Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Znásilnění, vražda. Rodina dívky viní prominenta, který trestu uniká

Svět

  19:19
KÁBUL/PRAHA - V rezidenci afghánského prominenta Wahídího Beheštího byla zastřelena šestnáctiletá dívka. Podle dostupných důkazů vraždil sám Beheští, který děvče předtím znásilnil, soud ho však opakovaně osvobodil. Případ poukazuje na zkorumpovanost afghánské justice, píše The Independent.

Nestrannost afghánské justice je diskutabilní, tím spíš, jedná-li se o práva žen (ilutsrační fotografie) foto: Reuters

Šestnáctiletá dívka, známá pouze pod jménem Šakíla, přijela do sídla afghánského prominenta Wahídího Beheštího v polovině roku 2011, aby byla k ruce své těhotné sestře Soráje, manželce Beheštího bodyguarda. 

O šest měsíců později, v lednu 2012, se Sorája vrátila od řeky, kde prala prádlo, a nalezla umírající Šakílu na podlaze v tratolišti krve, o stěnu místnosti byla opřená zbraň Sorájina manžela. Dívka krvácela ze střelné rány na hrudníku, a přestože se ještě pohybovala, nebyla schopná promluvit a za pár minut zemřela. Beheští prohlásil, že děvče spáchalo sebevraždu a odvezl její tělo do nedaleké nemocnice, aniž by kontaktoval policii.

Dívčini příbuzní však tvrdí, že Šakíla byla zavražděna, a to právě Beheštím. Ten ji údajně znásilnil a pak zastřelil. Jejich verzi potvrzuje i pitevní zpráva, podle které oběť nebyla panna a zahynula násilnou smrtí. Prokurátor z vraždy nejprve obvinil Šakílina švagra, ale soud tělesnému strážci prokázal alibi a hlavním podezřelým se tak stal sám Beheští.

ČTĚTE TAKÉ:

Marný boj za spravedlnost

Šakílina rodina tak čelí nesmírně silnému soupeři. Bohatý Wahídí Beheští patří k afghánské elitě. Je jedním z nejvýše postavených lidí v provincii Bamján, bratrem poslance a především synem Sajjída Beheštího, významného afghánského vůdce z dob občanské války. A, jak poznamenává server independent.co.uk, afghánská justice korupci příliš odolávat neumí, tím spíš, jedná-li se o případ zavražděné ženy. "Šakíla spáchala sebevraždu, já jsem ten výstřel ani nezaslechl... Byl jsem sice v domě, ale v úplně jiné místnosti, a modlil jsem se," hájil se před soudem Beheští a byl osvobozen. 

Jenže mezitím se o Šakílinu vraždu začala zajímat afghánská veřejnost, kterou osvobozující verdikt pro Beheštího nesmírně pobouřil. Následovala série demonstrací, které dívčinu rodinu podpořily a pomohly jí případ znovu otevřít. Opět neúspěšně - navzdory výsledkům pitvy soud už od zahájení procesu operoval s verzí o sebevraždě, kterou se pokusil podepřít manipulací s polohou vražedné zbraně. Pod tíhou důkazů nakonec sebevraždu vyloučil, ale proti Beheštímu nezakročil a místo toho případ postoupil justici v hlavním městě Kábulu. 

Právník, který u kábulského soudu rodinu zavražděné zastupoval, chtěl pro Beheštího trest smrti. Marně - v neveřejném procesu, jehož se mohli zúčastnit pouze advokáti, soudci a obviněný, byl Wahídí Beheští znovu prohlášen za nevinného. Šakílini blízcí rozsudek napadli a nyní čekají na odvolací soud, pomalu však začínají ztrácet naději. 

Přesto má jejich boj svůj smysl: ať už dopadne jakkoli, lze ho chápat jako důležitý mezník. "Tento případ upozornil nejen na násilí páchané na ženách, ale i na pochybné fungování afghánské justice a předvědčení mnoha Afghánců, že mocní mohou vraždit zcela beztrestně. Protesty, které vyvolal, vzbuzují naději, že hnutí za práva afghánských žen sílí a nabírá na odvaze," míní Heather Barrová, pracovnice organizace Human Rights Watch v Afghánistánu.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...