jen pár kilometrů za městem je už ale jiná," říká Drbohlav, jenž se z jihoasijské země do Česka vrátil minulý měsíc.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

A hrozí, že by se nastartovaný proces uvolňování svobod zastavil? "Nikdo nemůže dát ruku do ohně, že se situace bude vyvíjet správným směrem. Na konci osmdesátých let  došlo k podobnému uvolnění. Národní liga pro demokracii také vyhrála, ale moc ji nikdy nebyla předána," uzavírá Drbohlav.