Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

VŠ Bankovní institut hrozí ztráta akreditace

Slovensko-cest

  9:37aktualizováno  10:21
PRAHA - Akreditační komise (AK) podává trestní oznámení na soukromou vysokou školu Bankovní institut. Kvůli závažným nedostatkům u zahraničních poboček školy komise také navrhla odebrání akreditace.
Studenti - ilustrační foto.

Studenti - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková řekla, že celou věc už před časem oznámili ministerstvu školství, úředníci ale nic neudělali.

Ministerstvo také zamítlo návrh komise na omezení akreditace soukromé Univerzity Jana Amose Komenského. AK se však pokusí rozhodnutí ministerstva napadnout. 

Programy bez akreditace
"Vysoká škola uskutečňuje v zahraničí studijní programy a jejich obory, které nemá akreditovány," uvedla AK ve zprávě o Bankovním institutu. Škola v Kyjevě nabízí navazující magisterské studium financí v ruštině a bakalářské studium bankovního managementu a oceňování majetku v Budapešti.

Ani jeden program ale komise nepovolila, byly zjištěny i další nesrovnalosti. "My nakonec nevíme ani, co oni studovali, kde vystudovali, kdo je zkoušel," popsala Dvořáková. Škola prý navíc chtěla problémy před komisaři zatajit.

"Vedení Bankovního institutu se cítí těmito tvrzeními poškozeno a zvažuje podání žaloby na ochranu dobrého jména právnické osoby," komentoval případ ředitel školy Miroslav Doležal. Z jednorázové návštěvy komisařů prý nelze vyvozovat tak závažná obvinění.

Komise proto navrhla odnětí akreditace u pěti bakalářských a dvou magisterských programů. Bankovní institut už přitom musel loni ukončit činnost deseti svých poboček v ČR a na Slovensku kvůli nízké kvalitě výuky.

První oznámení v historii komise
Školné za jeden semestr se na této škole pohybuje od 23 000 do 37 000 korun. Dvořáková zároveň dodala, že o záležitosti před třemi týdny informovali ministerstvo školství, to však neudělalo nic. Komise se proto rozhodla sama podat trestní oznámení, což je prý poprvé v dvacetileté historii této instituce.

Do sporu s ministerstvem se AK dostala také kvůli tomu, že úřad zamítl její návrh na omezení akreditace doktorského studia speciální pedagogiky a magisterského studia andragogiky na soukromé Univerzitě Jana Ámose Komenského v Praze. Komise zde chtěla pozastavit přijímání nových studentů, zjistila totiž, že v doktorském studiu škola neprovádí žádný vlastní výzkum a na výuku andragogiky nemá dostatek kvalifikovaných odborníků.

Podle ministerstva ale nejsou zjištěná pochybení tak závažná. "Toto rozhodnutí ministerstva považuje (komise) za věcně nesprávné, nedůvodné a vydané v rozporu se zákonem o vysokých školách. Má současně za to, že rozhodnutí bylo vydáno ve výrazném rozporu s veřejným zájmem," stojí v materiálu komise. Podle Dvořákové se proto pokusí zdůvodnění ministerstva napadnout.

Také Univerzita Jana Ámose Komenského už měla s Akreditační komisí problémy, kvůli nízké kvalitě výuky na pobočkách školy ve Starém Hrozenkově a Frýdku-Místku komisaři navrhli tyto pobočky neprodleně zrušit. Za semestr studia zde studenti platí 25 000 korun.

BIVŠ není první soukromou vysokou školou v problémech

Výběr případů, kdy se české soukromé vysoké školy ocitly v problémech nebo zanikly (řazeno chronologicky):

Pražský technologický institut (Praha) - Škole, která fungovala od roku 2001, neprodloužilo ministerstvo na podzim 2007 akreditaci. Důvodem bylo mimo jiné to, že vyučující s vědeckou hodností a odpovídající publikační a další tvůrčí činností nebyli kmenovými vyučujícími školy, ale jen externisty s velmi malým rozsahem úvazku.

Akreditační komise pak škole nevyhověla ani při schvalování přepracované verze programu na začátku dubna 2008 a krátce poté škola skončila. Studenti pak přešli například na ČVUT nebo soukromé školy s podobným zaměřením.

Vysoká škola finanční a správní (Praha) - Na školu upozornila v roce 2009 média, když informovala o tom, že někteří pražští politici získali na této škole nezvykle rychle titul. Dodržování vnitřních předpisů školy při přijímání a přestupech studentů prověřovalo koncem roku ministerstvo školství, žádné formální pochybení ale nezjistilo. Také podle zjištění Akreditační komise škola neporušila vnitřní předpisy, přesto bylo studium na VŠFS občas nestandardní.

Vysoká škola cestovního ruchu a teritoriálních studií (Praha) - Škola přišla před dvěma lety o akreditaci, když tehdejší ministr školství Ondřej Liška (SZ) podpořil předchozí rozhodnutí svých úředníků. Důvodem pro odebrání povolení k výuce bylo nedostatečné personální zajištění a neodpovídající publikační činnost pedagogů. Představitelé školy, jež poprvé přijala studenty teprve v roce 2008, sice ještě po Liškově rozhodnutí hovořili o možnosti dovolání k Nejvyššímu správnímu soudu, výuka ale skončila. Vysoká škola Karlovy Vary - Jméno školy, zaměřené na výuku práva, se v roce 2009 objevilo v médiích v souvislosti s kauzou Právnické fakulty Západočeské univerzity. Karlovarská vysoká škola byla s fakultou úzce propojena a objevilo se podezření, že studenti, kteří na VŠKV vystudovali bakalářské studium, měli za určitých okolností snadný přístup k pokračování studia na Západočeské univerzitě v Plzni. Nové vedení školy, které nastoupilo v létě 2009, se od spojování se skandálem na plzeňských právech distancovalo a hloubková kontrola termínů studia a bakalářských prací bývalých studentů soukromé školy nenašla důkazy o nepravostech.

Evropský polytechnický institut (Kunovice) - Akreditační komise ministerstva školství našla loni v létě několik nedostatků ve fungování školy. Škola má podle komise slabé personální zabezpečení i nižší kvalitu bakalářských prací a posudků. Komise naopak vyzdvihuje napojení EPI na region. Kunovickou soukromou školou se Akreditační komise začala zabývat zejména kvůli počtu detašovaných pracovišť, úroveň poboček je často nižší než výuka v centrále školy. Rektor školy Oldřich Kratochvíl řekl, že s některými výtkami nesouhlasí. S akreditací nových oborů měla škola potíže v roce 2001, kdy byl pod jednou žádostí údajně falešný podpis garanta studia.

Univerzita J. A. Komenského (Praha) - První soukromá univerzita v ČR se potýká s problémy od loňského léta, kdy někteří bývalí pedagogové veřejně mluvili o nízké kvalitě výuky. Začátkem letošního února ministr školství Josef Dobeš (VV) ve sněmovně řekl, že MŠMT zahájilo se školou správní řízení o omezení akreditace. Akreditační komise navrhla, aby škola nesměla přijímat nové studenty ke studiu některých programů v několika oborech. Kvůli nízké kvalitě výuky na pobočkách školy ve Starém Hrozenkově a Frýdku-Místku komisaři navrhli tyto pobočky neprodleně zrušit. Škola se odvolala a ministerstvo návrh komise na omezení akreditace nyní zamítlo.

Rašínova vysoká škola (Brno) - Letos v lednu poslalo ministerstvu školství škole rozhodnutí o odebrání akreditace pro magisterský stupeň studia. Ve studiu na Rašínově vysoké škole byly podle akreditační komise závažné nedostatky. Například studenti prezenčního studia měli výuku jeden den v týdnu a místo povinných 15 profesorů nebo docentů ve škole pracovali jen čtyři. Komise upozornila i na nízkou úroveň absolventských prací. Škola oznámila, že se hodlá bránit prostřednictvím trestního oznámení a je připravena podat proti rozhodnutí rozklad i správní žalobu. Koncem března se médiích objevily informace o tom, že na škole získala za nejasných okolností inženýrský titul i současná náměstkyně brněnského primátora Jana Bohuňovská (ODS).

Bankovní institut vysoká škola (Praha) - Akreditační komise nyní podává na školu trestní oznámení, kvůli závažným nedostatkům u zahraničních poboček školy komise také navrhla odebrání akreditace. Je to poprvé v dvacetileté historii komise. Škola v Kyjevě nabízí navazující magisterské studium financí v ruštině a bakalářské studium bankovního managementu a oceňování majetku v Budapešti. Ani jeden program ale komise nepovolila, byly zjištěny i další nesrovnalosti. Komise proto navrhla odnětí akreditace u pěti bakalářských a dvou magisterských programů. Bankovní institut už přitom musel loni ukončit činnost deseti svých poboček v ČR a na Slovensku kvůli nízké kvalitě výuky.

Autor: