Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Vražda Mrázka souvisí s kauzou biolíh

Česko

  15:33
PRAHA - Nečekané souvislosti odhalili detektivové z útvaru pro boj s mafiemi. Kriminalisté propojí vyšetřování korupční aféry s biolihem s pátráním po vrahovi kontroverzního podnikatele Františka Mrázka.

František Mrázek foto: Reprofoto

"Propojením se otevírá prostor k vypátrání vraha Františka Mrázka i objednavatele této vraždy," sdělila mluvčí policie Blanka Kosinová. Prolomila tak informační embargo, které policie na aféru s biolihem uvalila.

Obvinění v kauze biolíh František Vybíral a Miloš Červinka byli podle Kosinové v úzkém styku s Mrázkem, který byl v lednu zastřelen. Mrázek byl přitom vážným adeptem na přidělení chystaných obchodů s biopalivy, které se Vybíral podle policie pokoušel ovlivňovat.

"Jsme na samém počátku vyšetřování. Pracovníci útvaru budou samozřejmě prověřovat i další aktivity a kontakty stíhaných osob ...Zároveň se budou snažit rozklíčovat další podezřelé aktivity Františka Mrázka i osob, se kterými byl v této souvislosti v kontaktu," uvedla Kosinová.

Vraha zatím policie nevypátrala
Mrázka, který byl součástí vlivné podnikatelské skupiny ovládající například Setuzu, zavraždil neznámý pachatel v lednu na parkovišti před sídlem jeho firem v Praze 4. Cílem střelce měl být skutečně Mrázek a šlo zřejmě o nájemnou vraždu. Pachatele zatím policie nemá. Donedávna se domnívala, že jde o práci profesionála. Výsledky z ohledání místa činu však mohou podle Kosinové svědčit i o opaku.

Policie dnes dále popsala, jak na Vybírala a další obviněné v kauze biolihu přišla. V dubnu 2004 zachytili kriminalisté podle Kosinové informaci o příjezdu dvou Rusů do Karlových Varů a jejich následném zmizení. Šlo o otce a syna, podle médií o Žoreze a Alexandera Monosovovy. Účelem jejich cesty do Česka měla podle policie být jistá investice, zřejmě nákup nemovitostí či zhodnocení jejich finančních prostředků uložených na účtech v Česku ve výši asi jedné miliardy dolarů (24 miliard korun).

Na Vybírala upozornila ruská stopa
"Po jejich (otce a syna) zmizení se rozběhlo vyšetřování, kdy policisté zjistili, že všechny účty pohřešovaných jsou vyčerpány," uvedla Kosinová. Po úzké spolupráci policie s moskevskou protiteroristickou jednotkou byli zadrženi a posléze obviněni dva podezřelí muži, A. F. a S. T., narození v Ruské federaci. "Těla zavražděných byla po intenzivním pátrání nalezena důkladně zakopána v lesním porostu na Karlovarsku v lednu 2005," popsala Kosinová.

Pachatelé podle ní krajany vylákali k investování do ČR, zmocnili se jejich peněz a pak je oba zavraždili. Krajský soud v Plzni je potrestal vězením na 23 a 12 let a trvalým vyhoštěním.

"Při vyšetřování této kauzy detektivové narazili na jméno podnikatele a lobbisty Františka Vybírala, který kromě kontaktů na ruskojazyčný organizovaný zločin měl úzké vazby na nejrůznější podnikatele i na pracovníky státní správy," uvedla Kosinová. Jeho jednání a sledované aktivity přiměly policii, aby začala prověřovat také jeho kontakty ve státní správě.

První fázi akce s krycím názvem Antropoid policie zahájila asi po pěti měsících prověřování aktivit skupiny lidí v souvislosti s výrobou a obchodem s biopalivy. V březnu na několika místech Česka (Praha, Olomouc, Kolín, Žďár nad Sázavou a Velké Meziříčí) policisté zadrželi pro přijímání a poskytování úplatku sedm lidí. Dva z nich, zástupci firmy Biopal Kolín, a.s. zajímající se o výrobu biopaliv, se chtěli podle policie pokusit prostřednictvím dalších dvou mužů, z nichž jeden byl právě Vybíral, ovlivnit výběrové řízení či přidělení výrobní licence a v konečné fázi uzavřít odběratelské smlouvy.

Komu Vybíral předal peníze?
"Policie má zadokumentováno předání 15 milionů korun na podzim 2005, které měly být použity prostřednictvím Františka Vybírala jako úplatek," sdělila Kosinová. Komu Vybíral peníze předal, policie zjišťuje. Už teď jsou ale podle mluvčí důkazy, že část peněz jako úplatek skutečně předal.

V době zatýkání policie provedla několik domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Mezi zadrženými byli také dva pracovníci ministerstva dopravy, Ludmila Schwarzová a Josef Láznička, které údajně Vybíral uplácel. Policie proto prohlédla i jejich kanceláře na ministerstvu.

V souvislosti s prověřováním aktivit Vybírala byla podle Kosinové zdokumentována také trestná činnost týkající se dalších dvou osob, v první fázi zadrženého pražského podnikatele v oboru realit Miloše Červenky a o 14 dní později obviněného Jana Hanáčka. Toho policie viní z toho, že z titulu funkce poradce prvního místopředsedy vlády obstarával Vybíralovi opakovaně za úplatu informace o státních zakázkách (např. internetový portál Euroscop či výběrová řízení na stavební zakázky) a informace o rozhodnutích státu ve věcech veřejných (nucená správa VZP). Vyšetřovatel neshledal důvody k uvalení vazby.

Ani aktivity obviněného údajného spekulanta s pozemky Červenky nesouvisí podle Kosinové s obchody s biopalivy. Zajímal se o informace, zda jej policie prověřuje a proč. Případně se prý pokoušel za úplatu prošetřování své osoby zastavit, a zajistit si tak bezúhonnost ve svých podnikatelských aktivitách. "Je stíhán za to, že se prostřednictvím Františka Vybírala snažil nakontaktovat na policisty a informace týkající se prověřování jeho osoby uplatit, což se mu stalo osudným," uvedla mluvčí. 

Autor: