Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Volím Caprilese. Chci změnu, říká žena, které zavraždili sedm synů

Svět

  15:25
CARACAS/PRAHA - Vysoká kriminalita, která trápí Venezuelu, může zasáhnout i do výsledku prezidentských voleb.

Venezuelané ve frontě před volební místností foto: ČTK

Maria Riverová z Caracasu ztratila v uplynulých letech sedm synů. Zemi trápí epidemie kriminality, jen od ledna tam násilně zemřelo 3 400 lidí. Charismatický Hugo Chávez tenhle problém dokázal vždycky "zamluvit". Země si však volí nového prezidenta a nepěkné téma se dere do popředí.

První byl José-Rafael. "Bylo mu dvacet čtyři let," vzpomíná Marie Riverová na osudný den v roce 1985, kdy ztratila své první dítě. José-Rafael zemřel kvůli úplné banalitě. Při stolní hře domino se mezi několika caracaskými mladíky strhla hádka a on skončil s několika bodnými ranami v těle.

"Přijmout tuto smrt bylo nejtěžší," říká podle britského zpravodajského serveru Marie Riverová, která se do metropole přistěhovala z provinčního městečka Carapito před čtyřmi dekádami. Prý za lepším životem. Riverová věřila, že smrtí nejstaršího syna si už osud vybral v její rodině svou daň. Jenže se spletla. Přesně o dvacet let později, v lednu 2005, zemřeli téhož dne další dva její synové. Osmadvacetiletý Leandro a dvacetiletý Pedro-Luiz. Mladíci byli na večírku, který skončil rvačkou.

Kdosi tehdy vytáhl zbraň. Koroneři později už jen konstatovali, že v Leandrově těle se našly tři střelné rány a v těle jeho mladšího bratra čtyři. V následujících šesti letech zemřeli další čtyři synové Riverové. Podle nešťastné matky je to tím, že s kriminalitou nikdo nebojuje.

Necítí vůbec nic, jen zabíjejí

"Oni hned zabíjejí, protože prostě můžou," řekla Riverová o členech gangů, které ovládají životy v chudinských čtvrtích. Jednou z nich je i slum Petare, kde žije. "Každého okradou. I sousedy. Nezáleží na tom, kdo jste. Necítí žádnou lítost, necítí vůbec nic," dodala žena klidně, bez emocí. A přesto, že si stěžuje, že vláda proti bujícímu násilí v zemi nic nedělá, dlouhé roky volila jejího lídra Huga Cháveze. Levicového prezidenta, který zemi vládl čtrnáct let a řídil by ji nejméně šest dalších roku, kdyby na začátku března nezemřel na rakovinu. Loni v říjnu totiž potřetí obhájil prezidentský mandát.

Kriminalita se přitom za dobu jeho vládnutí v zemi ztrojnásobila. Loni bylo ve Venezuele zavražděno 21 tisíc lidí, což je v průměru 45 vražd na 100 tisíc obyvatel, píše list. Pro představu: v o polovinu menší České republice policie loni zaznamenala 183 vražd. Jen od ledna tohoto roku násilně zemřelo ve Venezuele 3 400 lidí. Přes 95 procent vražd zůstane navždy nevyřešeno. 

Chávez se tématu umně vyhýbal

Charizmatický comandante, jenž si chudé Venezuelany dokázal získat svou proslulou výřečností a sociálními programy, se zkrátka dokázal vyhnout politické odpovědnosti za raketově stoupající nárůst počtů vražd a napadení.

"Chávez byl mazaný. Téměř nikdy nemluvil o problematice násilí," řekl Luis Cedeno, výkonný ředitel caracaské neziskovky Paz Activa. "A když ano, tak mluvil o ´mediálním běsnění´, jež schválně provokuje opozice, aby zdiskreditovala revoluci," dodal Cedeno. Jenže s tím je, zdá se, konec. Ať už nedělní volby vyhraje kterýkoli z kandidátů, téma už nejspíš neututlá. Však o něm favorité voleb - Chávezův vyvolenec Nicolás Maduro a opoziční kandidát Henrique Capriles - raději oba začali mluvit.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jeden z největších problémů, které jsem rozhodnut vyřešit, je problém bezpečnosti, kriminality, násilí a drog," řekl Maduro na jednom ze svých posledních předvolebních mítinků. Zároveň dodal, že by chtěl být "prezidentem míru". Řešení však v kampani, jíž bývalý řidič autobusu postavil na oplakávání a velebení nedávno zesnulého comandanteho, nenabídl.

Noční zvuky

Kriminalitě se věnuje i jednačtyřicetiletý guvernér státu Miranda, Henrique Capriles, který právě v tomto bodě vycítil slabinu vládnoucí socialistické strany PSUV. “Celé roky zde žijí lidé, kteří nespí. Lidé, kteří nemohou spát kvůli tomu, co se děje za zdmi jejich domů. Lidé, kteří se bojí. Zvuky, které slyší, se neozývají z televize, jsou to střely, zvuky násilí. S vaší pomocí vybuduji zemi, kde mohou lidé klidně spát," slibuje muž, kterého si společně vybrala opozice.

"Jestli chcete budoucnost, musíte volit změnu, musíte volit jinou vládu," apeloval Capriles na posledních mítincích. A některé voliče jistě přesvědčí, i když průzkumy jasně favorizují Madura. Volit ho bude třeba Juan Yares, jemuž minulé úterý v ulicích Caracasu zavraždili bratra Jesúse.  "Jsou schopni vás zastřelit kvůli hodinkám nebo mobilu," řekl Yares, jehož bratr zemřel, když šel večer z baru. "Ztratil jsem svého brášku, protože jim je to jedno," dodal zklamaný muž.

"Má tvář lháře"

"Vždy jsem volila Cháveze, ale raději zemřu než bych volil Madura," podotkla dcera Marie Riverové a sestra zavražděných bratrů Araiza. "Nemám ho ráda, má tvář lháře. Je čas na změnu. Celá rodina je teď pro Caprilese: já, matka, sestra, moje čtyři dcery," dodala žena, která by však podle všeho měla být typickou voličkou chávistů. Araiza Riverová pracuje jako uklízečka ve čtyřech firmách a týdně si přijde na 900 venezuelských bolívarů (asi 2 550 korun).

Bojuje s vysokou inflací a nedostatkem jídla, které ropnou velmoc sužují po čtrnáctileté Chávezově vládě. Budovatel socialismu 21. století vrážel spousty peněz do nefunkčních vládních programů, podporoval chudší sousedy (hlavně Kubu) a hospodářství jeho vlastní země mezitím postupně zmíralo. V dnešní Venezuele lidé sice mají benzín za pár halířů, ale v obchodech stojí mnohahodinové fronty na kus chleba a láhev oleje. A někdy ani to ne. To, když obchodníci raději zavřou a na dveře vyvěsí nápis Inventura, protože v regálech nemají nic.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!