Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Řecká radikální levice uznala porážku. Evropa opatrně tleská

Svět

  18:17aktualizováno  18. června 7:13
ATÉNY - Proevropská Nová demokracie (ND) se stala vítězem nedělních parlamentních voleb v Řecku a v koalici se socialistickým hnutím PASOK může vytvořit novou většinovou řeckou vládní koalici.

Vlajky Řecka a EU před Akropolí foto: Reuters

Nová demokracie (ND) vyhrála nedělní parlamentní volby se ziskem 29,66 procenta hlasů a v 300členném parlamentu si zajistila 129 poslaneckých míst. Koalice radikální levice (SYRIZA) skončila na druhém místě, obdržela 26,89 procenta hlasů a má 71 zákonodárců. V koalici s třetími socialisty, které volilo 12,28 procenta lidí a kteří obsadí 33 křesel, může ND vytvořit parlamentní většinu 162 poslanců. Vyplývá to z téměř úplných výsledků voleb zveřejněných řeckým ministerstvem vnitra.

Proevropské strany, mezi které se počítají ND a PASOK, by ve třísetčlenném parlamentu měly společně většinu 163 míst. Socialisté už dali najevo, že vládě, kterou se bude jako první snažit sestavit ND, vysloví důvěru. Zatím ale podle nich není jisté, zda se na ní budou podílet; tedy, zda budou usilovat o některá ministerstva.

Příznivec SYRIZY sleduje volební odhady.

Pravicová ND a socialisté z PASOK podporují úsporný plán, kterým Evropská unie a Mezinárodní měnový fond podmiňují poskytování záchranných půjček zabezpečujících Řecko před totálním bankrotem. Dá se předpokládat, že obě strany budou tvořit základ budoucí vládní koalice, i když socialisté neoficiálně přislíbili zatím jen důvěru kabinetu pod vedením ND.

Šéf Evropské komise José Barroso a unijní prezident Herman Van Rompuy v prohlášení z mexického Los Cabos uvedli, že druhý záchranný balík, který Řecko obdrží od zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu, bude základem příštího řeckého růstu a vytváření nových pracovních příležitostí.

"Jsme připraveni na další pomoc Řecku v dosažení těchto cílů," uvedli Barroso a Van Rompuy, kteří se v Mexiku připravují na pondělní zahájení summitu států skupiny G20.

Eurozóna doufá v rychlý vznik proreformní vlády

Eurozóna se zavázala pomoci Řecku v transformaci jeho ekonomiky. Zároveň konstatovala, že pokračování daňových a strukturálních reforem je nejlepší zárukou zažehnání ekonomické krize v zemi. Také doufá, že v Řecku po volbách vznikne kabinet, který bude pokračovat v nastoupených reformách. Uvádí se to podle agentury Reuters v prohlášení ministrů financí zemí eurozóny, kteří dnes jednali o situaci v Řecku.

"Euroskupina uznává, jak významné úsilí už vyvinuli řečtí občané, a je přesvědčena, že pokračování ve fiskálních a strukturálních reformách je pro Řecko nejlepší zárukou toho, že překoná současné ekonomické a sociální potíže a že dosáhne více prosperující budoucnosti v eurozóně, "uvádí se v dokumentu.

Podle šéfa ND zahájí jeho strana jednání o nové vládě co nejdříve. "Ulevilo se mi, za Řecko i za Evropu. Vládu vytvoříme, jakmile to bude možné," řekl v Aténách novinářům šéf ND Antonis Samaras.

"Jsme vždy ochotni projevit solidaritu s Evropou," zdůraznil německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, jehož země dosud jakékoli ústupky v řeckém úsporném balíku vylučovala.

"Nepřipustíme ale, aby přijaté závazky byly anulovány," dodal ministr.

Extremisté v parlamentu zůstávají

Přestože ND zvítězila nad formací SYRIZA o pouhého 2,8 procentního bodu, má díky bonusu pro vítěze v podobě 50 poslaneckých míst skoro dvojnásobek mandátů. Volební účast dosáhla téměř 62,5 procenta. Neplatných nebo prázdných lístků bylo vhozeno jedno procento.

Do parlamentu se také opět dostali Nezávislí Řekové, což jsou odštěpenci ND, a dvě extremističtější formace: komunisté a neonacisté ze Zlatého úsvitu. Všechny tři tyto strany rezolutně odmítají vládní úspory, extremisté by si přáli i opustit eurozónu.

Jak dopadly květnové volby

  • Nová demokracie měla 18,85 procenta hlasů
  • SYRIZA získala 16,78 procenta hlasů
  • Levicová strana PASOK byla třetí s 13,18 procenty
  • Nezávislí Řekové získali 10,61 procenta hlasů
  • Komunisté měli 8,48 procenta hlasů
  • Neonacisté (Zlatý úsvit) získali 6,97 procent hlasů
  • Demokratická levice měla 6,11 procenta hlasů
Autoři: ,