Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vrchní soud je pod dohledem, řeší případ ´vora v zakoně´ Soghojana

Česko

  10:18
PRAHA - Za přísných bezpečnostních opatření se začal pražský městský soud zabývat případem údajného "vora v zakoně" Andranika Soghojana a dalších pěti obžalovaných ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Andranik Soghojan foto: ČTK

Podle spisu je Soghojan "vorem v zakoně" - nejvyšší autoritou mezi zločineckými skupinami z bývalého Sovětského svazu. Obžaloba ho viní ze zorganizování vraždy a pokusu další vraždy a dále z dvojnásobné přípravy vraždy arménského podnikatele. Soghojan před soudem odmítl vypovídat, obžalobu označil za nepravdivou.

Soghojan si v roce 2007 údajně objednal vraždu arménského podnikatele, kterou chtěl zastrašit arménskou komunitu žijící v Praze a získat vliv nad komunitou čečenskou. Při dvojnásobném omylu najatého vraha byl v centru metropole těžce zraněn jiný Armén a zemřel mladý řidič společnosti Sazka. V organizování pronásledování Arména prý Soghojan za pomoci dalších obžalovaných pokračoval i později - až do loňského března, kdy ho zadržela policie.

Soghojan a další čtyři obvinění u soudu nevypovídali
Na dotaz soudce Libora Vrby, zda je "vorem v zakoně", zareagoval Soghojan tak, že chce využít svého práva nevypovídat. "Vše, co je uvedeno ve spisu, není pravda," doplnil prostřednictvím překladatele. Nevypovídat se rozhodli i čtyři další obžalovaní: Soghojanův údajný arménský pobočník Arsen Arakeljan, dále Armén Arsen Kakosjan, Rus Gilani Alijev a také Magomed Alijev, který má české občanství. Všichni svorně uvedli, že jsou nevinní.

Před soudem tak mluvil pouze šestý obžalovaný, Armén Roman Melkonjan. Popřel, že by se snažili pronásledovaného arménského podnikatele zabít.

"Nejsme magoři, nejsme z Divokého západu," řekl. Prý podnikatele chtěli jen "potkat a vynadat mu" za to, že se "choval jako grázl", když zbil dva jejich kamarády jen proto, že ho nepozdravili. V pražské arménské komunitě se prý vzájemně "všichni mají rádi". Uvedl také, že "voři v zakoně sice existují, v Česku ale nemají žádné slovo". Prý to jsou spíše kapsáři.

Psycholog: Obžalovaný je vyzrálá osobnost s nadprůměrným intelektem
Odpoledne soudce vyslechl znalce z oboru psychologie a psychiatrie, kteří Soghojana popsali jako vyzrálou, ambiciózní osobnost s nadprůměrným intelektem a bohatými životními zkušenostmi, která netrpí žádnou duševní poruchou a jejíž pobyt na svobodě není z psychiatrického hlediska nebezpečný. Podobně hovořili i o ostatních obžalovaných s výjimkou Kakosjana, který je podle nich osobností nevyváženou a nezdrženlivou.

Před soudem dnes měla zaznít také výpověď údajně pronásledovaného arménského podnikatele i Arména, který byl omylem zraněn místo něj. Ani jeden z předvolaných mužů však nepřišel.

Dvojitý omyl a smrt náhodného řidiče
Obžaloba tvrdí, že arménský podnikatel se provinil proti nepsaným zločineckým zákonům tím, že ze získané částky jednoho milionu amerických dolarů (asi 21 milionů korun) neodevzdal polovinu do společné pokladny.

Soghojan se prý proto s Gilani Alijevem dohodl na jeho likvidaci. Alijev pak zajištěním vraždy údajně pověřil Magomeda Alijeva, který si na čin zjednal Ukrajince Timura Treťjakova a 13. listopadu 2007 ho dovezl na Václavské náměstí. Tam Treťjakov napadl nožem Arména, o němž se mylně domníval, že je zamýšlenou obětí. Pobodanému zachránil život rychlý lékařský zákrok.

O 14 dní později se Treťjakov pokusil provést objednanou vraždu znovu. Od Magomeda Alijeva prý dostal střelnou zbraň a od Arakeljana a Kakosjana informaci, že nepohodlný Armén bydlí na Vinohradech a jezdí luxusním vozem Bentley. Treťjakov se ale i tentokrát spletl v osobě oběti a zastřelil pětadvacetiletého otce dvou dětí, který na Vinohrady shodou okolností přijel s luxusním vozem ředitele společnosti Sazka.

Soghojan pak prý v říjnu 2008 a únoru 2009 pověřil Arakeljana sestavením dvou skupin, které měly pronásledovaného podnikatele vyhledat, sledovat a předvést. V jedné ze skupin byl podle spisu i Melkonjan. Arakeljana obžaloba navíc viní i z nedovoleného ozbrojování a padělání řidičského průkazu.

Najatého vraha Treťjakova loni soudy potrestaly 22 lety vězení. Původně dostal doživotní trest, odvolací vrchní soud pak ale potrestání zmírnil.

Do jednací síně jen se vstupenkami
Soudce Vrba nařídil jednání až do pátku. Hlavní líčení, na které se přišla podívat řada příbuzných a přátel obžalovaných, provázejí zostřená bezpečnostní opatření. Proces se koná v budově pražského vrchního soudu, kam vězeňská služba vodí obžalované tunelem vedoucím přímo z pankrácké věznice. Před budovou hlídkuje skupina ozbrojených policistů, strážci se samopaly stojí i na střeše.

Veřejnost se do jednací síně dostane jen se vstupenkami, kterých soud denně vydává 50. Zájemce, jenž chce jednání sledovat, musí projít dvěma bezpečnostními rámy a testem na přítomnost výbušnin, které vyhledává služební pes. Justiční stráž pečlivě kontroluje i vnášená zavazadla, prohlíží například i peněženky nebo deštníky. Stejnou kontrolu dnes museli absolvovat i obhájci obžalovaných, bez prohledání prošel po předložení průkazu pouze státní zástupce Vladimír Mužík. Proti této výjimce se při odchodu ostře ohradil Soghojanův právník Julius Kramarič, který prohlásil, že pokud se to bude opakovat, bude si stěžovat.

Autoři: ,

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...