Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

‚Vraťte Ukrajině Krym!‘ Zadlužení Rusové si zoufají, protestují před bankami

Vladimír Putin

  13:00
MOSKVA/PRAHA - Do přízemního domku v tiché čtvrti ruského města Uljanovsk někdo oknem hodil Molotovův koktejl – lahev s hořlavinou a zapáleným knotem. Spadla přímo na postel dvouletého chlapce. Jeho dědeček, šestapadesátiletý Ismail Gusejnov, se ho snažil uhasit. Do nemocnice dítě přivezli v těžkém stavu – obličej, horní končetiny a dýchací cesty mělo spálené. Důvod útoku? Dluhy, které rodina v poslední době už nedokáže splácet.

„Hypotéka ve valutách - hanba byznysu, nedůvěra k úřadům“. Lidé v Moskvě protestují kvůli vážným problémům, jež zadluženým Rusům způsobil propad rublu. foto: Reuters

Zatímco ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že vrchol krize mají Rusové za sebou a že nyní se situace stabilizuje, ti, kdo si v minulých tučných letech napůjčovali peníze, mají pocit, že to nejhorší je teprve čeká.

Rusko se noří do krize. Důchodci vyšli do ulic, Kreml se bojí hladových bouří

Policie v Uljanovsku zadržela vymahače dluhů, bývalého policistu. Ten vhodil zápalnou směs prý jen pro výstrahu – Gusejnov, který podnikal jako nákladní přepravce, si od „mikrokreditní společnosti Rosděngi půjčil pouhých 10 tisíc rublů na obrovský úrok.

Lidí, kteří v poslední době nejsou schopni splácet nejen lichvářské půjčky, ale ani běžné hypotéky od seriózních bank, přibývá obrovským tempem. A případů, kdy vymahači používají vůči neplatičům násilí, také. Kdyby při uljanovském útoku nebylo popáleno dítě, asi by se zpráva o něm do celostátních médií vůbec nedostala.

Ruský prezident Vladimir Putin jedná o ekonomické situaci v zemi s ministrem...
„Hypotéka ve valutách - genocida Rusů“. Lidé v Moskvě protestují kvůli vážným...

Ekonomové považují za největší problém situaci na trhu s půjčkami, které si Rusové brali ve valutách. Což bylo v Rusku snadné. Teď je ale nemožné dluhy splatit.

Příjem nižší než splátka

Kurz rublu se totiž během krátké doby snížil natolik, že lidé teď namísto jednoho bytu fakticky musejí splatit dva. Mnozí už měli půjčky téměř splacené, nyní ale stojí znovu na začátku. V řadě případů je měsíční příjem klienta nižší než splátka. Ruské banky navíc požadovaly až dvacetiprocentní úrok, zatímco jejich filiálky v zahraničí chtěly pouze čtyři až šest procent.

Podle ruského finančního serveru Finnews většina lidí, kteří dostávají platy v rublech a půjčili si v dolarech, není dnes fyzicky schopna splácet svůj dluh. Banky přicházejí s jediným řešením – klient, byť zaplatil většinu úvěru, má podle nich prodat svůj draze nabytý byt a peníze dát bance.

Šikana jej dohnala k sebevraždě. Za odsouzení anexe Krymu pykal do posledního okamžiku

Dlužníci už uskutečnili několik protestních akcí před bankami. Na demonstraci u Raiffeisenbank poprvé zaznělo z úst rozčilených žen, aby Rusko vrátilo Ukrajině Krym. Pak se podle nich Západ smiluje, ropa zase půjde nahoru a vše bude jako dřív.

Ruští novináři tuto událost označili za převratnou, neboť podle nich ve chvíli, kdy lidé zvolali „Už nechceme Krym“ zvítězila v jejich hlavách lednička nad televizorem. Dokud byla lednička plná, lidé se radovali, že Rusko dokázalo Ukrajincům sebrat poloostrov. Teď, když z ní mizí výrobky, je prý výsledek souboje propagandy a žaludku dopředu jasný – televize prohraje.